کد خبر: ۲۲۳۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۷
شفر بعد از فینال جام حذفی و تمدید قطعی قراردادش، از مدیران استقلال خواست تحت هر شرایطی مهره‌های مورد نظرش را حفظ کنند.

 به گزارش جنوب نیوز، روزی که شفر لیست ۵ نفره به مدیران استقلال داد و از آن‌ها خواست تحت هر شرایطی امید ابراهیمی، امید نورافکن، وریا غفوری، سرور جپاروف و مامه بابا تیام را حفظ کنند، نه لیگ برتر هفدهم تمام شده بود و نه قیمت دلار لحظه به لحظه بالا می‌رفت. مرد آلمانی هنوز به پایان فصل قبل نرسیده، در نشست خصوصی با افتخاری تأکید کرد اگر قرار است خودش در استقلال بماند، به این ۵ بازیکن هم نیاز دارد. افتخاری هم طبق معمول، بعد از شنیدن حرف‌های شفر، توفیقی را صدا کرد و از سرمربی آلمانی استقلال خواست حرف‌هایش را به معاون باشگاه بگوید. (آقای توفیقی ببین ایشون چی می‌گه؟! برای اغلب کسانی که با مدیرعامل سابق استقلال جلسه داشتند، آشناست!) آن روزها دلار هنوز ۵هزار تومان بود و می‌شد خیلی کارها کرد.

شفر بعد از فینال جام حذفی و تمدید قطعی قراردادش، یک بار دیگر این خواسته را مطرح کرد و از مدیران استقلال خواست تحت هر شرایطی مهره‌های مورد نظرش را حفظ کنند. اینجا هم دلار هنوز از ۶هزار تومان بالاتر نرفته بود و می‌شد تکانی خورد، اما لابد از نگاه افتخاری و توفیقی حالا چه عجله‌ای بود!

شفر بعد از پیروزی استقلال در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا و صعود این تیم به جمع ۸ تیم برتر قاره، برای بار سوم و این‌بار به قول خودش به شکل سرگشاده خواهان حفظ ستاره‌هایش شد. البته در آن مقطع، دیگر جدایی امید نورافکن قطعی شده بود و شفر خواسته‌اش را عوض کرد؛ «ابراهیمی، تیام، سرور و وریا را حفظ کنید» وینفرد همان روزها تأکید کرده بود: «کاری با قیمت دلار ندارم، این ۴ بازیکن را از باشگاه خواسته‌ام، من ۳ ماه قبل به باشگاه گفته بودم این بازیکنان باید حفظ شوند. امید نورافکن دیگر با ما نیست، ولی بقیه باید حفظ شوند.»

شفر که با ضرب‌المثل آب در هاون کوبیدن و شعر نرود میخ آهنی در سنگ آشنایی کافی نداشت، وقتی برای ادامه همکاری‌اش با استقلال به تهران برگشت هم همین خواسته را مطرح کرد و همان جوابی را شنید که دفعات قبل شنیده بود؛ «خیالت راحت!»

... و امروز معلوم شد حق با آن‌هایی بود که به شفر می‌گفتند خیالت راحت باشد! مدیران محترم استقلال از آن جمع ۵ نفره، فقط وریا غفوری را نگه داشتند و این موضوع را هم مدیون حذف نام غفوری از فهرست مسافران جام جهانی هستند. شک نکنید اگر وریا هم مثل امید ابراهیمی با تیم ملی به جام جهانی می‌رفت، الان از استقلال جدا شده بود. با وجود تمام اصرارهای شفر، باشگاه استقلال موفق به حفظ تیام و جپاروف نشد و امیدهای خودش را هم از دست داد. البته درباره رفتن امیدها، ماجرا فرق می‌کرد: امید نورافکن بندی در قراردادش داشت که به او اجازه می‌دهد رها کند و برود و مدیران استقلال هم که این بند را ناباورانه پذیرفته بودند، چاره‌ای جز پذیرش خواسته امید جوان نداشتند. امید باتجربه هم رقمی از استقلال می‌خواست که پرداختش در توان استقلال نبود. یک میلیون و یکصد هزار دلار پولی نیست که استقلال بتواند به یک بازیکن داخلی بپردازد.

ولی تیام و جپاروف را می‌شد با روش درست حفظ کرد و یا حداقل زودتر از این‌ها پرونده‌شان را بست و جای‌شان مهره‌های دیگری خرید. تیام از همان روزی که یک متهم به کلاهبرداری را به جای خودش به ترکیه فرستاد و در کمال تعجب مدیران استقلال هم حاضر شدند برای مذاکره با این جاعل کلاهبردار به ترکیه بروند، معلوم بود اشتیاقی به ماندن ندارد، ولی مدیران استقلال پا به پای این بازیکن به ضرر استقلال وقت تلف کردند. از آن بدتر ماجرای جپاروف بود که در طول فصل می‌شد با ۲۰هزار دلار بیشتر قراردادش را تمدید کرد، اما مدیران استقلال آن‌قدر دست‌دست کردند که سرور فهمید آن‌ها چقدر می‌خواهند به تیام پول بدهند و مدعی دریافت چندصد هزار دلار اضافی و عقد قرارداد ۳ ساله در ۳۶ سالگی شد.

بدون تعارف استقلال چوب همین دست‌دست کردن مدیرانش را خورد، مدیرانی که حتی وقت مناسب مذاکره را هم بلد نبودند. حالا تیام و جپاروف رفته‌اند و شفر باید دنبال مهره‌های جدید باشد و بعید هم نیست به برگرداندن همان‌ها که نخواسته بود، قانع شود. تا شفر باشد که از این به بعد یاد بگیرد الکی هشدار ندهد! بله درست متوجه شدید، مقصر شفر است! اینجا ایران است و البته استقلال!

مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
مقصر اصلی جدایی تیام و جپاروف از استقلال کیست؟

سرور جپاروف، هافبک ازبکستانی، حاضر نشد قراردادش را با استقلال تمدید کند و راهی لیگ قزاقستان شد. همچنین مامه تیام سنگالی هم در نهایت آب پاکی را روی دست استقلال ریخت و با تیم جدید قرارداد بست و از جمع آبی‌پوشان جدا شد. اینکه مقصر اصلی جدایی این دو بازیکن خوب خارجی از استقلال چه کسانی هستند سؤالی است که آن را با تنی چند از کارشناسان و صاحب‌نظران مطرح کردیم، این پاسخ‌ها را بخوانید.

مجید نامجومطلق: مدیران سابق مقصر هستند
هافبک استقلال در دهه ۶۰ به ما گفت: من همه این مشکلات را از چشم مدیران سابق تیم می‌بینم. چرا وقتی تیام به استقلال آمد گفتند قراردادش ۱٫۵ ساله است، ولی حالا تیام خیلی راحت می‌تواند از استقلال برود و یا حرف از پول بیشتر بزند؟ یا جپاروف گفت یا پول بیشتر یا جدایی و خیلی راحت از استقلال جدا شد. این نشان می‌دهد نحوه عقد قرارداد با این بازیکنان حرفه‌ای نبوده و یا حقایق برای ما و هواداران بازگو نشده است. من معتقدم آقای افتخاری و توفیقی مقصر این قراردادها بوده‌اند.

نصرالله عبداللهی: دوست نداشتند در استقلال بمانند
سرپرست تیم استقلال در این خصوص گفت: ما باید چه‌کار می‌کردیم؟ چندین بار بلیت برای تیام و جپاروف تهیه کردیم، ولی آن‌ها هر بار از آمدن سر باز زدند. قطعاً اگر می‌آمدند و نشست برگزار می‌کردیم خیلی از مشکلات حل می‌شد، ولی جپاروف گفت می‌خواهد به قزاقستان برود و تیام هم گفت می‌خواهد جای دیگری بازی کند. من کسی را مقصر نمی‌دانم، چون ما همه تلاش خود را انجام دادیم، اما به هر حال این جپاروف و تیام بودند که باید تصمیم نهایی خود را می‌گرفتند و در نهایت هم خواستند از استقلال جدا شوند.

کاظم اولیایی: تقصیر مدیران «کوته‌فکر» بود
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال در این خصوص گفت: مقصر مدیران کوته‌فکری هستند که با تفکرات آماتوری خود استقلال را هم کوچک کردند. این باشگاه ۷۰ و اندی قدمت دارد و چرا باید به خاطر دو تا بازیکن این‌قدر کوچک شود و مدیران استقلال بروند ترکیه و بخواهند با التماس تیام و جپاروف را نگه دارند؟ سوء مدیریت باعث شد مدیر برنامه‌های این بازیکنان هم خواسته‌های بالاتری را مطرح کنند. انگار که استقلال بدون تیام و جپاروف درمانده می‌شود! ضمن اینکه این مشکلات باید دو ماه قبل تعیین تکلیف می‌شد.

علی نظری‌جویباری: تعلل مدیران قبلی کار را به اینجا کشاند
معاون پیشین باشگاه استقلال، گفت: متأسفانه مسئولان قبلی استقلال وقتی یاد قرارداد تیام و جپاروف افتادند که کار از کار گذشته بود. از ماه‌ها قبل همه استقلالی‌ها می‌گفتند باید هر چه زودتر قرارداد تیام و جپاروف را تمدید کرد و اجازه نداد کار به روزهای آخر بکشد، ولی تعلل مدیران پیشین باعث شد این دو بازیکن خوب خارجی با ارقام نجومی، استقلال را تحت فشار قرار دهند و خواهان پول بیشتر شوند و کار به جایی برسد که مدیران جدید تیم هم نتوانند این گره را باز کنند.

امیررضا واعظی‌آشتیانی: هیئت مدیره باید جواب بدهد
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: وقتی هیئت مدیره اعلام می‌کند ما اختیار تام دادیم تا مدیرعامل پیگیر قرارداد تیام و جپاروف باشد حالا باید بیایند پاسخ دهند چرا این دو بازیکن راحت جدا شدند و رفتند؟ مگر می‌شود قراردادها طوری باشد که بازیکنی با استناد به فلان بند قرارداد راهش را بگیرد و برود؟ این نشان می‌دهد تفکر حرفه‌ای در باشگاه حاکم نبوده و ما بلد نیستیم مثل حرفه‌ای‌ها باشیم و هدف‌گذاری در باشگاه انجام دهیم. نتیجه‌اش همین می‌شود که حالا دو بازیکن خارجی تیم به راحتی استقلال را ترک می‌کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: