کد خبر: ۲۲۲۷۷۵
تعداد کل نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۱ - ۱۶ تير ۱۳۹۷
جالب اینجاست که اکنون خود ترامپ نیز با اعلام خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها بر ایران، خود باعث بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است. اما ترامپ نمی‌خواهد مسئولیت این اقدام‌های خود را برعهده بگیرد و بنابراین در پی آن است که این بار را بر شانه عربستان بیندازد.

استاد دپارتمان انرژی دانشگاه بوستون گفت: ایران در قبال آمریکا می‌تواند چندین واکنش داشته باشد که یکی از آن‌ها بستن تنگه هرمز است که باعث بالا رفتن بسیار زیاد بهای نفت و نابسامانی‌های اقتصادی می‌شود. اما از دیدگاه من این راه‌حل مناسبی نیست، چراکه با این اقدام بسیاری از کشورها که موافق رئیس‌جمهوری آمریکا نیستند در جبهه او قرار بگیرند.

به گزارش جنوب نیوز، پروفسور «رابرت کافمن»، استاد بازارهای نفتی و انرژی در دپارتمان زمین و محیط‌زیست در دانشگاه بوستون آمریکاست. تحقیقات او متمرکز بر بازارهای جهانی نفت، تغییرات اقلیمی و چرخه جهانی کربن است.

رابرت کافمن با اشاره به گفت‌وگوی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا با پادشاه عربستان درباره افزایش تولید نفت این کشور، درباره علت اعمال نظر مستقیم آمریکا در تعیین سهمیه نفت عربستان در بازار جهانی به ایلنا گفت: زمانی که ترامپ کاندیدای ریاست‌جمهوری بود، همیشه از رؤسای جمهوری پیشین کشور به‌خاطر این‌که اجازه داده‌اند قیمت نفت بالا برود انتقاد می‌کرد.

وی ادامه داد: جالب اینجاست که اکنون خود ترامپ نیز با اعلام خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها بر ایران، خود باعث بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است. اما ترامپ نمی‌خواهد مسئولیت این اقدام‌های خود را برعهده بگیرد و بنابراین در پی آن است که این بار را بر شانه عربستان بیندازد. این هم البته نکته جالبی است؛ زمانی که ترامپ تلاش داشت به ریاست‌جمهوری برسد، همیشه می‌گفت که اگر به ریاست کاخ سفید برسد، کاری خواهد کرد که به نفع آمریکا باشد و انتظار دارد دیگر رهبران جهان نیز چنین کنند و به صلاح مردم خود کار کنند. حالا از یک سو رئیس‌جمهوری آمریکا را داریم که از عربستان می‌خواهد کاری را بکند که شاید آنچنان هم به سود ریاض نباشد.

روسیه ، اروپا و چین علاقه‌ای به مذاکرات دوباره ندارند

این استاد دانشگاه بوستون درباره نتیجه راهبرد‌های نفتی ترامپ برای اعمال فشار بر ایران گفت: ترامپ فکر می‌کند که با فشار می‌تواند ایران را به مذاکره دوباره وادار کند. به گمان من، روسیه و اروپا و چین علاقه‌ای به مذاکرات دوباره ندارند. بنابراین ترامپ تلاش دارد بر ایران فشار آورد تا این کشور در این زمینه قدم بردارد.

باید مقابل ترامپ ایستاد

کافمن ادامه داد: بسیاری از کشورها، از جمله کانادا و اروپا در این مدت نکته بسیار ارزشمندی را یاد گرفته‌اند؛ این‌که نمی‌توان به قلدری‌های ترامپ بی‌توجه بود. کانادا و اروپا بیشتر با درخواست‌های غریب و بی‌معنی آمریکا مدارا می‌کردند، اما اکنون دریافته‌اند که هرچه بیشتر به این خواسته‌ها تن دهند، ترامپ حریص‌تر می‌شود. بنابراین اتحادیه اروپا و کانادا تلاش دارند در برابر ترامپ بایستند.

وی ادامه داد: باید جلوی اقدام‌هایی از این دست را گرفت. قراردادی بسته شده و اگر یکی از طرفین زیر آن بزند، باید به آن اعتراض کرد و جلوی آن ایستاد.

بستن تنگه هرمز کمکی هم به حل تنش‌های فعلی نمی‌کند

کافمن در خصوص پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی عملی شدن تهدید ایران در خصوص بستن تنگه هرمز ادامه داد: به نظر من، ایران در قبال آمریکا می‌تواند چندین واکنش داشته باشد که یکی از آن‌ها بستن تنگه هرمز است که باعث بالا رفتن بسیار زیاد بهای نفت و نابسامانی‌های اقتصادی می‌شود.

اما از دیدگاه من این راه‌حل مناسبی نیست، چراکه با این اقدام بسیاری از کشورها که موافق ترامپ نیستند ممکن است در جبهه او قرار بگیرند. در صورت بسته شدن تنگه هرمز بسیاری کشورها متضرر می‌شوند و این باعث می‌شود که در نهایت طرف آمریکا را بگیرند و این اصلا به نفع ایران نیست و کمکی هم به حل تنش‌های فعلی نمی‌کند.

به جای مسئولان ایران بودم، تولید هسته‌ای را از سر می‌گرفتم

این استاد دانشگاه بوستون گفت: اگر من به جای مسئولان ایران بودم، تولید هسته‌ای را از سر می‌گرفتم، چون در این صورت اروپا و روسیه در طرف ایران می‌مانند. اگر توافقی در کار نباشد، پس محدودیت‌های آن توافق هم دیگر معنایی ندارد و اگر ایران دوباره فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را از سر گیرد یکدلی دیگر طرف‌های برجام را خواهد داشت، حتی اگر با این اقدام موافق نباشند.

بستن تنگه هرمز به ضرر کشورهایی است که علاقه‌ای به سیاست‌های واشنگتن ندارند

کافمن تصریح کرد: به نظر من بستن تنگه هرمز از منظر استراتژیک چندان کارکردی نخواهد داشت. این اقدام در نهایت به ضرر کشورهایی تمام خواهد شد که تنها برای تجارت از این تنگه استفاده می‌کردند و چندان علاقه‌ای هم به سیاست‌های واشنگتن نداشتند.

آمریکا در صورت ازسرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران گناهکار شناخته خواهد شد

وی ادامه داد: اگر ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد، در نهایت آمریکا به‌خاطر بر هم زدن توافق هسته‌ای گناهکار شناخته خواهد شد، اما بستن تنگه هرمز کسی را خوشحال نمی‌کند و این ایران را در موقعیت بدی قرار خواهد داد.

آمریکا از بسته شدن تنگه هرمز استقبال می‌کند

وی تاکید کرد: جالب اینجاست که به گمان من آمریکا از بسته شدن تنگه هرمز استقبال هم خواهد کرد. این درست همان اقدامی است که آمریکا به آن امید بسته تا از خودش به‌عنوان برهم‌زننده توافق رفع مسئولیت کند.

سعودی‌ها رویکردی بسیار تهاجمی در قبال ایران پیش گرفته‌اند

این پژوهشگر حوزه نفت درباره راهکار اروپایی‌ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس در قبال استراتژی‌های نفتی ترامپ گفت: سعودی‌ها و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس رویکردی بسیار تهاجمی در قبال ایران پیش گرفته‌اند. با این حال نمی‌توانم با اطمینان بگویم که آن‌ها به‌طور کامل بازیچه آمریکا هستند یا نه. البته عربستان سعودی از طرفداران پروپاقرص آمریکا است. اما حس من این است که ریاض در این زمینه محدودیت‌هایی هم برای خود قائل است. بنابراین گمان نمی‌کنم در این زمینه عربستان چندان از آمریکا حرف‌شنوی داشته باشد، چون هرچه قیمت نفت بالاتر برود، کشورهای حوزه خلیج فارس پول بیشتری پارو می‌کنند. شاید عربستان تا حدودی تولید خود را افزایش دهد، اما گمان نمی‌کنم این تولید آنچنان بالا باشد که تاثیری بر بازارهای نفتی بگذارد.

بالا یا پایین آوردن قیمت نفت در دست اوپک نیست

رابرت کافمن با اشاره به پیام توئیتری اخیر دونالد ترامپ خطاب به سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) مبنی بر پایین آوردن قیمت نفت گفت: نکته جالب اینجاست که ترامپ متوجه این قضیه نیست که کنترل قیمت نفت در دست اوپک نیست! اوپک تا حدی می‌تواند با کاهش یا افزایش تولید بر قیمت نفت در برخی موارد تاثیرگذار باشد، اما این‌طور نیست که اعضای این سازمان دور هم جمع شوند و بگویند که از هفته آینده قیمت نفت مثلا به بشکه‌ای ۷۰ دلار خواهد رسید.

تنها کاری که از دست اوپک برمی‌آید تاثیرگذاری بر قیمت‌ها، آن هم از طریق تغییر ظرفیت تولیدش، است. قیمت نفت در نیویورک، لندن، دوبی، آسیا و در بازارهای سهام تعیین می‌شود. در سال ۲۰۱۴ که قیمت نفت افت شدیدی را شاهد بود، اوپک نتوانست کار چندانی انجام دهد. بنابراین، برخلاف آن‌چه ترامپ فکر می‌کند، بالا یا پایین آوردن قیمت نفت در دست اوپک نیست.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
ح م
|
United States
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
0
1
این مفسر میگه بستن تنگه به ضرر ایران هست چون کشور ها تو جبهه آمریکا قرار میگیرتد.
آخر همین الان هم مگه قرار نگرفتن. از کره جنوبی که نوامیسش پشت پادگان های آمریکایی واسه تن فروشی صف کشیدن چه انتظاری میره. ما باید حتی شده یه شک به بعضیا وارد کنیم تا بدونن دستمون کاملا بسته هم نیست. وگرنه با انفعال بلایی به سرمون میارن که مرغان هوا به حال مون گریه کنن. امروز بیشتر از همیشه به شجاعت و جسارت نیاز داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
0
0
شجاعت یعنی چه انسان باید ازروی عقل تصمیم بگیره بهترین راه تعامل دوستانه باتمام دنیاست اگربتوانیم با دنیا تعا مل داشته باشیم همه مشکلات حل میشود البته تعامل بندگی نیست که عده ای میگویند درضمن این آقا هم دوست دار کشور عزیزمان نیست هدفش خراب کرده بیشتر اوضاع ونابودی مردم است اینشااله که بادرایت مسئولین دلسوزمان وتعامل بادنیا همه مشکلات بزودی حل شود ومردم ازاین فشاراقتصادی نجات پیدا کنند بخدا مردم خیلی فشارتحمل میکنند وزجر میکشند
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
اب از بالا گل آلود است ایران دیگر ایران نیست
امیر حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
0
0
باید هم تولید هسته ای را از سر بگیریم و هم تنگه هرمز را ببندیم تا بفهمند که با چه ملتی طرف هستند.
مهدی زارعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
0
0
مگر ماتعامل نکردیم دشمن دشمن است اکنون که فهمیده اند نقطه ضعف ما اقتصادی است به این راحتی دست ازسرما برنمی دارند به این ارو÷ا هم نمی شوداعتماد کرد اگر دشمن باشجاعت جلویش ایستاد باتو مذاکره میکند مانند هسته ای وقتی به 20درصد رسیدیم مذاکره کرد وگرنه دست ازسر مابرنمی دارد فقط ماباید خودمان دلمان برای خودمان بسوزدوقانون های سخت ومحکم بگذاریم وبازرسی ها قوی کنیم تاکسی نتواند به این راحتی اختلاس کند به نظرمن درهر اداره ای اگر بالاترین مقام اصولگراباشه مقام دوم اصلاحطلب باشد یابرعکس باید به طور مساوی باشد تاکسی هرکاری دلش خواست انجام ندهد اعتماد به ارو÷ا وقت تلف کردن است سگ زرد برادر شغال است به فکر ازدواج ومسکن وشغل وگرانی هاباشند جوان ایرانی ازجان خود مایه می گذارد
حجت الاسلام خان بالا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
0
0
همین که این استاد این نظر را می دهند خود ضعف بزرگی ست که از خودشان نشان می دهند پس ایمان داشته باشیم که تنگه هرمز که تنگه ی ترمز برای آنهاست نقطه ی راهبردی و قدرت ما و نقطه حیاتی آنهاست ما باید با استفاده از این قوت ودیگری تولید برنامه ی هسته ای آن هم باقدرت تمام ،آمریکایی ها را به پای میز مذاکره بیاوریم البته تیم مذاکره کننده باید و باید انقلابی مثل دکتر جلیلی باشد تیم وزارت امور خارجه تحت هیچ شرایطی نباید اصلاح طلب و اصولگرای معتدل باشد ، چون اینها در طول چهل سال انقلاب نشان دادند که مال مذاکره و نطق بین المللی نیستند .در نتیجه اوباما گفتند تمامی گزینه ها روی میز هستند من جمله نظامی ، مسولین ما هم بگویند تمامی گزینه ها روی میز هستند من جمله نظامی و هسته ای و بستن شاهرگ شما یعنی تنگه ی هرمز.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: