آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۸۱۹۱
تعداد کل نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰:۵۳ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۶
جنوب نیوز- علیرضا میر: امروزه در جوامع مختلف برای اینکه بی نظمی و از هم گسیختگی اجتماعی رخ ندهد و به اصطلاح عامیانه سنگ روی سنگ بند شود، قوانین مصرّحه ای که برگرفته از اصول و مبانی ایدئو لوژیک آن جامعه می باشد تدوین و به اجرا در می آیدکه در این میان دانشمندان و فرهیختگان فراوانی جهت شکل گیری، ساختارمند نمودن و تحقق این مجموعه قوانین زحمات و تلاشهای گسترده ای کشیده اند و جامعه ای که بخواهد آرامش و امنیت خود را به خطر نیاندازد و افق های روشن و چشم انداز های بهتری را برای خود رقم بزند و رشد و پیشرفت همه جانبه ای را در تمامی ابعاد پیش رو به همراه داشته باشد، ضرورت دارد که باید ها و نباید های قوانین آن کشور را جدی گرفته و نسبت به اجرای بی کم و کاست آن مراقبت ویژه نماید.

البته نهادها و تشکلاتی نیز در امر اجرا، نظارت و رصد میزان تحقق کمی و کیفی موازین موضوعه در این قوانین بوجود می آیند و سعی می کنند تا با فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به مفاد قوانین، گامهای مؤثرتری را در این حوزه که همان قانون مداری می باشد بردارند.

اما چه بسا در تمامی جوامع بشری افراد یا گروههایی وجود دارند که به دلایلی از جمله خلأهای قانونی در تدوین یا اجرا ، فرصت های باد آورده ناشی از تضاد و تباین بین برخی قوانین، ایرادات انسانی و غفلت مردم ناشی از عدم اطلاع رسانی مناسب مرتکب قانون گریزی می شوند و این حالت زمانی منجر به بحران می گردد که قانون گریزی و دورزدن قانون به عرف و عادت تبدیل شود و افراد قانون گریز را آدمهایی زرنگ بپندارند و شیوه ها و روشهای ناصواب آنها به عنوان الگوهایی معرفی شود که نه تنها جامعه را با چالش مواجه می نماید بلکه سبک زندگی را نیز متأثر می گرداند. به راستی آیا این رذیله اخلاقی و رفتار نابهنجار اجتماعی که باعث تقابل آشکار یا پنهان با قانون می شود راهکاری نیز دارد که بتوان از بستر آن جامعه ای قانون مدار، با صلابت و قانونی بی گزند، داشته باشیم؟

یکی از راههای فرهنگ سازی قانون مداری در سطح جامعه، خانواده و در بین گروهها و افراد این است که». قانون گریزی دودزاست و دود آن به چشم همگان خواهد رفت «بدانیم هر گاه در فعالیت های سیاسی، فرهنگی ، اقتصادی، ورزشی و اجتماعی به مفاد قانونی دست درازی شود و ارزشها و هنجارهای قانونی جای خود را به ضد ارزش ها دهد ، زندگی اجتماعی با چالش ها و کاستیهایی مواجه خواهد شد و در چنین مواردی بیشترین فشار را خانواده هائی دچار می شوند که با آسیب های اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند و تأمین روزانه مایحتاج زندگی برایشان مشکل بوده و به دفعات سفره های خالی یا نیم بند را مشاهده کرده و به نوعی می توان آنها را در حاشیه شهرها، با کمترین امکانات رفاهی و معیشتی و پائین ترین شاخص های حقوق شهروندی ملاحظه کرد. در واقع یکی از کارکردهای قانون گریزی، شکل گیری آسیب های اجتماعی می باشد که به دنبال آن ایجاد فاصله طبقاتی و دامنه دار شدن این عارضه را در تمامی سطوح اجتماعی شاهد خواهیم بود.

البته این معضل نیز مشابه تمامی چالش های پیش روی مردم راهکارهائی دارد که توجه بیشتر آحاد جامعه و در مرحله نخست ریشه کنی قانون گریزی در بین مسئولین که بنا به فرموده حضرت علی ) ع( : الناس علی دین مُلوکهم، می تواند تأثیر گذاری فراوانی در تمامی فرایند های اجرائی کشور داشته باشد و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، مسئول باید خود را نوکر و خادم مردم بداند تا از ایجاد رانت های آنچنانی برای خود و خانواده اش پرهیز کند.

یکی دیگر از راههای جلوگیری از قانون گریزی، آموزش برای تمامی سنین و طبقات اجتماعی می باشد که بیشتر جنبه پیشگیرانه داشته و بررسی ها نیز نشان می دهد زمانی که آموزش های همه جانبه و مؤثری صورت بگیرد و زوایای پدیده مورد نظر به همراه آسیب های مرتبط با آن اطلاع رسانی شده و آگاه سازی مفیدی انجام شود میزان ارتکاب به این معضل ویرانگر، کمتر خواهد شد.

آنچه که امروز در کشور ما بیشتر از همه رخ می دهد و جلوه گری می کند قانون گریزی در حوزه های اقتصادی است که روزنه ای برای فشار بیشتر دشمنان و معاندان نظام اسلامی باز کرده است اما حیف و صد حیف که مرغ همسایه غاز است و توهّمات سراب گونه برخی مسئولین که می بایست عزم و اراده ی خود را به پشتوانه درایت و تلاش زایدالوصف مردم و بویژه جوانان این مرز و بوم صرف نموده و فرصتهای بیشتری را برای ظهور و بروز توانمندیهای آنان بوجود آورند ، بر سایر مسائل متمرکز شده اند و اولویت آنها در عمل چیز دیگریست.

بهر حال قانون مداری و محافظت از ارکان قانونی در تمامی بستر های اجتماعی می تواند، جامعه را از هلاکت به پیشرفت و از شکست به موفقیت سوق دهد.
برچسب ها: علیرضا میر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
نصیر مبرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
0
0
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ، احسنت بر شما ، مطالب خوب و آموزنده ای بود. ان شاءالله موفق باشید. این کار بزرگ نیاز به یک کار گروه قوی می طلبد و آموزش های لازم در بر دارد، هر چیزی که پیگیری شود و در ان عمل باشد ، به نتیجه خواهد رسید ، ان شاءالله که متولیان امر در این امر ، کمک و اهتمام لازم داشته باشند ،
نصیر مبرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
0
0
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ، احسنت بر شما ، مطالب خوب و آموزنده ای بود. ان شاءالله موفق باشید. این کار بزرگ نیاز به یک کار گروه قوی می طلبد و آموزش های لازم در بر دارد، هر چیزی که پیگیری شود و در ان عمل باشد ، به نتیجه خواهد رسید ، ان شاءالله که متولیان امر در این امر ، کمک و اهتمام لازم داشته باشند ،
NAG
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
0
0
عالی وجامع بود
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: