کد خبر: ۲۲۳۴۴۴
تاریخ انتشار: ۰۳:۱۳ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
جنوب نیوز- دکتر ایرج مزارعی، کارشناس امور سیاسی: این روزها وقتی وضعیت اقتصادی کشورمان را ورق میزنیم شاهد شرایط بیمارگونه آن در مجموعه فیزیک و روح ان میباشم، بطوری که از این شرایط مریض اقتصاد کشورمان همه مردم رنجور و خواستار بهبود وضعیت نحیف، بیمارگونه و علل و چراهای شکل گیری این بیماری هستند.

بعضی از کارشناسان اقتصادی علل داخلی، برخی خارجی و تعدادی هم هر دو عامل را مورد کنکاش و توجه خود در بررسی علل بیماری عنوان کرده اند.

در این مجال به جهت اینکه هنوز تحریم نفتی سازمان یافته از طرف دشمنان خارجی شکل نگرفته است و دستگاه وزارت خزانه داری و دستگاه سیاست خارجی آمریکا اقدام عاجل ، فوری و فورس ماژوری در بحث تحریمها نداشته اند عبور میکنیم چرا که  ترامپ و پمپئو و جیمز متیس هنوز در کاخ سفید نشسته اند و تحریم جدید نفتی و غیره وضع نکرده اند و حتی دستی هم روی ماشه سلاحی نگذاشته اند که از طریق ان ما شاهد بالا رفتن فنر نرخ ارز و سکه در کشورمان باشیم و شاهد کشوری بحران زده اقتصادی چون ونزوئلا و یونان و کشور جنگ زده مجارستان بعد از جنگ جهانی دوم باشیم.

به موازات این وضعیت اقتصاد مریض، کشور موفقیتهایی زیادی در عرصه های غیر اقتصادی چون نفوذ منطقه ای در منطقه غرب اسیا، شکست داعش با تمام حمایت های جهانی به لحاظ میدانی، موی دماغ شدن اسرائیل فقط با یک گروه شبه نظامی چون حزب الله لبنان و غیره داشته است. اما سوال این است که چه اتفاقی در عرصه اقتصاد داخلی در حال محقق شدن و شکل گیری است که این روزها همه از تدبیر و ترمیم آن شرایط ناتوان هستند. چرا مسولین اقتصادی کشور از پس مدیریت و کنترل و نظارت بر صرافیهای کشور عاجز مانده اند و عملا  دو صرافی داخلی که نه در واشنگتن و تل آویو آموزش دیده اند و نه حاصل دلارهای نفتی اعراب هستند بلکه حاصل رانت های خانوادگی و نفوذ منحصر بفرد خود در سیستم اقتصادی کشور هستند به این سبک و مدل در حال مدیریت، کنترل و نبض اقتصاد کشور ۸۰ میلیونی میشوند و عملا تمام ارزهای بازار را خریده اند و حتی دولت و رئیس جدید بانک مرکزی را تهدید به کوبیدن دلار به سقف قیمتش می کنند.

چرا کشوری که این همه اقتدار دارد و در این منطقه پرآشوب که پر از آتش میباشد، خاورمیانه را مدیریت می کند، ریگی را در آسمان می گیرد و نهادهای امنیتی و نظامیش تا قلب وزارت دفاع آمریکا نفوذ می کنند اما توان کنترل و مدیریت چندین صراف پر نفوذ و اخلال گر اقتصادی در کشور بر نمی آیند.

به نظر میاد که افکار عمومی و نگاه غالب مردم سخت منتظر پاسخ به این سوالها باشد؟

به نظر شما بستن دستان این صرفان سخت تر از بستن تنگه هرمز است یا تنگه هرمز می خواهد بسته شود تا دست امثال این صرافان باز باشد.
 
جامعه امروز ایران شاهد شکل گیری و تاسیس  مکاتب نظری جدیدی در روابط بین الملل بنام مکتب صرافیسم است. مکتبی که به جهت مبانی تئوری و مفاهیم نظری آن میتواند  به عنوان بزرگ ترین و برانداز ترین اپوزیسیون داخلی کشور خود را معرفی کند و دیگر لازم نیست بزرگ ترین ابرقدرت سرمایه داری غرب به رهبری امریکا به ما حمله کند چون ما خیلی وقت است توسط آمریکاهای خودساخته درونی خود مورد حمله واقع شده ایم!

در پایان هم باید به طرفداران این مکاتب که با رانت و نفوذ و وابستگی خانوادگی خود در سیستم بانکی بویژه بانک مرکزی زمینه بیمار شدن اقتصاد ایران را فراهم کرده اند و مثل ویروس و میکروب در تمام سطح بدن کشور رسوخ کرده اند متذکر شد و با یک عزم و اراده جمعی و خرد جمعی به مبارزه انقلابی و مردمی با این خیانتکاران ایران عزیز برویم و ضمن اشد مجازات برای این خناثان و دشمنان داخلی زمینه بازگشت بدن رنجور اقتصاد ایران به شرایط ایده آل را فراهم کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: