کد خبر: ۲۲۰۷۹۱
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳:۲۳ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
در نبود نظارت مسئولین:
مشکلات اقتصادی در کنار فقدان نظارت دستگاه های مربوطه بوشهر را به محیطی مناسب برای جولان مسافربرهای شخصی تبدیل کرده است.
زن در حالیکه دست کودکش را در یک دست دارد و در دست دیگر حجم خریداتی است که انجام داده کنار خیابان می ایستد تا با تاکسی به منزل برگرد. در همین لحظه تعداد زیادی از ماشین ها در مدل ها و پلاک های مختلف جلوی پایش نیش ترمزی زده، با چندیدن بوق نظر تمام رهگذران را به وی جلب می کنند. زن در میان این همه ماشین های مختلف در جستجوی گزینه ای مناسب و قابل اعتماد است اما هر چه منتظر می ماند خبری از تاکسی های زردرنگ مجوزدار نیست. گرمای هوا و شیطنت های کودک او را مجبور می کنند بالاخره سوار یکی از همین ماشین هایی شود که نمی شناسدشان و اعتمادی هم به آنها ندارد.

دختر جوان که برای کار از جنوبی ترین محلات بوشهر به مرکز شهر آمده پس از اتمام کارش و در حالیکه به آخرین سرویس اتوبوس های شرکت واحد نرسیده لب خیابان می ایستد تا با تاکسی به خانه برگردد. در کسری از ثانیه چنان صدای بوق و ترمزی جلوی پایش راه می افتد که نگاه تمام ناظران به او جلب می شود. حتی ماشین های مدل بالایی که به هیچ وجه برچسب مسافرکشی به آنها نمی خورد هم برایش بوق می زنند و دختر هر چه بیشتر در خود فرو می رود و به دنبال چاره ای است که هر چه زودتر از این وضعیت بد نجات یابد. فریادرس او تاکسی زرد رنگی است که حالا هر چه در خیابان چشم چشم می کند او را نمی یابد. دیرش شده و مزاحمت های خیابانی او را آزرده کرده اند. تصمیم می گیرد روی چهره راننده ها زوم شود و آنکه را در نظرش موجه تر است و یا مسافرخانم دیگری دارد برگزیند و به خانه برگردد....

به گزارش جنوب نیوز، بوشهر شهری گرم با مردمانی کم حوصله که شرجی و آفتاب داغش از آنان مردمی کم تحرک ساخته که حاضر به طی کردن حتی فاصله های کوتاه با پای پیاده را ندارند و از سوی دیگر فقدان سیستم پیشرفته و منظم ناوگان حمل و نقل عمومی،شهروندان بوشهری را هر چه بیشتر تشویق به استفاده از تاکسی های شهری می کند.

مسیرهای کوتاه و انبوه مسافرانی که تن به هر نرخ کرایه و مدل ماشینی می دهند تا هر چه زودتر خود را به محل مورد نظرشان برسانند بوشهر را به بهشت تاکسی های درون شهری تبدیل کرده است، به گونه ای که هر شخص صاحب ماشینی با هر شغل و میزان درآمدی وسوسه مسافرکشی به سرش می زند.

مردی که قصد دارد برای انجام یک کار شخصی به مرکز شهر برود تصمیم می گیرد چند مسافر در مسیرش سوار کند تا به قول خودش پول بنزینش جور شود! شخص دیگری که کارمند است و از عهده هزینه های زندگی برنمی آید بعد از فراغت از کار اداره و استراحت نیمروزی چند ساعتی با ماشینش در شهر چرخی می زند تا شاید بتواند حساب خرج و برجش را مدیریت کند. حتی پسر جوانی که پولی برای خرید کادو تولد دوستش یا ترجمه مقاله های دانشگاهی اش ندارد ماشین پدرش را برمی دارد به امید اینکه تا شب بتواند پول تو جیبی و خرج یک هفته خود را تامین کند.

بنابراین مشکلات اقتصادی در کنار فقدان نظارت دستگاه های مربوطه بوشهر را به محیطی مناسب برای جولان مسافربرهای شخصی تبدیل کرده است. به نحوی که تعدد آنها میدان را از دست تاکسی های فعال مجوز دار خارج کرده و همین تعداد تاکسی های زردرنگ نیز انگیزه ای برای رقابت در این فضا ندارند.

جولان مسافربرهای شخصی در بوشهر/ بانوان بوشهری امنیت می خواهند

یکی از رانندگان تاکسی های مجوز دار در گفتگو با خبرنگار جنوب نیوز گفت: متاسفانه به دلیل نبود سیاست های حمایتی از طرف شهرداری و عدم نظارت بر مسافربرهای شخصی غیرمجاز بازار کار ما کساد شده و دیگر نمی توان روی مسافرکشی به عنوان شغل اصلی که قادر به تامین هزینه های یک زندگی باشد حساب کرد.

وی افزود: رانندگان تاکسی شغلی پر تنش و دردسر ساز و پرمخاطره دارند، از سوی دیگر هزینه های سرسام زندگی، استهلاک ماشین، پول سوخت و... بر آنان فشار مضاعفی وارد می کند. از همین رو این قشر زحمتکش نیاز به حمایت جدی هستند تا بتوانند از عهده تحمل این شرایط برآیند در حالیکه در بوشهر وفور مسافربرهای شخصی شرایط را هر چه بیشتر برای ما سخت کرده است.

یکی از شهروندان بوشهری نیز در گفتگو با جنوب نیوز اظهار داشت: اولویت من برای گرفتن تاکسی ابتدا تاکسی های مجوزدار رسمی است ولی تعداد آنها به قدری کم و نایاب است که مجبور به استفاده از تاکسی های شخصی می شوم. ضمن اینکه برای بعضی خطوط مثل محلات جنوبی این مشکل و عدم وجود تاکسی های رسمی بیشتر بوده به نحوی که مردم این مناطق مجبور به دربست کردن تاکسی های شخصی هستند که نرخ کرایه را به دلخواه خود تعیین می کند و در واقع هر چه زورشان برسد از مسافر می گیرند.

حالا و با شروع فصل گرما شهروندان بوشهری نیاز بیشتری به استفاده از تاکسی های درون شهری احساس می کنند.آنها خواهان افزایش هر چه بیشتر تاکسی های مجوزدار رسمی با قیمت های ثابت و مصوب هستند تا در این آشفته بازار خیابان های بوشهر با احساس امنیت بیشتری بتوانند جابجا شوند و کمتر شاهد دعواهای آزاردهنده مسافر و راننده تاکسی بر سر نرخ کرایه باشند؛ چالشی که گویا هرگز تمامی ندارد.
برچسب ها: تاکسی ، مسافرکش ، بوشهر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
دشتستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
0
0
مردم بیکارن نون برای خوردن ندارن....تنها کاری که به فکر آدم بیکار میرسه اینه که بره مسافرکشی
به فکر صورت مسأله باشین
کل کشور همینه فک نکن فقط بوشهر
مشکلات اقتصادی!!!!؛
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: