آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۸۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
فرمانده انتظامی استان گفت: متاسفانه عده ای از دارندگان مجوز حمل سلاح با قانون شکنی براساس یک رسم قدیمی در جشن های عروسی اقدام به تیراندازی می کنند که تاکنون حوادث تلخی را در استان بوشهر به وجود آورده اند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر در خصوص اقدام غیر قانونی تیراندازی در جشن عروسی که طی ماههای اخیر در برخی مناطق استان افزایش یافته، گفت: متاسفانه عده ای از دارندگان مجوز حمل سلاح با قانون شکنی براساس یک رسم قدیمی در جشن های عروسی اقدام به تیراندازی می کنند که تاکنون حوادث تلخی را در استان بوشهر به وجود آورده اند.

7 کشته و 6 مجروح در تیراندازی های دشتستان

به گزارش جنوب نیوز، سردارخلیل  واعظی با اشاره به آمار نگران کننده در این زمینه گفت: فقط در شهرستان دشتستان طی شش سال اخیر در حوادث تیراندازی جشن های عروسی، هفت نفر کشته و شش نفر زخمی شده اند.

http://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1c1a3c4531hhhp2d1eseqmp56dr.jpg

فرمانده انتظامی استان افزود: پلیس قطعا با افرادی که در جشن های عروسی تیراندازی کنند برخورد قاطع خواهد کرد حتی اگر در تیراندازی آنها هیچ حادثه ای به وجود نیاید باز هم پلیس با قانون شکنان برخورد خواهد کرد.

نباید اجازه داد اماکن شادی بخش به محل ترس مبدل شود

وی گفت: پلیس اجازه نخواهد داد اماکنی که برای جشن و عروسی مردم است به محلی پر از ترس و اضطراب برای مردم به خصوص زنان و کودکان تبدیل شود.

سردار واعظی گفت: همانگونه که از اسم مجوز حمل سلاح شکاری پیداست استفاده از این سلاح در مجالس عمومی خلاف نظم عمومی است.
 
فرمانده انتظامی استان بوشهر با اشاره به اهمیت فنون و قوانین تیراندازی گفت: در تعجبم یک نفر چگونه بدون داشتن آموز و مهارت های لازم به خود اجازه تیراندازی در اماکن عمومی می دهد، در حالیکه نهادهای نظامی برای تمرین تیراندازی ابتدا منطقه ای را یک هفته قبل قرق کرده و به مردم محل اطلاع می دهد و پس از رعایت چنین مقدماتی، در روز تمرین هم یک افسر، ناظر بر تمرین تیراندازان خواهد بود.

مجازات سلاح غیرمجاز از 6 ماه تا 2 سال مجازات

 سردار واعظی گفت: به تصریح قانون حتی خرید و حمل مواد محترقه غیرمجاز اگر در جشن ها و مراسم ها استفاده شود جرم تلقی می شود و دارای مجازات است.کسانی که دارای پروانه حمل سلاح شکاری هستند مکلف هستند پس از انقضاء مدت نسبت به تمدید پروانه اقدام نمایند و چنانچه ظرف مدت معینی که قانون گذار مشخص کرده در مورد تمدید اقدام نکنند سلاح آنها غیر مجاز تلقی می شود.

وی تصریح کرد: نکته مهم این است که با داشتن پروانه حمل سلاح حق تیراندازی ایجاد نمی شود و هرکسی به طور غیر مجاز سلاح گرم یا سرد ، جنگی یا سلاح شکاری خریداری، نگهداری، حمل و یا استفاده کند مطابق ماده 6 قانون مجازات قاچاق اسلحه در خصوص سلاح سرد جنگی و شکاری حبس از 91 روز تا 6 ماه یا جزای نقدی از ده تا بیست میلیون ریال محکوم می شود. در مورد سلاح گرم نیز مجازات شدیدتر و از شش ماه تا 2 سال مجازات حبس خواهد داشت. از این رو، پلیس، هر جا صدای تیراندازی به گوش برسد حتی در منازل شخصی حق ورود و دخالت دارد، در عروسی که جرم تیراندازی مشهود است به تبع  پلیس بلافاصله برخورد خواهد کرد.

http://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1c65q9qo51iq91v021t9e4r9rl04.jpg

وی با اشاره به استقبال پلیس از همکاری مردم در دادن گزارش تخلف تیراندازی در عروسی ها گفت: قطعا پلیس از منابع و اسنادی مثل کلیپ که مردم متعهد در اختیار پلیس قرار می دهند برای شناسایی متخلفین اقدام خواهد کرد.

وی در این باره افزود: در حادثه اخیر که در یکی از روستاهای شهرستان دشتستان اتفاق افتاد و یک زن در آن زخمی شد، پلیس با همکاری مردم با استفاده از کلیپ های موجود علاوه بر  شناسایی ضارب، دیگر تیراندازان را نیز شناسایی و دستگیر کرد.

سردار واعظی افزود: مردم در صورت مشاهده تیراندازی به پلیس اطلاع دهند.

فرمانده انتظامی استان گفت: قتل هایی که با تخلف دارندگان مجوز حمل سلاح رخ می دهد قتل شبه عمد محسوب می شود و علاوه بر مجازات هایی که در دادگاه ها برای فرد متخلف تعیین می شود، سابقه کیفری نیز برای وی به وجود خواهد آمد و پلیس نیز نسبت به ابطال جواز وی اقدام خواهد کرد.

سردار واعظی افزود: ابطال مجوز شامل حال همه خاطیان تیراندازی در عروسی است، چه منجر به قتل و جراحت شود و چه حادثه ای در پی نداشته باشد.

وی افزود: چنانچه فرد صاحب جوازی اسلحه خود را در اختیار دیگری قرار دهد،در صورت ارتکاب یک اقدام مجرمانه، دارنده مجوز حمل سلاح نیز تحت تعقیب  قرار خواهد گرفت.

سردار واعظی فرمانده انتظامی استان بوشهر که به پرسش های نماینده کمپین مردمی «مبارزه با اقدام غیر قانونی تیراندازی در جشن های عروسی در بخش ارم و بوشکان دشتستان» پاسخ می داد گفت: از اینکه اساتید، دانشحویان، جوانان و عموم مردم با احساس مسئولیت چنین کمپین های اجتماعی به راه انداخته اند به عنوان پلیس خرسندم و مراتب سپاسگزاری خود را به این عزیزان اعلام می کنم.

وی افزود: به موازات برخورد پلیس با متخلفان، فرهنگ سازی نیز برای کنارگذاشتن عادت غلط و ناپسند تیراندازی در جشن های عروسی ضروری است.

سردار واعظی در پایان خطاب به متخلفانی که در جشن های عروسی اقدام به تیراندازی می کنند، گفت: جمعیت زیادی از نخبگان جامعه که می بایست وقت و تلاش خود را صرف توسعه مملکت کنند مجبور شده اند در برابر خودخواهی و قانون شکنی شما چنین زحماتی را متقبل شوند. وقت آن است که با مردم همراه شوید و جشن های عروسی را به کام مردم تلخ نکنید و گرنه برخورد پلیس با متخلفانی که در جشن های عروسی تیراندازی می کنند شدید خواهد بود.

 


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: