کد خبر: ۲۲۲۶۱۸
تاریخ انتشار: ۰۲:۱۹ - ۱۰ تير ۱۳۹۷
امام‌جمعه شیراز در نخستین نشست خبری خود:
امام‌جمعه جدید شیراز از کسانی که نقش بازی می‌کنند تا بین مردم محبوب شوند، درحالی که اعتقادی به آن کار ندارند به‌شدت انتقاد کرد و گفت: من آکتور سینما نیستم که بخواهم نقش بازی کنم!
به گزارش جنوب نیوز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در نخستین دیدار خود با جمعی از اصحاب رسانه، مدیران و خبرنگاران نشریات مکتوب، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان فارس به بیان دیدگاه‌ها در خصوص رسالت رسانه‌ها پرداخت و با اشاره به خاصیت خَبردهی و خَبررسانی اظهار داشت: بنا به آیه‌ای از قرآن کریم، خداوند از پیامبر اکرم(ص) می‌خواهد که به مردم خبر دهد «غفور و رحیم است» و نبی کسی است که اخبار آسمان را به مردم می‌رساند.

*لزوم سبقت رحمت بر غضب در رسانه

وی افزود: از اصحاب رسانه انتظار می‌رود که در انعکاس اخبار، این خاصیت غفور و رحیمی را مدنظر داشته و تنها به جنبه مُنتقمی و جباری نگاه نکنند، چراکه صِرف این دیدگاه موجب ازهم‌گسیختگی خواهد شد، بنابراین بیشترِ تأکیدات باید بر جنبه مغفرت و رحمت الهی باشد که متأسفانه در رسانه‌ها کمتر دیده می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس ادامه داد: سِبقت رحمت بر غضب باید به‌گونه‌ای در رسانه‌ها انعکاس داشته باشد تا بتوان ملتی را که از همه طرف مورد هجوم واقع‌شده را جمع‌وجور کرده و اتحاد ایجاد کرد و این یکی از وظایف مهم رسانه‌ها است.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1397/04/09/13970409000838636659774649566728_91478_PhotoT.jpg

*پرداختن به الگوی رسانه‌ای در نظام اسلامی

امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه ساختار نظام اسلامی در رسانه‌ها و نوع خبررسانی باید مورد توجه باشد، تصریح کرد: ما این الگو را گم‌کرده‌ایم چراکه بیشتر رسانه‌ها الگو و مدل رفتاری‌شان را از نظام‌های غیراسلامی دریافت کرده‌اند و مبتنی بر همان نظامات نیز به نشر خبر می‌پردازند، بنابراین نیاز به تغییر رویکرد جدی در این زمینه احساس می‌شود تا بدانیم در مورد هر فردی چه خواهیم گفت.

دژکام در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر وحدت جمعی در شرایط فعلی کشور، خاطرنشان کرد: امروز رهبری از ما می‌خواهد که متحد باشیم، بنابراین همه باید در این راستا حرکت کنیم و دلیلی ندارد که هرکسی سلیقه شخصی‌اش را اِعمال کند و در رسانه حرفی بزند که همه‌چیز را به هم بریزد.

*تفاوت دیدگاه الهی با دیدگاه انسان‌مدارانه

وی با بیان اینکه باید چهارچوب‌ها را رعایت کرد و در راستای قانون اساسی حرکت کرد، اظهار داشت: در نظام اسلامی نقش دولت و حاکمیت با نظام‌های غیراسلامی متفاوت است و باید این نکته را مدنظر داشت که در نگاه انسان‌مدارانه پس از رنسانس گاهی دولت جای خدا را هم گرفته است! چراکه دیدگاه‌ الهی حاکم نبوده و در چنین شرایطی اگر رسانه بخواهد نقش دولت را با این دیدگاه منعکس کند، حتماً به خطا رفته است.

*تصورات اشتباه از جایگاه امام‌جمعه

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه هر فرد و مسؤولی در جامعه نقشی بر عهده دارد و حدود و اختیاراتی برایش تعریف شده، به نقش امام‌جمعه در حاکمیت پرداخت و اظهار داشت: تصور عوام از امام‌جمعه این است که وی رئیس بوده و هر کاری که اراده کند انجام می‌شود! اما این تصور اشتباهی است و انتظارات را بی‌جهت بالا برده و حداقل اینکه بنده چنین ادعایی ندارم و تنها یک گوشه کار را گرفته و اداره می‌کنم.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1397/04/09/13970409000838636659774701927063_10062_PhotoT.jpg

*تشریفات مُخل ارتباط صمیمی است

امام‌جمعه شیراز که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی است، به ارتباط خود با دانشجویان اشاره کرد و با نکوهش تشریفات اداری که مُخل ارتباط صمیمانه مردم با مسؤولان است، اظهار داشت: روزهای نخستی که در کلاس درس برای تدریس حاضر می‌شدم دانشجویان باور نمی‌کردند که بنده امام‌جمعه هستم و بدون خَدَم و حَشَم و محافظ وارد کلاس می‌شوم، لذا به بنده می‌گفتند واقعاً شما امام‌جمعه هستید؟!

وی افزود: چنین تصورات اشتباهی را ما خودمان به وجود آورده‌ایم و نمی‌دانم چرا این ذهنیت‌ها را القا می‌کنیم؛ اما بنده گفتم هیچ‌کس حق ندارد در کلاس درس همراه من باشد.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1397/04/09/13970409000838636659774655504221_37010_PhotoT.jpg

*تنزل نقش معلمی

دژکام ادامه داد: متأسفانه درنتیجه همین القائات اشتباه و تصورات غلط، نقش معلمی که باید نقش اول باشد را به نقش دهم تنزل دادیم، نقشی که مثلاً درنهایت یک رئیس باشد که هرچه می‌خواهد انجام شود، درحالی‌که نقش معلمی بسیار با ارزش‌تر و فراتر از این کارها است.

*اصل را رها کرده و به فرع چسبیدیم!

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره مجدد به رسالت رسانه‌ها در نظام اسلامی به مورد دیگری از طرز تلقی اشتباه از جایگاه انسان‌ها در حاکمیت اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید به کارهای اصلی و مهم بپردازیم و از فرعیات پرهیز کنیم؛ به‌عنوان نمونه در روز معارفه تصویربرداری از بنده خواست که مجدداً برگردم و صحنه ورودم را دوباره تکرار کنم و گفت فیلمی که از بنده گرفته خوب از آب درنیامده! خُب حرف من این است که مگر آکتور سینما استخدام کرده‌اید که نقش بازی کنم؟! من یک معلمِ طلبه هستم که کارم معلمی است.

این استاد دانشگاه در ادامه بر رعایت صداقت و تقوا تاکید کرد و به‌شدت از کسانی که نقش بازی می‌کنند تا بین مردم محبوب شوند، درحالی که اعتقادی به آن کار ندارند انتقاد کرد.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1397/04/09/13970409000838636659774785191800_27393_PhotoT.jpg

*گمشده امروز عدالت است

امام‌جمعه شیراز با اشاره مجدد به گرفتار شدن به مسائل کم‌اهمیت به‌جای پرداختن به مسائل اصلی، افزود: گمشده امروز ما عدالت است، آن‌وقت یک عده بحث تقسیمات کشوری نظیر کازرون را مطرح می‌کنند و یا بحث فلان رئیس بیهوده مهم می‌شود، درحالی‌که رسانه‌ها نیز به آن دامن می‌زنند.

وی ادامه داد: ما نباید جایگاه امام‌جمعه و دولت را اشتباه بگیریم و انتظارات جابجا داشته باشیم، بلکه باید ببینیم آیا هرکسی در نقش خودش درست کار می‌کند یا نه؟ نه اینکه مدام بگوییم چرا این کار را انجام نمی‌دهید؟ خُب چیزی که در اختیار بنده نیست انجام آن را چگونه از من توقع دارید؟

*رسانه قدرت اقناع داشته باشد

دژکام با بیان اینکه همه باید در دست در دست هم دهیم تا مشکلات را حل کنیم، افزود: کمک کردن به یکدیگر در جهت ارتقای کارها یک مدل مناسب است و رسانه‌ها نیز باید این مهم را مدنظر داشته باشند و در انعکاس مطالب به خال اصلی بزنند؛ به همان مشکلاتی که گرفتارش هستیم، نه اینکه دچار فرعیات شوند و به‌جای تیترهای وحدت‌آفرین و هم‌افزایی، تیترهای تفرقه‌افکن بزنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس همچنین گفت: رسانه باید قدرت اقناع در مدیر ایجاد کند و اگر این توان در رسانه‌ها وجود داشته باشد دیگر نیازی به سانسور مطالب نیست که در این راستا خبرنگاران نوآور و خلاق نیز نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

امام‌جمعه شیراز افزود: گاهی یک جلوه ویژه مانند اشک ریختن یک انسان یا تکان دادن سَر یک دنیا حرف برای گفتن دارد و انعکاس این تصاویر هنر یک خبرنگار است که البته آموزش اهالی رسانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1397/04/09/13970409000838636659774661129344_66503_PhotoT.jpg

*برای جذب مخاطب نقش بازی نمی‌کنم!

وی با بیان اینکه محور اصلی کار رسانه صدق و راستی است، خاطرنشان کرد: گاهی ما بی‌جهت چیزی را بزرگ می‌کنیم و در جذب مخاطب به راه اشتباه می‌رویم؛ اینکه بنده نقش بازی کنم تا موردتوجه قرار گیرم، بسیار کار ناپسندی است و نباید اَدا درآورد، چراکه کار باید الهی باشد.

*آمادگی نهاد نمایندگی ولی‌فقیه برای برپایی کارگاه آموزشی

دژکام در پایان نیز با تأکید بر آموزش رسانه‌ای اظهار داشت: این آمادگی از سوی نهاد نمایندگی ولی‌فقیه وجود دارد که کارگاه‌های آموزشی در زمینه رسانه را برگزار کرده و ضمن به‌کارگیری اساتید ماهر در این زمینه، فقه و اخلاق رسانه را نیز تدریس کنیم.

یادآور می‌شود پیش از سخنان امام‌جمعه شیراز، اصحاب رسانه حاضر در این نشست هرکدام به بیان دیدگاه‌ها، نظرات، انتقادات و پیشنهاد‌های خود در باب مسائل گوناگون پرداختند./ مرجع: فارس

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: