کد خبر: ۲۲۰۳۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱:۵۲ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۷
گفتگو با بانوی خلبان پاراگلایدر دشتستانی؛
برخي از دوستانم مرا ديوانه خطاب ميكنند و از ديد آنها من دارم يك ورزش مَردانه انجام ميدهم چون فكر ميكنند بسيار سخت و دشوار است والبته پٌر مخاطره و من هم در جواب می گویم پرواز...
جنوب نیوز- شهرام محمدی: به منظور حمایت از علوم هوانوردی و فعالین این حوزه در استان بر آن شدیم که با یکی از بانوان خلبان پاراگلایدر استان بوشهر گفتگویی داشته باشیم که توجه شما خوانندگان عزیز را به مشروح این مصاحبه جلب می نمایم:

١- لطفا خودتان را معرفي كنيد و اینکه چند سال دارید و تحصیلات شما در چه مقطعی است؟

بنده رقيه دشتي، ۳۰ ساله هستم و دارای مدرک کارشناسی تربيت بدني می باشم. در حال حاضر مربي ژيمناستيك و ساکن برازجان هستم.

پاراگلایدر فراتر از یک تفریح و نیاز به بسترسازی در استان بوشهر +عکس

٢- چرا اين ورزش را انتخاب كردید و از چه سالی این فعالیت را شروع کردید؟

من از بچگي كإرهاي هيجان انگيز را دوست داشتم و خيلي ماجراجو هستم، پرواز در آسمان براي من خاص هست چون اين ورزش حس آرامش و ترس و هيجان رو يكجا به من ميدهد و به عبارتی میشه گفت در این ورزش شما ميتوانید آدرنالین خالص را  تجربه كنيد و من هم از سال ۹۵ بطور حرفه ای وارد این ورزش مهیج شدم.

٣- مشوق هاي شما در اين ورزش چه كساني بودند و به عبارتی چه افرادی بیشتر به شما انگیزه دادند؟

بايد بگم برادرم مشوق أصلي من بود و همچنين همكاران هم پروازي من و اٌستادم جناب آقای امير ابوالفتحي بیشترین نقش را در این راستا داشتند.

٤- نگاه دوستان و خانواده به شما چطور است و آیا از فعالیت شما در این رشته راضی هستند؟

برخي از دوستانم مرا ديوانه خطاب ميكنند و از ديد آنها من دارم يك ورزش مَردانه انجام ميدهم چون فكر ميكنند بسيار سخت و دشوار است والبته  پٌر مخاطره و من هم در جواب می گویم پرواز جنسيت نميشناسد بايد عاشق پرواز باشي تا من را درک کنید و این یک واقعیت است.

پاراگلایدر فراتر از یک تفریح و نیاز به بسترسازی در استان بوشهر +عکس
 
٥- آیا پرواز جسارت و جرّأت ميخواهد؟

بله تا حدودي

پرواز با پاراگلايدر آسان به نظر مي رسد. در مقايسه با ورزش هایی مانند صخره نوردي، قايق راني، اسكي، و يا دوچرخه سواري كوهستان، پرواز با پاراگلايدر شما را كمتر خسته ميكند و همچنین لذتي كه در اين ورزش شما مي بريد به مراتب بيشتر است. در حالي كه به فعاليت و تلاش بدني كمتري هم نياز دارد.

ترس إحساسي غير عادي در پرواز با پاراگلايدر نيست ترس از ارتفاع يا ترس از داشتن تجربيات جديد، طبيعي و از موجبات ايمني هر فرد است. نكته مهم طرز برخورد ما با اين ترس است. در حقيقت ترس كنترل شده، أساس يك پرواز سالم است. و از نظر من تا حدودي جرات و جسارت ميخواهد.

البته باید متذکر شوم شجاعت و اعتماد به نفس بيش از حد در هوانوردي يك ضعف به حساب مي آيد.

پاراگلایدر فراتر از یک تفریح و نیاز به بسترسازی در استان بوشهر +عکس

٦- در خصوص پرواز برامون بگين و اينكه چه حسي دارد  و آیا پرواز با آن ایمن است و اگر فردی بخواهد در راه گام بردارد از کجا باید شروع کند ؟

پرواز با پاراگلايدر همانند اسكي، صخره نوردي، غواصي، و ديگر ورزش هاي ماجراجويانه خالي از خطر نيست، در اين ورزش احتمال سقوط وجود دارد، اما ما بر اين باوريم كه اين ورزش مي تواند به اندازه پرواز با هواپيما أيمن باشد. بنا به دلايلي پرواز با پراگلايدر حتي از رانندگي مطمئن تَر است. به هر حال سرعت ما در پرواز بسيار كمتر از سرعت ما در رانندگي است و از طرف ديگر نگرانی ما در پرواز با پاراگلایدر از رانندگان هم کمتر است.
 
آموزش پرواز بسيار لذت بخش است اما بايد در مسير آموزشي صحیح  قدم بگذاريد. بهترين راه اين است كه پرواز را با كمك مربی با تجربه و مجرب فرا بگيريد. براي يافتن مربي مجرب هم باید از سازمانهاي رسمي كشور و يا خلبانان با تجربه کمک بگیرید.

شما تمرين را در زمين مسطح شروع كرده  و كم كم ارتفاع ميگيريد تا جايي كه در هر ارتفاعي به راحتي پرواز را كنترل كنيد. در هر صورت آموزش ها طوري طراحي شده است كه علاوه بر  آموزش، ايمني شما را نیز تأمين ميكند و ترس را به حداقل و لذت را به حداكثر می رساند و اينكه پرواز حس آزادي، امنيت و ديدن زمين از آسمان را برای خلبان تداعی می کند که برای من بسیار لذت بخش است.

به دنبال حس پرواز و معلق بودن در آسمان پرواز براي من غذاي روح است

زماني كه مانند يك پرنده اي سبك بال در آسمان پرواز ميكنم و گاهي چند پرنده من را در اين پرواز همراهي ميكنند خيلي خوشحالم می شوم و لذت می برم.

پاراگلایدر فراتر از یک تفریح و نیاز به بسترسازی در استان بوشهر +عکس

٧- آيا اين ورزش را به ديگر خانمها توصيه ميكنيد؟
 
بله توصيه ميكنم بانوان پرواز با پاراگلايدر رو انجام بدهند.

يا اینکه پرواز تفريحي دو نفره رو انجام بدهند و از آرامش و  لذت آن بهرمند شوند.

پاراگلایدر فراتر از یک تفریح و نیاز به بسترسازی در استان بوشهر +عکس

٨- در پايان چه پيامي براي ديگر بانوان علاقمند به پرواز داريد؟

در ابتدا از بانوان عزيزي كه قبلا پرواز با پاراگلايدر رو انجام مي دادند و بنا به دلايلي و مشغله زندگي اين ورزش رو كنار گذاشتند خواهش میکنم دوباره به ما بپیوندند و این فعالیت را ادامه بدهند تا از دانش آنها بتوانیم بهرمند شویم و همچنين عرصه ورزش بانوان در رشته پاراگلايدر را بتوانیم راه اندازي كنيم، چرا که ما ميتوانيم پٌر قدرت این فعالیت را ادامه دهيم.
 
و پیشنهاد میکنم بانوان عزيزی که عاشق پرواز هستند حتما پاراگلایدر را تجربه کنند.

رؤياي پرواز از آرزوهاي هميشگي إنسانها بوده و اين رويا سالهاست كه با اختراع گوناگون بشر به واقعيت تبديل شده شايد بارها در آسمان به افرادي برخورد كرده باشيم كه با چتر مشغول پرواز هستند و كسي نيست كه پيش خودش اين جمله را به زبان نياورده باشد، كه ای كاش من هم ميتوانستم پرواز كنم.

در پايان از جناب محمدي بعنوان یک فعال در حوزه هوانوردی استان بوشهر کمال تشكر را دارم و از اینکه شرایطی برای معرفی علوم هوانوردی و فعالیت آنها را در استان فراهم نموده اند کمال قدردانی را دارم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: