کد خبر: ۲۲۱۳۴۳
تعداد کل نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۶ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
با وجود فرصت های بزرگ شغلی؛
وضعیت بیکاری در استان بوشهر با بی تدبیری مسئولین سه قفله گریده که اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود به بحرانی اجتماعی تبدیل می گردد که خشک و تر را با هم خواهد سوزاند.
جنوب نیوز- مرضیه جهاندیده: استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۷٬۶۵۳ کیلومتر مربّع  به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است. لقبی که البته فقط در آمار و ارقام نامی از آن دیده می شود ولی در واقعیت زندگی مردمان این استان هیچ نشانه ای از پایتخت انرژی بودن را نمی توان یافت.

شاید با یک نگاه اجمالی به سیمای استان بوشهر این فکر به ذهن هر بیننده ای برسد که در این استان با وجود این همه فرصت شغلی هیچ بیکاری نباید وجود داشته باشد و در سایه ی رونق اقتصادی حاصل از این همه صنایع و بازار واردات و صادرات مردم استان بوشهر  باید در رفاه اقتصادی بالایی به سر برند.

هم‌ اکنون استان بوشهر با توجّه به موقعیت استراتژیک خود و داشتن منابع و صنایع مختلفی نظیر نفت و گاز، به‌ویژه میدانهای گازی پارس جنوبی در عسلویه و کنگان و پارس شمالی در دیر، بردخون و شهرستان دشتی به عنوان بزرگ‌ترین منبع مستقل گازی در جهان و وجود پالایشگاه عظیم گاز در جم و نیز دارا بودن یکی از مهم‌ترین ترمینال‌های صادرات نفت خام جهان در جزیره خارگ و همچنین اجرای طرح‌های کلان صنعتی از قبیل نیروگاه اتمی بوشهر، کشتی‌سازی و مانند این‌ها، انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک، سیمای خود را به عنوان یکی از مناطق مهم صنعتی و اقتصادی جهان تغییر دهد.

تلخی بیکاری بر کام جوانان استان بوشهر

این انتظار با نگاهی گذرا به حال و روز این مردم به خصوص جوانان استان بوشهر خیلی زود تغییر خواهد کرد و پرسشی بزرگ جای آن را خواهد گرفت: چرا استان بوشهر تا این اندازه عقب افتاده است؟ اینهمه بیکار در این استان پرکار چگونه وجود دارد؟

جواب این پرسش ساده اما دردآور است. سالهاست که جوانان بوشهری به امید کار در صنایع مختلف موجود در استان به تلاشی ناامید کننده دست زده اند. آنان می گویند وقتی که این صنایع عظیم نفت و گاز سلامت آنان را به خطر انداخته، محیط زیست اطرافشان را تهدید به نابودی کرده و حتی تعادل جمعتی شهرها و روستاهیشان را به هم زده و در نتیجه ی ورود مهاجرین جدید قیمت مسکن و مواد غذایی و پوشاک وسایر مواد مصرفی شان را چندین برابر کرده، آنان حق دارند در این صنایع جذب شوند شاید بتوانند مرهمی بر زخم هایشان باشد.

تلخی بیکاری بر کام جوانان استان بوشهر

این مرهم اما سالیان سال است که در میان وعدههای پر زرق و برق مسئولین کشوری و استانی و نماینده های آنان در مجلس به زهری کشنده در کام مردم استان بوشهر تبدیل گشته که روح و روان و غرور آنان را آزار می دهد. زهری که کاسه ی صبر این مردم صبور را لبریز کرده و آنان بارها و بارها در تجمعاتی اعتراض آمیز نارضایتی خود را به گوش مسئولین رسانده اند.

این اعتراضات منجر به تصویب مصوبه اشتغال ۵۰ درصدی نیروهای بومی بوشهر در طرح های نفت وگاز در دولت دهم شد. برای تحقق این مصوبه مقرر شده بود در صورت نیاز به آموزش، وزارت نفت شرایط لازم را برای آموزش افراد جویای کار را فراهم کند.

تلخی بیکاری بر کام جوانان استان بوشهر

بر خلاف ظاهر خوش رنگ و تبلیغات گسترده ای که توسط دولت و نمایندگان وقت استان بوشهر در آن زمان برای این مصوبه انجام شد اما خیلی زود مشخص شد که این مصوبه تنها روی کاغذ ابلاغ  شده و جوانان بوشهری همچنان باید برای استخدام در صنایع بزرگ استانشان پشت درهای بسته ی بی تدبیری مسئولین متوقف شوند. اکنون در خوشبینانه ترین حالت سهم بوشهری ها از نیروهای پارس جنوبی در آمارهای رسمی حدود 30 درصد اعلام می شود و همین موضوع باعث ایجاد تجمعات اعتراض آمیز دیگری توسط بیکاران بومی منطقه پارس جنوبی گردید.

بیکاران شهرستان های عسلویه و کنگان با راه اندازی پویشی به نام «کمپین بیکاران پارس جنوبی» اینبار صدای اعتراضشان را بلندتر از دفعات قبل به گوش مسئولین استانی و کشوری رسانده اند.

آنها که با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراض آمیز بارها مقابل اداره اشتغال منطقه ویژه تجمع کرده اند می گویند: با وجود این همه پروؤه های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی حقشان بیکاری نیست. این در حالی است که تعداد زیادی از آنان دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط با فعالیت این صنایع نیز می باشند.

تلخی بیکاری بر کام جوانان استان بوشهر

اکنون وضعیت بیکاری در استان بوشهر با بی تدبیری مسئولین سه قفله گریده که اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود به بحرانی اجتماعی تبدیل می گردد که خشک و تر را با هم خواهد سوزاند. یکی از معترضین کنگانی به خبرگزاری ایلنا گفته: اوضاع در این شهرستان به حدی وخیم است که در روزهای اخیر یکی از جوانان بیکار این شهر قصد خودکشی که با وساطتت مردم فعلا منصرف گردیده است. حال باید دید این جوان و سایر جوانان بیکار دیگر که حالا کارد به استخوانشان رسیده چگونه می توانند تنها با وعده های توخالی مسئولین روز و شب شان را بگذرانند. آنان حقشان را از این همه فرصت شغلی در همسایگی شان می خواهند. وقتی این صنایع غول پیکر ریه هایشان را مسموم کرده پس وظیفه دارد جیب هایشان را هم پر کند. وظیفه ای که تا کنون در اجرای آن ناتوان بوده است...
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
خدا به جوانان مملکت کمک کنه منهم 2فرزند لیسانس بیکار دارم یاس ناامیدی بدبختی باعث شده خانواده ها هم دچار افسردگی شوند به هر دری به عنوان مادر میزنم هیچ کاری نمی توانم انجام دهم
نمی دانم آینده بچه ها م چطور میشه خدایا فکری به حال بچه های این کشور بکن دیگه به غیر از توهیچ روزنه امیدی وجود ندارد اگه بند پ نباشه بچه های ما هم صاحب کار می شوند .
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
0
0
استانی که مدیر اداره کارش از یک استان دیگر باشه و دل نسوزونه ، نتیجه اش همینه.استانداری بهتره در اداره کار تحقیقی بکنه تا ببینه چقدر آدم روزانه به اونجا می ره و نتیجه نمی گیره.بدبختانه یک انحصار چند ساله درست شده.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: