کد خبر: ۲۲۲۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۸ - ۱۸ تير ۱۳۹۷
چرا دریابست فقط در آبهای استان بوشهر اجرا می شود؟
بر اساس شواهد و تجارب بدست آمده در این زمان آبزیان از تکامل لازم برخوردار می باشند و بهانه قرار دادن این موضوع کاری خطاست و معاش صیادان را به مخاطره خواهد انداخت.
جنوب نیوز- شهرام محمدی: در تعریف دریابست عنوان شده طرحی برای مدیریت صید که از سوی شیلات  صورت می گیرد.

با اجرای این طرح کلیه شناورهای صیادی کوچک و بزرگ اجازه خروج از اسکله را نداشته و طبیعتا قادر به صید و به طبع آن امرار معاش  نخواهند بود.

اما سوال اینکه پاسخ سفره های خالی صیادان را چه کسی می دهد ؟ شیلات یا تامین اجتماعی؟  

بطور معمول هر قایق صیادی دارای ۳ تا ۴ خدمه می باشد و این رقم در لنج های صیادی به مراتب بیشتر است و با وجود مرز ۹۰۰ کیلومتری استان بوشهر با خلیج فارس شغل اغلب بندر نشینان صیادی می باشد.

متاسفانه در چند ماه گذشته شاهد اجرای چند دریابست بعلت هوای نامناسب و هم اکنون هم به خاطر مدیریت صید میگو بوده ایم و همین امر باعث خسارات مالی به صیادان در مرحله اول و سپس خسارات مالی مخصوصا در نگهداری تجهیزات صیادی و کاهش درآمد این قشر گردیده است.

دریابست طرحی برای مدیریت صید یا خالی کردن سفره صیادان

آیا به راستی تنها راه مدیریت صید "دریابست" است؟

چرا نباید تدابیری جهت عدم آسیب به سفره صیادان اندیشیده شود که صیادان در این ایام از خدماتی نظیر بیمه بیکاری استفاده کنند؟ یا اینکه به این اقشار زحمتکش بسته های حمایتی تعلق گیرد؟

چرا در زمان اجرای دریا بست کشتی های صید صنعتی و کشتی های خارجی خصوصا در جنوب خلیج فارس و دریای عمان  اجازه فعالیت دارند؟

معمولا زمان تخم ریزی آبزیان اوایل سال بوده که متاسفانه در آن زمان صید آزاد است و همین امر باعث عدم مدیریت صید گردیده است.

بر اساس شواهد و تجارب بدست آمده در این زمان آبزیان از تکامل لازم برخوردار می باشند و بهانه قرار دادن این موضوع کاری خطاست و معاش صیادان را به مخاطره خواهد انداخت.

از طرفی چرا طرح دریا بست فقط در آبهای استان بوشهر اجرا میشود و این مدیریت بطور یکپارچه در آبهای استانهای همجوار نمی باشد؟

این سوالات برای همه صیادان بوشهری مطرح است و بدون شک نه تنها در معاش آنها بطور مستقیم تاثیر گذاشته است بلکه تاثیرات آن بر سر سفره مردم عادی نیز با افزایش قیمت نمود پیدا خواهد کرد.

آنچه جامعه صیادی استان بوشهر به آن مبتلا شده یک بحران است و می طلبد مسئولان ارشد استان در این خصوص اقدام عاجل و تصمیم صحیح اعمال نمایند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: