کد خبر: ۲۱۸۴۹۸
تعداد کل نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱:۴۸ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
آسیب شناسی تمایل دختران به ازدواج با مردان مُسن
بر اساس آمار‌های اعلام شده در شش ماه ابتدایی سال جاری مردان بالای شصت سال حدود هفت برابر بیشتر از زنان در این سن ازدواج کرده اند. در این مدت حدود پنج هزار ازدواج در میان مردان ۶۰ سال به بالا به ثبت رسیده است.

به گزارش جنوب نیوز، به اعتقاد یک جامعه شناس افزایش ازدواج مردان بالای ۶۰ سال برای فرار از تنهایی بوجود آمده در جامعه طی سال‌های اخیر است.

همچنین به گفته او دخترانی که به ازدواج با افراد میانسال تمایل دارند، اغلب دختران بالای ۳۰ سال هستند که برای تامین زندگی نمی‌توانند به پسران جوان اعتماد کنند. دختران ترجیح می‌دهند ازدواج امن‌تری داشته باشند و انگیزه‌های عاطفی زنان برای این گونه ازدواج‌ها کمتر است.

اما با توجه به اختلاف سنی بالا در این نوع ازدواج‌ها و همچنین انگیزه اقتصادی در مورد زنان، به نظر نمی‌رسد این ازدواج‌ها بتوانند موفق و رضایت بخش باشند.

افسر افشار نادری جامعه شناس خانواده در گفتگو با فرارو به آسیب شناسی این ازدواج‌ها می‌پردازد:

به اعتقاد او از نظر هیچ روانشناسی این ازدواج موفق نخواهد بود. البته ممکن است در میان تعداد بالای این نوع ازدواج مواردی هم موفق باشد، اما قاعده ازدواج این نیست.

این جامعه شناس با اشاره به اختلاف سنی در این ازدواج‌ها گفت: ما حتی دوسال اختلاف سنی را برای ازدواج مناسب نمیدانیم، چون در عرض دوسال ممکن است تغییراتی در جامعه اتفاق بیافتد که حتی افرادی که دو سال باهم اختلاف سنی دارند هم دنیای متفاوتی داشته باشند و همدیگر را درک نکنند که همین موجب اختلاف بین زوج‌ها می‌شود.

وی در مورد علت انجام این نوع ازدواج‌ها افزود:، اما آن چیزی که جامعه شناس‌ها در مورد ازدواج، درست می‌دانند با آن‌چیزی که مقتضیات جامعه ایجاد می‌کند متفاوت است. در حال حاضر، چون ازدواج از لحاظ مادی برای جوانان امکان پذیر نیست و در جامعه محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی زیادی وجود دارد افراد مجبورند تن به ازدواج‌های ناخواسته بدهند.

به اعتقاد این جامعه شناس اسم این نوع ازدواج را دیگر نمی‌توان ازدواج انتخابی گذاشت. مشکلات مالی، بیکاری و شرایط سخت ازدواج باعث می‌شود فرد هرکسی را که به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد بپذیرد حتی اگر شرایط سنی مشابه نداشته باشند؛ و قطعا ازدواج با افراد مسن در چنین شرایطی رخ می‌دهد که ما به آن می‌گوییم "انتخاب اضطراری".

این جامعه شناس خانواده در مورد آسیب‌هایی که این نوع ازدواج می‌تواند داشته باشد گفت: در گذشته اختلاف سنی تا پنج سال قابل قبول بود، اما الان همان پنج سال هم زیاد است. اگر اختلاف سنی زیاد باشدو زوج متعلق به یک دوره نباشند، حرف‌های همدیگر را نمیفهمند. اختلاف‌ها بالا می‌گیرد.

به اعتقاد افشار نادری این ازدواج‌ها مصلحتی است و افراد مجبورند با کسی که اختلاف سنی زیادی با آن‌ها دارد ازدواج کنند در اینصورت ممکن است بعد از ازدواج ارتباطاتی خارج از ازدواج ادامه دهند، چون مرد‌های بالای ۶۰ سال نمی‌توانند نیاز‌های یک زن جوان را آنطور که می‌خواهد برآورده کنند. این بزرگترین آسیب است و این نوع ازدواج فساد را در جامعه بالا می‌برد.

این جامعه شناس آسیب دیگر این ازدواج‌ها را عدم فرزندآوری می‌داند: ممکن است زن جوان بچه دار نشود، چون نمی‌خواهد فرزندش پدری با سن بالا داشته باشد.

افشار نادری در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه ممکن است در این ازدواج‌ها خواسته مرد عاطفی و خواسته زن اقتصادی باشد گفت: یک مرد ۶۰ ساله وقتی با یک دختر جوان ازدواج می‌کند انتظار یک ازدواج عاطفی را ندارد، اما به این ازدواج تن می‌دهد، چون برای او جوانی زن ارزش دارد و طبیعتا برای زن هم شرایط اقتصادی و حمایت مرد.

این جامعه شناس با انتقاد از بسیاری از ازدواج‌ها در جامعه گفت: متاسفانه امروز ازدواج یک امر تبادلی است و با یک پیشینه عاطفی شروع نمی‌شود. ازدواج تبدیل به یک بده بستان شده است. این قضیه مبنای ازدواج را در جامعه دگرگون می‌کند و باعث می‌شود ازدواج را چیزی به جز ارتباط عاطفی تعریف کنیم.

او در پایان با برشمردن معضلات چنین ازدواجی گفت: اختلاف سنی بالا و عدم رضایت عاطفی ممکن است موجب قطع رابطه طرفین شود و به هیچ عنوان نمی‌توان چنین ازدواجی را یک ازدواج موفق و رضایت بخش دانست.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
0
0
سلام ! سرکار خانم کارشناس ! لطفا" بفرمایید این 5هزار مرد اگر ازدواج نمیکردند چطور و از چه راهی میتوانستند نیازهای حیاتی خود را تامین کنند ؟ و دوم اینکه این 5هزار خانم هم اگر خواستگار دیگر یا خواستگار به اصطلاح سرکار عالی هم سن داشتند تن به این ازدواج میدادند ! عجالتا" نمیخواهید نیمه خالی لیوان رو ببینید ! بفرمایید این 10هزار نفر اگر همین الان جدا بشن چه نسخه ای برای حل مشکلاتشان دارید ؟!ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
0
0
بایدجلواین ازدواجها گرفته شودچون یکی ازمعطلات حاصل این ازدواجها افزایش فرزندان بااختلاف سنی زیادباوالدین خواهدبودکه مشکلات زیادی برای جامعه ببارخواهداوردو......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
0
1
بایدجلواین ازدواجها گرفته شودچون یکی ازمعطلات حاصل این ازدواجها افزایش فرزندان بااختلاف سنی زیادباوالدین خواهدبودکه مشکلات زیادی برای جامعه ببارخواهداوردو......
Khosrv
|
United States
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
0
1
سلام سرکار خانم خواهشها سعی کنید فقط از آموزه های که در زمان تحصیل بدست آوردید فراتر رفته دقیقا به انگیزه های این گونه ازدواج ها و عوامل آنرا ریشه یابی بکنید دلایلی دیگر نیز قطعا دخیل است قطعا دلایلی دیگر وجود دارد که به این تعداد افراد بدون سازماندهی به این کار دست زدند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
0
1
اتفا قا جامعه شناسان نظراتشان علمی نیست زیرا درزمان شروع رشد مردان زمانی که پنج سال اززنان بزرگترندبا لغ میشوند ودرسنین بالا زنان درپنجاه وپنج سالی پایان امورجنسی انها است ومردان تا هفتادو پنج سالگی یعنی مرد اگربیست سال هم بزرگترباشد طبیعی است و بچه هایی با اختلاف سنی کمتربا پدرمادرها مشکلا تشان کمترازدیگران نیست وبه پدرمادرهای کم سن میگویند شما انقدرهم ازما بزرگترنیستیدکه به ما امرونهی میکنیدبهتر است مقداری علم خودرابالاترببرند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: