کد خبر: ۲۲۱۱۱۸
تعداد کل نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱:۵۶ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
روحانی در نطق تلویزیونی:
رئیس جمهور کشورمان بعد از خروج آمریکا از برجام در گفتگوی تلویزیونی با مردم گفت: آمریکا همواره علیه ایران مواضع خصمانه ای داشته است.
به گزارش جنوب نیوز، روحانی با بیان اینکه شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم، گفت: بر همان سخنی که از ۴۰ سال پیش آن را تکرار می‌کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبنده بوده اما امریکا هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

وی با یاداوری توطئه‌های آمریکا علیه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: آمریکایی‌ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند این تسریعی بود بر کاری که آنها در ماه‌های گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند.

روحانی ادامه داد: آنها هرگز به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکرده بودند. اما ملت و دولت ایران طبق اذعان آژانس بین‌اللمی و شورای امنیت به تعهدات خود پایبند بوده، امروز شاهد آن هستیم کشوری که به تعهدات خود احترام نمی گذارد کیست.


رییس جمهور تصریح کرد: برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا اعلام کند از آن خارج می شود. برجام توافق بین‌المللی و مورد تایید آژانس وشورای امنیت بوده و آمریکا رسما اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی نمی‌کند. ترامپ از تعهدات آب و هوایی ومحیط زیست هم قبلا خارج شده بود.

وی افزود: از این لحظه توافق بین ایران و ۵ کشوراست. ۵+۱ دیگر یکی را از دست داده و از این پس باید منتظر باشیم که ۶ کشور چگونه به تعهد خود عمل می‌کنند.

روحانی گفت: به وزارت خارجه دستور دادم ظرف هفته های آینده با ۵ کشور مذاکرات را ادامه دهد اگر به این نتیجه رسیدیم با همه این کشورها به نتایج برجام می رسیم علی رغم خواسته امریکا برجام پایدار می ماند اما اگر ببینیم منافع ما تضمین نمی شود تصمیمات نظام را اعلام می کنم.

رییس جمهور با بیان این که مردم برای آینده کشور نگران نباشند، گفت: ما از ماهها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ در برجام نمی ماند و تصمیمات لازم را گرفته ایم.

وی‌خاطرنشان کرد: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم امادگی لازم را برای غنی سازی صنعتی بدون محدودیت داشته باشد اما چند هفته برای رایزنی صبر می کنیم اما اگر منافع ملت تضمین نشود راه روشنی پیش رو داریم.

روحانی گفت: ما با برجام بدون آمریکا مواجهه هستیم. مردم می‌بینند که رشد اقتصادی ادامه خواهد داشت. ارز مورد نیاز بازار را تامین خواهیم کرد. در کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هیچ نگرانی وجود ندارد.
رییس جمهور تاکید کرد: ملت ایران از امشب مصمم‌تر و متحدتر خواهد بود، کار ترامپ یک جنگ روانی و فشار اقتصادی بود و ما اجازه نمی‌دهیم موفق شود.

رییس جمهور با بیان این مطلب که من به مردم ایران اطمینان می‌دهم که دولت از ماه‌ها پیش برنامه لازم را آماده کرده و ما مشکل خاصی نخواهیم داشت ما از این مقطع تاریخی با اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد، گفت: مردم ما مشکلاتی در زندگی روزمره خود در آینده احساس نخواهند کرد.


روحانی ادامه داد: امشب از یک نظر متاسفم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند گرفتار زمامدارانی شدند که حیثیت آن‌ها را زیر سوال برده است و خوشحالم که یک مزاحم از برجام خارج شده است.


رییس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: به‌زودی در یک مصاحبه مفصل با مردم ایران صحبت خواهم کرد.

متن کامل سخنان رئیس‌جمهور که پس از خروج رسمی آمریکا از برجام پخش زنده شد به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی سه شنبه شب درگفت وگوی تلویزیونی با مردم درباره برجام، با بیان اینکه برجام توافقی بین المللی و مورد تایید سازمان ملل بود، تصریح کرد: ایران به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل کرد و امشب مشخص شد که عهدشکن کیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم، گفت: امشب به همان سخنی رسیدیم که از چهل سال پیش آن را تکرار می‌کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبندی دارد و آمریکا کشوری بوده که هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

دکتر روحانی افزود: تاریخ 40 ساله کشورمان و حتی قبل از آن به خوبی به ما می گوید که آمریکایی‌ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت‌های منطقه همواره رفتار خصمانه‌ای داشته‌اند؛ از رفتار آنها در کودتا در ایران علیه دولت قانونی دکتر مصدق، تا مداخلات آمریکایی ها در زمان رژیم گذشته، حمایت از صدام و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن انسان‌های بی‌گناه توسط ناو آمریکایی و اقداماتی که علیه مردم افغانستان، عراق، یمن و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و علیه ملت‌های دیگر جهان روا داشته‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند، خاطرنشان کرد: این در واقع تصریحی بود بر کاری که آنها در ماه‌های گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند. آمریکا بگوید از زمان توافق هسته‌ای تا امروز چه زمانی به همه تعهدات خود عمل کرده بوده است؛ جز چند امضاء و چند بیانیه، آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل کرده بودند یا نه؟

دکتر روحانی تصریح کرد: ملت ایران، طبق اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تعهد خود وفادار بوده و دولت ایران به همه تعهداتی که در برجام داشته عمل کرده و آنها را اجرا کرده است. امروز شاهدیم کشوری که به تعهدات بین‌المللی احترام نمی‌گذارد، کیست

رئیس جمهور با یادآوری اینکه برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می‌شود، گفت: برجام یک توافق چند جانبه و یک توافق بین‌المللی بوده، برجام توافقی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه 2231 قرار گرفته است. بنابراین آمریکا امشب رسماً اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه قبل از برجام هم آقای ترامپ تعهدات خودش را نسبت به توافق تغییرات آب و هوایی پاریس نقض کرد و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج شد، اضافه کرد: او از توافقات دیگری هم مثل توافقات تجاری خارج شد. بنابراین این امر سابقه دار است.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم در همین دقایق شاهد بودند که تنها رژیمی که از مواضع ترامپ حمایت کرد، رژیم نامشروع صهیونیستی بود؛ همان رژیمی که دانشمندان هسته‌ای کشورمان را به شهادت رساند، همان رژیمی که روزی در تاریخ سیاسی و زندگی‌اش نیست که در آن ظلم و جنایت علیه مردم منطقه و بویژه ملت بزرگ فلسطین نباشد.

دکتر روحانی تصریح کرد: از این لحظه توافق برجام بین ایران و 5 کشور است. از این لحظه 1+5، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که این کشورهای بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد. به وزارت امور خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر، یعنی روسیه و چین رایزنی‌ها و هماهنگی‌ و مذاکرات لازم را انجام دهد.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که با همکاری 5 کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم‌های خودمان را برداریم.

دکتر روحانی ادامه داد: اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مردم نباید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور داشته باشند، گفت: از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم و تصمیمی که نسبت به مسایل ارزی اتخاذ شد بر همین مبنا بود.

دکتر روحانی افزود: ما با برجام بدون آمریکا مواجه هستیم و مردم شاهد خواهند بود که رشد اقتصادی و آرامش و ثبات بازار ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تأمین خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: در کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم هیچگونه نگرانی نباید وجود داشته باشد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ملت ایران از امشب مصمم‌تر و متحدتر از گذشته است، اظهار داشت: کار ترامپ یک جنگ روانی و یک فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و یا در فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود.

رئیس جمهور افزود: تاریخ نشان خواهد داد همانگونه که ملت ما در برابر همه توطئه‌ها پیروز بوده در این ماجرا هم پیروز خواهد بود.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند تا در صورتی که مورد نیاز باشد، غنی‌سازی صنعتی خودمان را بدون محدودیت آغاز کنیم و ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می‌کنیم؛ با دوستان و متحدین خودمان، با اعضایی که پای برجام و توافق برجام امضاء کردند و وفادار خواهند بود، به رایزنی می‌پردازیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه چیز وابسته به منافع ملی ماست، گفت: اگر منافع ملت ما در برجام تأمین باشد ما همین روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع ملت ایران را تضمین کند، آنگاه راه بسیار روشنی پیش روی خود داریم.

دکتر روحانی افزود: به مردم ایران اطمینان می‌دهم که دولت از ماه‌ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده و به هیچ عنوان مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی با اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خودشان در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده، به حول و قوه الهی احساس نخواهند کرد، اظهار داشت: امشب از یک نظر متأسفم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند، گرفتار زمامدارانی شده‌اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.

دکتر روحانی تاکید کرد: بی‌تردید راه‌مان را با موفقیت ادامه می‌دهیم و من به زودی در یک مصاحبه مفصل با مردم عزیز و بزرگوارمان صحبت خواهم کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۰
علی
|
United Kingdom
|
۰۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
2
3
اقای روحانی دیدی کدخدا چطور سرکارت گذاشت انهم نه یکسال بلکه پنج ساله بیهوده در هاون کوفتی و حالا منتظر اروپایی بابا کی می فهمی که این ره که رفتی به ترکستان بود بفهم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
1
1
امریکا کشوری یاغی و بد عهد است ابروی امریکا درجهان رفته ما ملتایران باید متحد ومصمم باشیم امریکا هیچ غلطی نمی کند همه باید متحد وهمدل باشیم بنظرم این پیروزی ایران است چون ایران به تعهداتش عمل کرده وکشوری بافرهنگ وبا اراذه شناخته می شود اما امریکا کشوری بد عهد وبد قول و بی فرهنگ درجهان شناخته می شود
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
1
2
5 سال حرفش از قهرمانی بودن برجام بود حالا 180 درجه چرخش داره و فکر میکنه مردم حالیشون نیست ....رهبر کبیر ما همان اول برجام هشدار داده بود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
0
3
روحانی کاش مثل بعضی از وزرای کشورهای دیگر شهامت داشتی که اشتباهت را بپذیری و عذر خواهی کنی ویا کاش مثل رهبر کره شمالی کمی جربزه داشتی اون کمونیست است وتو مسلمانی!!!!!!
ایران آباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
1
1
آقای روحانی از دیگ برجا چه آبی برای شما جوشید که برای شما یک بت شده است آمریکا دست وپای برجام را قطع کرد اروپا سر آن را قطع می کند اینقدر خودت را متمایل به برجام نشان نده اگر این دفعه در تله اروپایی ها گیر افتادی مملکت به باد فنا می رود به روس وچین هم اعتمادی نیست یعنی نباید باشد چون آنها مدعی هستند وقتی ایران اینطور می خواهد چرا ما نخواهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
1
1
موجود مزاحم چیه؟؟؟
آقا عملاً با رفتن این موجود مزاحم که قبلاً مایه ی امیدتون بود، به جهت حقوقی مبنایی برای بقای توافق وجود نداره
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
1
1
از همان روز اول امام خمینی (ره) فرمایش کردند:
1- آمریکا شیطان بزرگ است .
2- آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند .
3- مقام معظم رهبری از همان روز اول مذاکرات فرمایش کردند من به مذاکره با آمریکا خوش بین نیستم 4-ماهیت خبیث آمریکا برای بعضیها که سنگ آمریکا را به سینه میزدند روشن تر شد .
5-به نظر بنده اگر مسئولین به وضع معیشت مردم توجه بیشتری کنند آمریکا ، اسرائیل ، عربستان و ... هیچ غلطی نمی توانند بکنند و ملت بزرگ و با غیرت ایران پیروز میدان است . انشاءالله .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
1
1
اقای روحانی از زمانی که شما رییس جمهور شدی نگران شدیم کی قرار از خواب پاشی اینم کدخدای که سال 92 میگفتی
ایران آباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
1
1
آقای روحانی از دیگ برجا چه آبی برای شما جوشید که برای شما یک بت شده است آمریکا دست وپای برجام را قطع کرد اروپا سر آن را قطع می کند اینقدر خودت را متمایل به برجام نشان نده اگر این دفعه در تله اروپایی ها گیر افتادی مملکت به باد فنا می رود به روس وچین هم اعتمادی نیست یعنی نباید باشد چون آنها مدعی هستند وقتی ایران اینطور می خواهد چرا ما نخواهیم
ایران آباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
1
1
آقای روحانی از دیگ برجا چه آبی برای شما جوشید که برای شما یک بت شده است آمریکا دست وپای برجام را قطع کرد اروپا سر آن را قطع می کند اینقدر خودت را متمایل به برجام نشان نده اگر این دفعه در تله اروپایی ها گیر افتادی مملکت به باد فنا می رود به روس وچین هم اعتمادی نیست یعنی نباید باشد چون آنها مدعی هستند وقتی ایران اینطور می خواهد چرا ما نخواهیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: