کد خبر: ۲۱۹۶۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱:۰۲ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
وقتی وزارت نیرو نیز دقیقاً نمی داند چه می کند؛
نمايندگان استان بوشهر در مجلس نگراني خود را از ساخت سد روي رودخانه دالکي در محدوده استان فارس اعلام کرده و از مديران وزارت نيرو خواسته اند، حق کشاورزان استان بوشهر را از اين منبع آبي حفظ کنند.
از سال 1389 وزارت نیرو در صدد است با احداث سدی به نام «نرگسی» در بخش جره شهرستان کازرون وحوضه آبریز حله، برنامه هایی مثل افزایش سطح زیر کشت، تأمین آب تالاب پریشان و تأمین منابع آب صنعتی را در این شهرستان دنبال کند؛ برنامه هایی که شاید در نگاه محلی، زمینه توسعه شهرستان کازرون شود، اما از نگاه ملی چیزی جر افزایش تنش های آبی بین استانی نخواهد بود.

به گزارش جنوب نیوز، روز جمعه هجدهم اسفندماه و در حالی که در شرق استان اصفهان، تنش ها بر سر نبود منابع آب بالا گرفته بود و به درگیری های فیزیکی کشاورزان با مأموران یگان ویژه منجر شد، وزیر نیرو به عنوان مقام ارشد منابع آب کشور در شهرستان کازرون حاضر شد و از نزدیک از روند رو به پیشرفت احداث سد نرگسی دیدن کرد.

سد نرگسی که عملیات احداثش در بخش جره شهرستان کازرون از سال 1389 آغاز شده است، بر اساس برنامه های پیش بینی شده باید تا سال 1397 به پایان برسد و نویدبخش تحولی عظیم در اقتصاد و محیط زیست شهرستان کازرون باشد؛ سدی که شخص وزیر نیرو نیز به آن بسیار امیدوار است و گویی در آن جز خیر و برکت چیزی نمی بیند.

در همین رابطه، رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز جمعه در حاشیه بازدید از سد نرگسی اظهار داشت: پروژه سد نرگسی، طرح ارزشمندی است؛ هم برای تأمین آب شرب و کشاورزی و هم در زمینه احیای محیط زیست می‌تواند نقش آفرین باشد.

به گفته اردکانیان، موضوع تداوم و شتاب بخشی احداث سد نرگسی از سوی مسئولان استان فارس و نماینده کازرون در مجلس و مدیران آب دنبال می‌شود و یک اولویت برای شهرستان کازرون است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: امسال سد نرگسی 5 میلیارد تومان اعتبار اجرا دارد و با توجه به ظرفیت موجود، این اعتبارات افزایش خواهد یافت.

وی گفت : بهره‌برداری از سد نرگسی، مستلزم تداوم کار و استفاده از منابع مالی است و امیدواریم در این زمینه گشایش های بیشتر ایجاد شود.

گفته می شود، با اتمام عملیات ساخت سد نرگسی که بر روی سرشاخه های اصلی رود دالکی احداث می شود و حجم مخزن آن 113 میلیون مترمکعب است و سالانه 223 میلیون مترمکعب آب تنظیمی دارد، برنامه هایی چون مهار سیلاب های فصلی، آبیاری 15 هزار هکتار از اراضی شهرستان کازرون، بهره برداری صنعتی از آب پشت سد و نیز استفاده از آن برای احیای تالاب پریشان در دستور کار قرار دارد.

بررسی ها نشان می دهد، مسئولان سیاسی استان فارس از جمله استاندار، فرماندار شهرستان کازرون و نماینده مردم در مجلس به شدت پیگیر ساخت سد نرگسی هستند و همگی آن را تحولی بزرگ در استان فارس قلمداد می کنند که می تواند اکوسیستم از دست رفته تالاب پریشان را به آن بازگرداند.

این البته تنها نیمی از ماجرای مربوط به سد نرگسی و نحوه مدیریت منابع آب حوضه آبریز حله است که در درون مرزهای سیاسی استان فارس جریان دارد و هیچ یک از مسئولان فارس و صد البته وزیر نیرو به خسارات و تبعات این اقدام در پایین دست و استان بوشهر توجهی نمی کنند.

سد نرگسی کازرون در حالی بر روی یکی از سه سرشاخه اصلی رود دالکی در حوضه آبریز حله احداث می شود که این رود در ادامه مسیر خود وارد شهرستان استان بوشهر می شود و پس از آنکه منابع آب آن مورد استفاده صدها هزار کشاورز، دامدار و شهروند دشتستانی قرار می گیرد در ادامه به خلیج فارس می ریزد.

به گفته مردم و مدیران استان بوشهر احداث سد نرگسی اقدامی غیرکارشناسی و غیر اصولی است که با حمایت دولت در حال انجام است و از ورود اندک آبي که به استان خشک و کم آب بوشهر سرازير مي شود نیز جلوگيري خواهد کرد و مناطق کشاورزی بوشهر را با چالشی جدی روبه رو خواهد کرد.

نمايندگان مردم استان بوشهر در مجلس شوراي اسلامي هم به همين علت در گفت وگو با رسانه هاي استاني نگراني خود را از ساخت سد روي رودخانه دالکي در محدوده استان فارس اعلام کرده و از مديران وزارت نيرو خواسته اند، حق کشاورزان استان بوشهر را از اين منبع آبي حفظ کنند.

بررسی های بیشتر نشان می دهد، مدیران سیاسی استان بوشهر که در رابطه با رود دالکی و منابع آبی آن موضع پایین دستی دارند، در صدد هستند تا با احداث سدی با نام دالکی در شهرستان دشستان مسئولان وزارت نیرو را متقاعد کنند که از احداث سد نرگسی صرف نظر کنند.

مرتضوي یکی از مدیران احداث سد دالکی پیشتر در ارتباط با تأثير سد نرگسي در استان فارس بر سد دالكي اظهار داشت: با توجه به اينكه براي سد نرگسي فارس، هم نيازهاي شرب، هم صنعت و هم آبياري 11 هزار و 700 هكتار از اراضي كشاورزي منطقه ديده شده است لذا اين موضوع شرايطي منفي براي اين طرح به وجود مي‌آورد.

وي ادامه داد: مشاور سد نرگسي هيچ توجهي به پايين دست اين سد نكرده و تمامي هدف خود را معطوف به آبياري 11 هزار و 700 هكتار از اراضي كشاورزي منطقه كرده است.

مشاور سد دالكي با بيان اينكه احداث سد نرگسي در استان فارس ممكن است پيامدهاي منفي اجتماعي براي استان بوشهر داشته باشد، خاطرنشان كرد: احداث سد دالكي در استان بوشهر تا حدود زيادي مي‌تواند اين پيامدها را كاهش دهد، به طوري كه هم در بالادست و هم در پايين دست امنيت كامل برقرار باشد.

آنچنان که از آخرین تحولات آبی حوضه آبریز حله برمی آید، متولیان آب کشور هنوز نتوانستند در این رابطه به یک نگاه ملی، فرابخشی و فرا استانی دست یابند و هنوز قادر نیستند این موضوع مهم را یکپارچه مدیریت کنند.

حضور وزیر نیرو در محل احداث سد نرگسی و تعریف و تمجیدهای محلی گرایانه ای که او از این سد کرد، در حالی است که امروز خسارات احداث سد برای مردم پایین دست های آبریز برای همگان آشکار شده است و این اقدام با حذف اندک حقابه های مردم دشستان در آینده امکان بروز تنش ها را در منطقه افزایش خواهد داد.

بر این اساس، متولیان آب کشور با چراغ سبزی که به مدیران محلی شهرستان کازرون داده اند، می خواهند توسعه این شهرستان و احیای تالاب پریشان را به قیمت حذف اندک منابع آب شهرستان دشتستان و استان بوشهر تأمین کنند؛ حقیقتی تلخ که تداعی کننده حرکت در مسیرهای غلط گذشته است و اثبات می کند، آنها هنوز از سیاست های گذشته خود عبرت نگرفته اند./ مرجع: تابناک
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: