کد خبر: ۲۲۱۹۵۴
تعداد کل نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳:۳۹ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
با برداشته شدن ایست بازرسی جاده اهرم-کلمه؛
با برداشته شدن حداقلی نظارت پلیس بر جاده های بخش بوشکان و ارم استان بوشهر، یک بار دیگر جاده های این مناطق جولانگاه خودروهای شوتی شده است.
پدیده خودروهای شوتی را می‌توان همزمان با توسعه قاچاق در کشور دانست که در چند دهه اخیر و با توجه به حجم بالای قاچاق اجناس خارجی در کشور، خودروهای شوتی جای خود را به ترانزیت بارهای قاچاق باز کرد. عدم وجود قوانین مناسب و نبود بازدارنده‌های کافی، جاده‌های فراوانی  را در کشور به محلی برای تاخت و تاز اتومبیل‌های شوتی تبدیل کرده است.
 
به گزارش جنوب نیوز، شوتی ها رانندگان ماهری هستند که بار زیادی را که عموما کالاهای قاچاق خارجی هستند به صورت ماهرانه ای در قسمت های مختلف خودروی خود جاسازی کرده و از طریق جاده های کم خطر که توسط پلیس  کنترل کمتری می شود بارشان را به مقصد می رسانند.

سرعت بالا، ترددهای شبانه و عبور کاروانی خودروهای شوتی آنهم در جاده های غیراستاندارد و دورافتاده به خطری مهلک برای تمام کسانی تبدیل گردیده که به نحوی از انحا در این مسیرها تردد می کنند.

جولان دوباره خودروهای شوتی در جاده های بخش بوشکان و ارم +عکس

در چند سال اخیر جاده اهرم به فراشبند به دلیل نبود ایست بازرسی، کوهستانی بودن و دوری از نظارت های سختگیرانه پلیس به یکی از مسیرهای مورد علاقه شوتی ها تبدیل گردیده است.

سالهاست که شهرها و روستاهای حاشیه این جاده با ترس و اضطراب فروان رانندگان خودروهایی را می بینند که بی رحمانه جاده هایشان را با سرعتی غیرقابل باور تسخیر کرده اند و جان بسیاری از آنان را گرفته اند.

مردم بخش بوشکان و ارم شهرستان دشتستان استان بوشهر زخم های زیادی از پدیده شوم شوتی ها خورده اند. آنها عزادر عزیزانی هستند که جانشان را زیر چرخ های شوتی ها از دست داده اند و حالا هر کدامشان که در این جاده قدم می گذارد با دیدن هر خودرویی که با سرعت از جاده می گذرد سایه مرگ را به خود نزدیک می بیند.

دی ماه 95 بود که بر اثر چندین تصادف پی در در پی که در یک مورد منجر به آتشسوزی و فوت 4 سرنشن خودرویی شد که صبح زود در جاده ی کلمه در حال عبور بودند صدای اعتراضات مردمی بلندتر از هر زمان دیگری شد. تصاویر جزغاله شده اجساد این تصادف به سرعت در فضای رسانه ای استان و شبکه های مجازی پیچید تا افکار عمومی هر چه بیشتر با مردم این مناطق و خطری که شوتی ها برایشان داشتند همدردی کند و خواهان پایان دادن به این وضع بغرنج شوند.

این مسئله باعث عکس العمل فوری فرمانده وقت نیروی انتظامی استان بوشهر گردید. سردار حیدر عباس زاده دستور به استقرار ایست بازرسی موقت در خروجی جاده اهرم به کلمه و جاده فرعی شاهزاده ابراهیم به کلمه را صادر کرد تا نظارت بیشتری از طرف پلیس اعمال شود.

جولان دوباره خودروهای شوتی در جاده های بخش بوشکان و ارم +عکس

این ایست های بازرسی کمک بزرگی به حل معضل تردد خودروهای شوتی در جاده های بخش و بوشکان و ارم بودند و مردم به وضوح شاهد کاهش تردد آنها و به تبع آن کاهش تصادفات ناشی از این امر بودند.

جولان دوباره خودروهای شوتی در جاده های بخش بوشکان و ارم +عکس

اما در کمال تعجب و در حالیکه ایست بازرسی واقع در خروجی جاده اهرم به کلمه به خوبی در حال اجرای وظایف خود بوده و مردم نیز به شدت از وجود آن ابراز رضایت می کردند ناگهان و بدون هیچ توضیحی در آذر ماه 96 این ایست برداشته شد. اقدامی که سبب نارضایتی تمام مردمی شد که در طول این مسیر زندگی می کردند.

جولان دوباره خودروهای شوتی در جاده های بخش بوشکان و ارم +عکس

حالا و با برداشته شدن حداقلی نظارت پلیس بر جاده های بخش بوشکان و ارم، یک بار دیگر جاده های این مناطق جولانگاه خودروهای شوتی شده است که جانشان را کف دست گرفته اند تا بار قاچاقشان را به مقصد برسانند و نان شب شان را به قیمت از دست دادن جان خود یا دیگران تامین کنند.

مردم بخش بوشکان و ارم که تجربه های آزار دهنده ای از شوتی ها دارند خواستار استقرار هر چه سریعتر ایست های بازرسی در خروجی های اهرم به کلمه و شاهزاده ابراهیم به کلمه این بار نه حتی به صورت موقت که دائمی هستند. آنها امیدوارند فرمانده محترم نیروی انتظامی استان بوشهر این درخواست آنان را در اولویت کارهای خویش قرار دهد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۵
حسین
|
United States
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
0
0
باسلام وعرض ادب
شما می گید شوتی این طور اون طور ولی کو کار که جونا برن جونا هم مجبورند واگر نع کیه که با جون خودش بازی کنه
پس همه چی رو گردن شوتی ها نندازید با تشکر
حسین
|
United States
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
0
0
باسلام وعرض ادب
شما می گید شوتی این طور اون طور ولی کو کار که جونا برن جونا هم مجبورند واگر نع کیه که با جون خودش بازی کنه
پس همه چی رو گردن شوتی ها نندازید با تشکر
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
0
0
مدیر سایت اون عکس اولی که گذاشته مال جاده لامرد هست.بعدشم خودرو شوتی چیه،بارقاچاق چیه.حرمت خودت رو نگه دار ما فقط بار ته لنجی بار میزنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
0
0
اگه شوتی نبود از گشنگی تشنگی و گرما مرده بودین بدبختا. اون کولر غذا وو یخچال واسه شما میارن. بعد بیایین اذیت کنید. دولتت داره مارک چین وارد میکنه که دو روز نمیکشه هههه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
آقا جاده اهرم به فراشبند بواسطه شوتی ها خیلی ناامن شده مردم بااسترس وارد این جاده می شوند.اگه قصد برخورد ندارید خوب آزادش کنید تا براحتی ترانزیت بشه. این وضعیت اصلا خوب نیست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: