کد خبر: ۲۲۱۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲:۵۹ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
بوشهر در محاصره بیلبوردهای تبلیغاتی؛
فقدان آموزش فرهنگ زندگی شهری در بوشهر کاملا مشهود بوده و ناآگاهی از فرهنگ شهرنشینی و قواعد رفتاری زندگی شهری، هزینه‌های زیادی را به اداره کنندگان شهر، محیط شهری و شهروندان تحمیل‌کرده است.
جنوب نیوز- مرضیه جهاندیده: توجه به فرهنگ شهروندی و آموزش آن، رویکردی نوین است که بیش‌تر کشورهای توسعه‌یافته به آن پرداخته ‌اند و نتایج مؤثر آن در توسعه‌ ی پایدار، رفاه و پیشرفت ‌های فرهنگی و اجتماعی، باعث شده که کشورهای در حال توسعه نیز ضرورت آن را درک کرده و زمینه‌ی آموزش و تحقق آن را فراهم آورند.

بررسی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که بین آموزش‌های شهروندی با میزان پای‌بندی به فرهنگ شهروندی رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد و آموزش آموزه‌های شهروندی نقش مؤثری در پای‌بندی مردم به فرهنگ شهروندی دارد.

با کاهش کیفیت محیط‌ زیست شهری‌ و افزایش آلودگی صوتی، آلودگی بصری، کمبود منابع، رشد آسیب‌های اجتماعی، نابسامانی سیستم‌های دفع فاضلاب و زباله، توسعه غیررسمی کلانشهرها، کاهش کیفیت زیست و رفاه شهری، مسائل سکونتی و ناهنجارهای رفتاری در شهرها، ضرورت ایجاد و گسترش پایگاه‌های آموزش‌ شهروندی در سطح شهرها تشدید شده است.

بوشهر شهری کوچک اما درهم تنیده است که تنوع جمعیتی و فضای متراکم آن مسائل اقلیمی، اجتماعی و فرهنگی خاصی را برایش رقم زده است. وجود پایگاه های مختلف نظامی از نیرو هوایی و دریایی ارتش گرفته تا سایر ارگان های نظامی سپاه و نیرو انتظامی، گمرک و تاسیسات دریایی و بندری، انواع شرکت های خصوصی و تجاری، پایانه های حمل و نقل دریایی و سایر فاکتورهای اقتصادی این بندر کوچک را تبدیل به شهری مهاجرپذیر کرده به نحوی که جمعیت بومی آن اکنون در اقلیت به سر می برند.

این تنوع جمعیتی بدون شک تفاوت های فرهنگی زیادی را با خود به همراه دارد که اگر به خوبی حل نشوند به معضلی اجتماعی تبدیل خواهند گشت که سلامت روانی شهر را تهدید خواهد کرد.

از سوی دیگر بندر بوشهر هم اکنون با معضل کم آبی روبروست و شهروندان این شهر به خصوص مناطق جنوبی آن با مشکل کمبود آب به ویژه در فصل تابستان روبرو هستند. اکنون مصرف بهینه از منابع آبی نه تنها یک اولویت است که تبدیل به یک وظیفه ی اجتماعی گردیده و بر تمام شهروندان واجب است که به صورت صحیح در مصرف آب صرفه جویی کنند.

ساماندهی معضل زباله ها و دفع و بازیافت آنان نیز اکنون به معضلی دیگر در بوشهر تبدیل شده که سلامت آنان را تهدید می کند. طبق آمار، بوشهری ها روزانه 170 تن زباله تولید می کنند، این در حالی است که مدیریت شهری هیچ برنامه ی مدون و مشخصی برای بازیافت، تفکیک از مبدا و سودآوری از زباله‌ها که امروزه در دنیا به جهت سوددهی بالا  «طلای کثیف» نام دارند، ندارد.

این مسائل در کنار دهها معضل دیگر اکنون بوشهر را به شهری آزاردهنده برای ساکنانش تبدیل کرده است. نکته تاسف برانگیز این ماجرا اینجاست که گویا ادره کنندگان شهر اطلاعی از وجود این معضلات ندارند و در هیچ کجای شهر ردپایی حتی نمادین جهت پرداختن به این مسائل ضروری وجود ندارد.

جای خالی آموزش های شهروندی در سطح شهر بوشهر +عکس

فقدان آموزش فرهنگ زندگی شهری در بوشهر کاملا مشهود بوده و ناآگاهی از فرهنگ شهرنشینی و قواعد رفتاری زندگی شهری، هزینه‌های زیادی را به  اداره کنندگان شهر، محیط شهری و شهروندان تحمیل‌کرده است. صندلی های آسیب دیده اتوبوس های درون شهری، شاخه های شکسته درختان، له شدن فضای سبز شهری، عدم تفکیک زباله های خشک و تر و رها سازی زباله های عفونی و خطرزا در کوچه پس کوچه های شهر، هدررفت بیش از حد آب، آلودگی ساحل، عدم رعایت مقررات رانندگی و سایر موارد مشابه خبر از عدم موفقیت مدیران شهری بوشهر در ایجاد حس همبستگی اجتماعی و پایبندی به فرهنگ شهروندی دارد.

جای خالی آموزش های شهروندی در سطح شهر بوشهر +عکس

امروزه در حالیکه در اکثر شهرهای پیشرفته ی دنیا از بیلبوردهای تبلیغاتی در خیابان ها و مراکز فعال شهری جهت انتقال آموزش های شهری به شهروندان با هدف ارتقای مشارکت های اجتماعی استفاده می گردد اما در بوشهر بیلبوردهای تبلیغاتی با طراحی های نازیبا، نصب در مکان های نامناسب، عدم رعایت زمینه های فرهنگی و تاریخی شهر و سایر استانداردهای لازم نوعی آشفتگی و آلودگی بصری را برای مردم به وجود آورده اند به نحوی که کارکرد مناسب آنها تبدیل به عاملی منفی در ذهن شهروندان گردیده است.

اکنون این بیلبوردها در انحصار فعالیت های تبلیغاتی شرکت ها، موسسات، فروشگاه ها و یا تبریک انتصاب برخی مدیران، برگزاری برخی کنسرت ها و همایش ها و یا تبریک و تسلیت برخی مناسبات ملی مذهبی گردیده است و هیچ نشانی از طراحی خلاقانه جهت انتقال آموزش های ویژه فرهنگ شهروندی به ساکنین شهر در آنها دیده نمی شود.

جای خالی آموزش های شهروندی در سطح شهر بوشهر +عکس

از آنجا که شهرداری به عنوان متولی آموزش شهروندان وظیفه دارد بخشی از درآمد خود را صرف آموزش فرهنگ شهروندی کند تا بتواند در دراز مدت از اثرات منفی ناآگاهی مردم از فرهنگ شهرنشینی بکاهد، لازم است که مدیران شهری بوشهر نیز این مهم را در راس اقدامات فرهنگی خود قرار دهند تا شهروندان بوشهری با نیازها و حقوق خود و دیگران آشنا گردیده و در برابر هم مسئول و متعد گردند و کم کم بوشهر تبدیل به شهری بهنجار و استاندارد برای ساکنین آن گردد.

جای خالی آموزش های شهروندی در سطح شهر بوشهر +عکس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: