کد خبر: ۲۱۸۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۲:۳۰ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
تنها نمایندگان مجلس نبودند که به این موضوع واکنش نشان دادند، چند تن از مقامات ارشد قضائی نیز به این موضوع ورود کرده‌اند

رئیس دادگاه انقلاب: اتهامات بازداشت شدگان جاسوسی است.

به گزارش شهروند، از چند روز گذشته که خبر خودکشی «کاووس سیدامامی» فعال محیط‌زیست، جامعه‌شناس و استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق در ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ در زندان اوین و بازداشت تعدادی از فعالان حوزه محیط‌زیست منتشر شده، واکنش کاربران فضای مجازی، بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چهره‌های سیاسی همچنان به این موضوع ادامه‌دار است.

پیش از این از سوی مقامات قضائی اعلام شده بود که افراد بازداشت‌شده و فردی که خودکشی کرده به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه دستگیر شده‌اند اما حالا بعد از اعلام خبر خودکشی «کاووس سیدامامی» به نگرانی‌ها در مورد خودکشی‌های اخیر که از زمان اعتراضات خیابانی به این سو در چندین زندان، ازجمله زندان اوین، صورت گرفته بود، هم دامن زده شده است؛ تا جایی که این موضوع به بهارستان هم کشیده شده و در دستور کار کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس قرار گرفته است.

چند نماینده مجلس ازجمله اعضای کمیسیون قضائی مجلس هم قول پیگیری این خبر و موضوع‌های مشابه اخیر را داده‌اند. یک عضو فراکسیون امید هم اظهار کرده که مجلس با طرح سوال از وزرای اطلاعات، دادگستری و کشور قصد دارد تا ابعاد و چرایی این موضوع را روشن کند. همزمان محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس نیز ضمن پاسخگودانستن سازمان زندان‌ها در مورد چگونگی بروز این حادثه اعلام کرده که سپاه برای ارایه مستنداتی درباره مرگ سیدامامی اعلام آمادگی کرده است.

ساعاتی بعد از انتشار این خبر بود که علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس با اشاره به جلسه دیروز برخی نمایندگان با کارشناسان اطلاعات سپاه درباره فوت کاووس سید امامی در زندان توضیحات ارایه‌شده را کافی ندانست و گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه است.

علی مطهری گفت: امروز (دوشنبه) جلسه‌ای به درخواست اطلاعات سپاه با حضور تعدادی از نمایندگان از گرایش‌های مختلف سیاسی مجلس برگزار شد و توضیحاتی درباره فوت سید امامی به نمایندگان ارایه شد. ‌در این جلسه همچنین فیلمی از داخل سلول آقای سید امامی نشان دادند. در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان (سیدامامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد.

در این‌جا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده در حالی ‌که باید زودتر متوجه می‌شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در این زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند.نایب‌رئیس مجلس با اشاره به اتهام وارده به سیدامامی در خصوص جاسوسی یادآور شد: مبارزه با جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات و بهتر است این دو نهاد در کار یکدیگر دخالت نکنند.

مطهری در پایان با بیان این‌که تمام کسانی كه از نزدیک سیدامامی را می‌شناختند و نظر مثبتی درباره شخصیت وی داشتند، گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه و ارایه توضیحات کافی درباره فوت آقای سیدامامی در زندان است.علی مطهری در حالی این اطلاعات را داده است که علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورا هم که در این جلسه‌ حضور داشته خبر خودکشی کاووس سید امامی را تأیید کرده و به خانه ملت گفته که سید‌امامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هر چند در سلول عادی نگهداری نشده است و با توجه به این‌که استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است.

او ادامه داده که در فیلم مذکور کاووس سیدامامی پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود. خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.این در حالی است که علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید مجلس هم دیروز در یادداشت تلگرامی نوشت که موضوع تحقیق و تفحص از سازمان زندان‌ها در گروه‌های تلگرامی نیز از دو روز گذشته بین بعضی نمایندگان مطرح شده است که نشان از نگرانی جدی آنها دارد.

واکنش مقامات قضائی
اما تنها نمایندگان مجلس نبودند که به این موضوع واکنش نشان دادند، چند تن از مقامات ارشد قضائی نیز به این موضوع ورود کرده‌اند؛ عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن به ایلنا گفته بود که این فرد یکی از همان متهمان (فعال محیط‌زیست) بوده و با توجه به این‌که می‌دانسته‌ اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده‌ است؛ اما علاوه بر او دیروز غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، نیز درباره خودکشی سیدامامی در زندان گفته که فرد مورد نظر جزو همان بازداشت‌شدگان بوده ‌است اما این‌که برای چه کسانی و به چه میزانی اتهامشان اثبات می‌شود، باید تا پایان بررسی‌ها و دادگاه صبر کرد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره بازداشت‌شدگان اخیر گفت: افرادی به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده و از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه ازجمله رژیم صهیونیستی و آمریکا در روزهای گذشته دستگیر شده و بعضی از آنها در بازداشت هستند. معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که علت درگذشت سیدکاووس سیدامامی چه بوده است؟ اظهار کرد: هنوز از جزییات آن اطلاع ندارم.

رئیس دادگاه انقلاب نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که پرونده افراد دستگیر‌شده مرتبط با جاسوسی در دادسرای امنیت مطرح است و هنوز به دادگاه انقلاب نیامده است. حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با ایسنا درباره دستگیری چند نفر مرتبط با یک پرونده جاسوسی بیان کرد: غضنفرآبادی از تعداد این افراد اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اتهامات این افراد جاسوسی است.

بدسلیقگی محض
رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس در واکنش به دستگیری عده‌ای از فعالان محیط‌زیست و مرگ سیدامامی در زندان خواستار پاسخگویی صریح قوه قضائیه و پیگیری دولت در این رابطه شد. محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دستگیری عده‌ای از فعالان تلاشگر زیست‌محیطی و عدم اطلاع‌رسانی متجاوز از ۲۰ روز پیرامون این موضوع، شبهه‌برانگیز و مرگ استاد خوشنام جامعه‌شناسی دکتر سیدامامی در زندان تأسف‌آور است و ابهامات درخصوص اتهامات وارده به دستگیرشدگان را افزایش می‌دهد.

وی افزود: این قبیل اقدامات آن‌ هم در مقطع حساسی که جامعه ملتهب است و معضلات زیست‌محیطی در کانون توجه افکار عمومی قرار دارد و بدخواهان این ملت مترصد بهانه هستند تا علیه کشورمان پرونده‌سازی کنند، به دور از تدبیر و بدسلیقگی محض است و هزینه‌های آن را ملتی باید بپردازند که علیرغم نارضایتی از برخی رویه‌ها و عملکردها، امروز با حضور شکوهمند خویش در راهپیمایی، دشمنان این ملت و ایران عزیز را در اجرای توطئه‌هایشان به تردید وا داشتند. وی افزود: دستگیرشدگان سیاسی نبوده‌اند و دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده نداشته‌اند.

ورود کمیسیون قضائی مجلس
عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس نیز درباره تکرار خودکشی‌های بازداشت‌شدگان در روزهای اخیر تأکید کرد: دادستان تهران به‌عنوان مسئول اصلی این قضایا باید پیگیر و پاسخگو باشد. محمدجواد فتحی، عضو کمیته مجلس برای بازدید از زندان‌ها درباره خودکشی کاووس سیدامامی استاد جامعه‌شناسی به اعتمادآنلاین گفت: این خودکشی به لحاظ وظیفه ذاتی کمیسیون حقوقی قضائی باید در این کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.

فتحی در پاسخ به این سوال که با توجه به اتفاق رخ داده آیا درخواست برگزاری جلسه اضطراری نمی‌شود، تأکید کرد: با توجه به صراحت آیین‎نامه درباره بررسی بودجه سالانه برگزاری جلسه اضطراری به این معنا امکان‌پذیر نیست؛ اما به‌طور غیررسمی اعضای کمیسیون در صحن موضوع را مطرح می‌کنند تا مورد مشاوره قرار گیرد و تصمیم لازم درباره آن اتخاذ شود. عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی درباره تکرار خودکشی‌ها تأکید کرد: طبق ماده ٣٢ آیین دادرسی کیفری نظارت بر ضابطین دادگستری به عهده دادستان حوزه قضائی است.

خشک و‌ تر با هم نسوزند
علاوه بر این کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست که خبر بازداشت او هم دو روز پیش منتشر و بعد از سوی سازمان محیط‌زیست تکذیب شد، در توییتی نسبت به بازداشت برخی فعالان زیست‌محیطی واکنش نشان داد و نوشت: امیدوارم مشکل دوستان واقعی محیط‌زیست حل شود.

کاوه مدنی دیروز همچنین در ویدیویی در اینستاگرام خود با اشاره به این‌که حساب کاربری تويیتر، تلگرام و ایمیلش قطع شده است، گفت: امیدوارم مشکل دوستان واقعی محیط‌زیست حل شود و خشک و‌ تر با هم نسوزند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: