کد خبر: ۲۲۳۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
دولت کانادا با اعتراض به دستگیری دو فعال حقوق زنان در عربستان سعودی خواستار آزادی فوری و بدون قصد و شرط آنها شده بود.

عربستان سعودی، سطح روابط سیاسی خود با دولت کانادا را کاهش داد و سفیر کانادا در ریاض را اخراج کرد.

به گزارش جنوب نیوز در پس اعتراض دولت کانادا به برخورد دولت سعودی با یک فعال حقوق بشر، دولت ریاض در اقدامی ناگهانی سفیر خود از اوتاوا را فراخواند و سفیر کانادا را از کشور اخراج کرد. دولت سعودی دیشب به سفیر کانادا 24 ساغعت مهلت داده تا خاک این کشور را ترک کند.

دولت سعودی همچنین روابط تجاری و اقتصادی خود با کانادا را نیز به حالت تعلیق در آورده است.

عربستان سعودی با کانادا قطع رابطه کرد

در پی اعتراض دولت کانادا به دستگیری دو فعال حقوق زنان در عربستان سعودی، وزارت امور خارجه عربستان دیروز با صدور بیانیه ای این حرکت دولت کانادا را دخالت در امور داخلی سعودی دانسته است. دولت کانادا  به همسر و فرزند این فعال بازداشت شده ( سمر بداوی) تابعیت خود را داده است.

این اقدام دولت سعودی در حالی است که ولیعهد سعودی که تقریبا کنترل و زمام همه امور کشور سعودی را در دست دارد، در تلاش است با انجام اصلاحاتی اجتماعی و فرهنگی توجه مثبت کشورهای غربی را به سمت این پادشاهی محافظه کار جلب کرده و ذهنیت های سابق را درباره این کشور بزداید.

برخی ناظران معتقدند اصلاحات "محمد بن سلمان" فاقد عمق لازم و بیشتر نمایشی و به منظور جلب توجه کشورهای غربی است و سرکوب فعالان مدنی همچنان در این کشور به اشکال محتلف ادامه دارد که بازداشت دو فعال حقوق زنان در چهارشنبه هفته گذشته از نمونه های آنهاست.

همچنین دولت سعودی در هفته های گذشته تعداد بیشتری از فعالان حقوق زنان را بازداشت کرده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: