کد خبر: ۲۲۱۲۲۹
تاریخ انتشار: ۰۴:۵۴ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
جنوب نیوز- حجت ذوالفقاری: با اعلام و اطلاع رسانی های قبلی ازسوی رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام عملا آمریکا از بر خروج از این برنامه پایان داد هر چند که مشاهده فرمودید طبق صحبتای جناب آقای روحانی رییس جمهور ایران و بظاهر و ریاکارانه اروپایی ها به تداوم آن تمایل دارند.

لذا اگر نگاهی واقع بینانه به تحولات ۱۸ سال اخیر داشته باشیم به این مهم می رسیم.

در مرحله اول عرایضم را براساس آیه ای شریفه از آیات قرآن کریم که راهنما و حلال مشکلات ما در سختی های زندگی میباشند آغاز میکنم خداوند بزرگ در سوره مبارکه نساء آیه ۱۴۵ میفرماید:

ان المنافقین فی الدرک الاسفل من النار ولن تجد لهم نصیرا
«منافقان در پایین‌ترین درکات دوزخ قرار دارند؛ و هرگز یاوری برای آنها نخواهی یافت! بنابر این، از طرح دوستی با دشمنان خدا، که نشانه نفاق است، بپرهیزید!»


حالا الا ایحال رفتار ما و روش ما در دیپلماسی باید دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا باشد پس:
۱- اشتباه اول دستگاه دیپلماسی ما در سه دولت خاتمی، احمدی نژاد و روحانی وصل کردن تمام مسائل کشور به برنامه هسته ای و تمرکز بیش از حد بر این مساله بوده است. در این راستا دولت روحانی دچار یک آسیب مضاعف شد و زلف تمام مشکلات کشور را به برجام و توافق هسته ای بست و این گونه به مردم القا نمود که برجام می تواند تمام مسیرهای مسدود را برای ما باز کند ولی غافل از اینکه خداوند درقران کریمش میفرماید:

یا ایها الذین آمنوا اصبروا وصابروا ورابطوا واتقوا الله لعلکم تفلحون
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! در برابر مشکلات و هوسها، استقامت کنید! و در برابر دشمنان (نیز)، پایدار باشید و از مرزهای خود، مراقبت کنید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید!


و اینک که آمریکا با خروج خود این تعهد نامه را به آرشیو تعهدنامه های جهان سپرده موجی از ناامیدی جامعه مارا فرا گرفته است در حالی که واقعیت این است که برجام همان گونه که بودنش کلید همه مشکلات ما نبود طبعا نبودنش هم پایان دنیا برای ما نخواهد بود.در شرایط کنونی و با توجه به برگ های سیاسی، نظامی و ژئوپولتیکی که در منطقه و جهان در اختیار داریم باید از حالت انفعال خارج شویم و با تدبیر این پیچ مهم تاریخی را پشت سر بگذاریم.

۲- ما باید بپذیریم که اسرائیل و عربستان که بعد از برجام نگران نفوذ منطقه ای و توان نظامی ایران شده بودند نقش زیادی در فرجام برجام ایفا نمودند.عربستان با دیپلماسی دلاری_نفتی و اسرائیل با دیپلماسی رسانه ای. در این میان ما با اتخاذ یک دیپلماسی انفعالی و ضعف رسانه ای صرفا به دنبال رفع اتهام از خود بودیم که در این راستا نیز با شکست مواجه شدیم. از طرف دیگر ما بیش از حد، روی اروپا و تعهداتش حساب باز کرده بودیم و حتی در برجام برای اروپا وزنی معادل آمریکا در نظر گرفته بودیم؛ اشتباه محاسباتی که با خروج آمریکا از برجام و اصرار ما بر تداوم بازی با اروپا همچنان ادامه دارد.

۳- گویا ما نمی خواهیم بپذیریم که آمریکا و اروپا به واسطه سطح بالای روابط استراتژیک و گره خوردن منافعشان به هم، در یک تقسیم کار و با یک هماهنگی راهبردی برجام را به خط پایان رساندند. اصرار بر تداوم برجام با اروپا که روی دیگر سکه آمریکاست حتی به اندازه چند هفته ای که رییس جمهور اعلام نموده هیچ منفعتی برای ایران نخواهد داشت مگر این که روحانی بخواهد با این تصمیم افکار عمومی را به شکلی نمایشی امیدوار نگه دارد.

۴- نکته قابل توجه دیگر عدم فهم رفتار های ترامپ و تیم جدید او توسط دستگاه دیپلماسی ماست گویا آنها اوبامازدایی ترامپ و آغاز دوره جدیدی در حیات آمریکا را باور نکرده اند و هنوز فکر می کنند تیم اوباما_کری در عرصه سیاسی آمریکا موثر است در حالی که آن ها بر عکس رجال سیاسی ما بعد از انتخابات به خانه هایشان رفته اند!

به نظر می رسد دولتمردان ما باید در شرایط کنونی با گزینه های پیش روی خود در مقابل بدعهدی آمریکا با تدبیر برخورد کنند و بدانند در ساختار نظام بین المللی که قدرت تعیین کننده نهایی است سازمان ملل و تعهدات بین المللی محلی از اعراب ندارند بنابراین مسیر مذاکره بر سر سایر منابع قدرت ما باید بسته بماند.قطعا اروپا برای ماندن خود در برجام،مذاکرات موشکی را طرح خواهد کرد و قطعا ما نیز نخواهیم پذیرفت و آن ها نیز تتمه برجام را به بهانه خطر موشکی ایران برای جهان، به آتش خواهند کشید! پس بهترین گزینه در شرایط کنونی خروج متقابل ما از برجام و بازی با سایر برگ های منطقه ای برای حفظ منافع ملی ماست.

۵- نکته مهم دیگر این است که در شرایط کنونی نباید خروج از برجام به خروج از ان پی تی منجر شود چون این کنش انفعالی ما بازی در زمین نتانیاهو خواهد بود. از طرف دیگر عقب نشینی های مکرر ما و عدم استفاده از اهرم های فشار منطقه ای علیه منافع آمریکا، قطعا دشمن را برای تقابل بیشتر جسورتر خواهد کرد.

۶- نکته مهم تر از موارد مذکور این است که اگر افکار عمومی با مسئولین همراه باشد فشارهای خارجی خنثی خواهد شد و این مهم مستلزم پر کردن حفره های بی اعتمادی عمومی با کنترل بازار و ممانعت از التهاب آن و تلاش بیشتر برای پاسخگویی به مطالبات مردم خواهد بود که این مهم جز در سایه وحدت رویه مسئولین وگروه های سیاسی میسر نخواهد شد.امروز مصلحت کشور در تقویت هم افزایی و به تاخیر انداختن نقدها و تخریب دولت است. دولت نیز باید با جسارت بیشتری در مقابل رقبای منطقه ای و جهانی ما بایستد.

قطعا فرجام برجام و بدعهدی آمریکا بیش از هر زمان دیگر عمق نگاه استراتژیک رهبر انقلاب را هویدا ساخت. امروز و در این برهه حساس و تاریخی تمام ارکان نظام باید حول محور منافع ملی جمع شوند و با یک حمیت ملی راه بر تعرض دشمن سد کنند.

«والسلام»
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: