کد خبر: ۲۱۸۵۶۲
تعداد کل نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
به گزارش جنوب نیوز، عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:
 
مطالعه و پیمایش ملی ایران در سال ١٣٥٣ که از سوی زنده‌یاد دکتر اسدی و همکاران‌شان انجام شد، نشان می‌دهد که ٧٥ درصد پاسخگویان، زنان با حجاب را ترجیح می‌دادند و فقط ٧ درصد زنان بی‌حجاب و ١٢ درصد نیز فرقی نمی‌کند را پاسخ داده‌اند.

 البته اين تفاوت در شهر و روستا به نسبت زياد است؛ در حالي كه در شهر ٦١ درصد زنان باحجاب را ترجيح مي‌دادند در روستا اين رقم به ٨٧ درصد مي‌رسيد. ولي مهم‌ترين تاثير را عامل سواد داشته است.

ملاحظه مي‌شود كه با افرايش تحصيلات گرايش به ترجيح زنان باحجاب كمتر مي‌شده است و اين روند خيلي معنادار و تفاوت‌ها زياد است. پس از انقلاب كه حجاب اجباري شد، سازوكار اين متغير، تاثير خود را نشان داد. به اين معنا كه روند رو به گسترش آموزش عالي شدت گرفت، در نتيجه چندان غيرمنتظره نيست كه گرايش به ترجيح زنان باحجاب كمتر شود. همچنان كه گرايش خروج مفهوم حجاب از نظام ترجيحات افراد بيشتر شده است، و حدود ٤٠ درصد افراد با تحصيلات عالي مساله‌اي جز حجاب را براي ترجيح زنان در نظر داشته‌اند.

گزارشي كه اخيرا از سوي مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست‌جمهوري منتشر شده و مربوط به سه سال و نيم پيش است، توضيح مي‌دهد كه در دهه گذشته تمايل مردم به الگوهاي رسمي از حجاب كاسته شده است. در اين گزارش به نقل از مجموعه مطالعاتي كه شوراي فرهنگ عمومي انجام داده آورده است كه وضعيت پوشش و آرايش در دولت احمدي‌نژاد در سال ١٣٨٦ تا ١٣٨٨ در بهترين وضع خود بود ولي پس از آن آغاز به كاهش كرده است.

روند توسعه آموزش عالي و عامليت بيشتر زنان و مردان موجب مي‌شود كه از چارچوب‌هاي رفتارهاي سنتي موجود فراتر روند و ارزش‌هاي ديگري را كه عموما مبتني بر ارزش‌هاي مدرنيته است، بپذيرند. اين روند اجتناب‌ناپذير است و چنان نيست كه گمان كنيم با آموزش مفهوم حجاب يا تغيير گزاره‌هاي آموزشي مي‌توان اين مساله را حل كرد. اين ارزش‌ها صرفا محصول آگاهي نيست كه با تغيير آگاهي بتوان آن را حل كرد. مساله ساختاري و فرآيندي است.

ممكن است اين پرسش مطرح شود كه پس چرا در رژيم گذشته شاهد فرآيند معكوس حجاب بوديم؟ پاسخ اين است كه در همان رژيم نيز تفاوت‌ها برحسب سطح تحصيلات كاملا روشن است. ولي علت تحول كلي در گرايش به سوي حجاب، اجبار سياسي آن رژيم بود كه مي‌خواست بي‌حجابي را فراتر از وضعيت طبيعي جامعه به آن تحميل كند، لذا جامعه در برابر اين فشار واكنش منفي نشان داد.

عامل دیگر، تحول در وسايل ارتباط‌جمعي و نقش آنها در اجتماعي كردن افراد است. با آمدن ماهواره و فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي و دافعه‌هاي صداوسيما، مردم رو به سوي اين شبكه‌ها آوردند و در اين شبكه‌ها نيز به‌طور معمول تصويري از زنان و موقعيت‌هاي آنان نشان داده مي‌شود كه مطلوب ارزش‌هاي رسمي نيست. اين عامل تحت تاثير دافعه‌هاي صداوسيما است. چرا كه صدا و به ويژه سيما الگوهاي به‌شدت غيرواقعي در اين زمينه را ترويج مي‌كردند. الگويي كه پشت دوربين كاملا محجبه است، ولي وقتي براي سفر به آن طرف آب مي‌رود، به كلي رفتارش تغيير مي‌كند. از ميان رفتن اين پرده‌هاي اخلاقي تاثير بسيار زيادي بر تغيير الگوهاي پوششي داشته است.

عامل بعدي كه مهم است مربوط به دولت احمدي‌نژاد به ويژه از سال ١٣٨٨ به بعد مي‌شود. الگوي كلي صداوسيما و سياست رسمي در مقاطع خاص سياسي، تن دادن و حتي به رسميت شناختن پوششي از زنان است كه به لحاظ معيارهاي رسمي و در شرايط عادي مورد تاكيد و حمايت نيست ولي مصلحت سياسي اقتضا مي‌كند كه در هنگام انتخابات به آنان ميدان داده شود.

پس از سال ١٣٨٨ و با اتفاقاتي كه در آن مقطع رخ داد و گسست بزرگي را ميان بخش‌هايي از جامعه و ساخت سياسي ايجاد كرد جذب نظر زنان با اين پوشش به سياست عملي جناح غالب و دستگاه‌هاي رسمي آن تبديل شد و اين تغيير رفتار مصلحتي آنان ديگر منحصر به مقطع انتخابات نبود، لذا خيلي طولاني شد و در نتيجه به عنوان يك قاعده در آمد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
مطلب آخر رو درست متوجه نشدم نمیدونم چی گفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
آقای عزیز خودتان را طبق معمول گول نزنید وبه بیراهه نروید .تنهاعامل گرایش خانومهابه بی حجابی واز بین رفتن دین در بین جوانان وبی رنگ شدن شعائر دینی وهمه این فلاکتها فقط یک علت دارد که همگی چشمتان را روی آن بسته وخود را به تجاهل زده اید آنهم فساد سیستماتیکی است که همه نهادها وارگانهای جامعه را انباشته کرده. نتیجتا هرچه این حضرات اصرار بورزند وبر هرچه تاکید کنند مردم بصورت طبیعی وارونه آنرا باور میکنند .که متاسفانه اگر در این راستا هم مصلحی پیدا شد وتوصیه ای نمود چنان سیل تهمت وافترا بر او میبندند که از گفته خود پشیمان میشود .پس تا میتوانید چشم وگوش خود را بر واقعیات جامعه ببندید وفقط این را بخاطر داشته باشید زمانی این چشم وگوش باز خواهد شد که دیگر بقول خیام نه تو مانی ونه من.
هانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
چه توجیهات مسخره ای ..............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
متاسفانه ماهواره تاثیر زیادی گذاشته است شیطان خیلی راحتر از آنکه فکر کنیم وارد خانه های ما شده است.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
1
خوب حالا که چی ؟مثلا خواستی با دوتا آمار و رقم بگید که علت بی حجابی تقصیر تبلیغات انتخاباتی روحانی و ماهواره ها و بالا رفتن سطح سواد و نذاشتن گشت ارشاد و ... هست؟ باشه شما درست میگید.به این امید و افکار برید جلو ایشالا موفق میشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
از همه این مطالب که بگذریم روزی هزاران بار بر بانی و باعث بشو کسی که بی حجابی و بی عفتی را در میان زنان دختران و مردان این مرزبوم اورد اول دولت منفور و کفتار روباه پیر انگلیس و رضا شاه ملعون و لعن شده در در گاه خداوند و زمین زمان انشالله که در ان دنیا بادستان پاها و زبان بریده وارد محشر و دادگاه عدل الهی شود وهمنشین بایزید زنازاده ابن زیاد زنازاده و معاویه و
ابوسفیان نمرود دشمناناهلبیت ع و و دین خداوند و بعد از او فرزند زنازاده اش پهلوی دوم ملعون

بازهم هزاران با لعن بر رضاشاه ملعون و فرزندش پهلوی دوم
ماهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
1
0
سلام هیچ کس نباید برای مردم نسخه بپیچه ، به نظر من باید مردم آزاد فکر کنند ، و هر نوع پوششی را بتوانند آزادانه انتخاب کنند ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
1
0
بابا زمان پیامبر و ائمه (ع) هم هیچوقت حجاب اجباری و اینجور بازیها نبوده . نمیدونم اینا چه داستانی هست که سر مردم میاد
برگ برنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
0
الان مشکل ما مقنعه و حجاب خانوم هاست یا فساد زاید الوصفی که از بالا تا پایین را دربرگفته
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: