کد خبر: ۲۲۲۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۲۴ تير ۱۳۹۷
علی اکبر ولایتی دیروز پس از بازگشت از مسکو اعلام کرد نیروهای ایرانی تنها به درخواست دولت سوریه از این کشور خارج خواهند شد.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا در گزارشی مدعی شد آمریکا و روسیه پیش از دیدار رهبرانشان در روز دوشنبه هفته جاری در هلسینکی، توافق کرده‌اند  نیروهای ایران از سوریه خارج شده و پس از آن آمریکا نیز نیروهای خود را از این کشور خارج کند.

به گزارش جنوب نیوز، بر اساس گزارش واشنگتن پست این توافق در جریان دیدار ترامپ و پوتین در هلسینکی فنلاند نهایی و اعلام خواهد شد. آمریکا 2200 نیرو در شمال سوریه دارد.

خروج نیروهای ایرانی از سوریه به طور جدی خواسته اسراییل و عربستان سعودی است و نتانیاهو نخست وزیر اسراییل بارها به همین خاطر به مسکو سفر کرده و از ولادیمیر پوتین خواسته تا نیروهای ایرانی را از سوریه بیرون کند. دولت تل آویو پیشتر خواستار فاصله گرفتن نیروهای ایرانی و حزب الله از مرز خود بود اما طی هفته‌های گذشته این خواسته به بیرون رفتن کامل نیروهای ایرانی از سوریه تبدیل شده است.

بر اساس ادعای واشنگتن پست، ترامپ موافقت کرده 2200 نیروی آمریکایی از شمال شرق سوریه خارج شوند و در مقابل پوتین نیز موافقت کرده زمینه خروج نیروهای ایرانی از نزدیکی مرزهای اسراییل و اردن را فراهم کند. گفته می شود در جریان دیدار اخیر نتانیاهو و پوتین در مسکو نخست وزیر اسراییل موافقت پوتین را با خواسته خود مبنی بر عقب نشینی 80 کیلومتری نیروهای ایرانی از مرز اسراییل (و اردن) را از رییس جمهوری روسیه دریافت کرده است.

واشنگتن پست: توافق ترامپ و پوتین برای خروج ایران از سوریه

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه به دعوت و خواسته دولت سوریه نیروهای مستشاری خود را برای مقابله با گروه های تروریستی به سوریه اعزام کرده، اعلام کرده که تنها به درخواست دولت سوریه این نیروها از سوریه خارج خواهند شد. این نکته‌ای بود که  علی اکبر ولایتی دیروز پس از بازگشت از روسیه اعلام کرد.

واشنگتن پست نوشته در آستانه دیدار پوتین و ترامپ دو طرف توافق کرده‌اند که روند کاهش خشونت‌های داخلی در سوریه و بازگشت آوارگان جنگی به خانه‌هایشان تسریع شود.

بر اساس این گزارش هیچ توافقی درباره آینده حضور بشار اسد در قدرت صورت نگرفته و به نظر می‌رسد رییس جمهوری سوریه با حمایت‌ روسیه همچنان در مسند قدرت باقی خواهد ماند.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: