کد خبر: ۲۲۳۴۴۶
تاریخ انتشار: ۰۳:۲۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
محمدحسین پیریائی
جنوب نیوز- محمدحسین پیریائی: این روز‌ها موج اخبار #اغتشاشات در شبکه‌های اجتماعی به موضوعی داغ بدل شده است. امواجی که در ورای سیاه نمایی و سفیدانگاری برخی وقایع تلاش میکند تا مخاطب را به زمینه مطلوب خود سوق دهد.

دراین میان مردم میخواهند فارغ از جوسازی‌های موجود پاسخی واقع گرایانه برای ابعاد پیدا و پنهان این ماجرا بیایند. موضوعی که بررسی آن کارویژه این سطور است ونگارنده میکوشد بضاعت ناچیز خود را به نظرگاه مخاطبان ارجمند تقدیم نماید.

اینک چند نکته:
نکته اول: از دو دهه پیش تاکنون به موازات پیچیده‌تر شدن اعتراضات و خواستگاه‌های آن، مکانیزم کنترل و مدیریت اغتشاشات در دستگاه‌های مسئول به پختگی و فخامت رسیده است.

برای مثال از سویی آشوب‌های اجتماعی (۷۸ و ۸۸) از بستر‌های ناپایدار سیاسی به زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی (۹۶ و هم اکنون) گراییده؛ زیرا #مردم چندان حاضر به هزینه دهی برای معادلات #سیاسی نیستند، اما نسبت به شاخص‌های #اجتماعی و #اقتصادی حساسند و ریسک پذیرتر ظاهر میشوند. از سوی دیگر دستگاه‌های مسئول مانند #سپاه، نیروی انتظامی و.. از رهآورد تجربیات سال‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۶ به استاندارد‌های معتنابهی در خصوص کنترل شرایط دست یافته اند که این ماجرا درسال ۹۶ بوضوح مشهود بود و هم اکنون نیز دربدترین تلاطمات چنین تسلطی ملموس است.

نکته دوم: علی الظاهر پس ازحادثه استخر کوشک سکان اعتراضات و فتنه گری‌ها ازداخل به خارج از کشور انتقال پیدا کرد واین موضوع از توده‌های اجتماعی بسیاری سلب اعتماد نمود، زیرا در نظرگاه مردم عناصر داخلی به نسبت مزدوران خارجی مانند گروهک منافقین و ائتلاف سلطنت طلب_سعودی که نماد ظلم و ظلمت اندمطمئن ترند و شرایط بد کنونی برای مردم از تسلط این دو طیف مخوف گواراتر است لذا آشوب‌ها پس از تخلیه هیجانات به سرعت فروکش میکند.

نکته سوم: برخلاف نمونه‌های موفق اغتشاشات آشوب‌های کنونی ایران یک میدان دوسویه را تشکیل میدهد ودر مقابل معاندان نظام؛ هواداران جان بر کف انقلاب وجود دارند که این متغیری به نام وجود پشتوانه‌های مردمی نظام را به رخ میکشد. به عبارت دیگر خود طراحان خارجی میدانند نهایت آسیبی که نظام ببیند در داخل کشور نیست بلکه با فراخون سربازان ایرانی به داخل در عمق استراتژیک ایران رقم میخورد و با عزل روسای ناکارآمد و مغرض داخلی پایان میگیرد!

و نکته آخر اینکه مخاطرات داخلی معلول ترس بزرگ دشمنان ایران است جایی که سربازان خمینی به عمق امنیتی #سعودی و #اسرائیل نفوذ کرده اند و طعم پیروزی را چشیده اند و میدانند در صورت تداوم شرایط موجود معادلات کلان جهان تغییر میکند و... و الله المستعان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: