کد خبر: ۲۱۷۹۶۱
تاریخ انتشار: ۰۰:۵۹ - ۳۰ دی ۱۳۹۶
سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید ایالات متحده خواستار آن است که اتحادیه اروپا، جامعه بین‌المللی و ایران، دست به اقدامات بیشتری بزنند که جلوی فعالیت‌های تهران در منطقه و سوءرفتار با شهروندان ایران را بگیرد؛ تا واشینگتن نیز توافق اتمی را جدی بگیرد.

نیکی هیلی، ۲۷ دی ماه، در گفت‌وگویی با شبکه انگلیسی‌زبان «صدای آمریکا»، می‌گوید آمریکا همچنان به توافق اتمی پایبند است، اما اگر طرف مقابل به وظایف خود عمل نکند، ایالات متحده نیز واکنش مشابهی نشان می‌دهد.

هیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار «صدای آمریکا» در مورد پیامدهای کنارگذاشتن «برجام»، بر دیگر مذاکرات احتمالی با کشورهایی مانند کره شمالی، گفته: الان دوره «ما به شما پول می‌دهیم و امیدوار هستیم که رفتارتان خوب باشد» نیست. الان دوره «اگر می‌خواهید ما بخشی از توافق باشیم، شما هم باید به تمام موارد آن عمل کنید» است.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، از اقدامات ایران در حمایت از شورشیان حوثی در یمن، «حمایت از تروریسم»، سوءرفتار و نقض حقوق شهروندان ایران، یا حمایت از حکومت بشار اسد به عنوان اقدامات غیرقابل‌قبول دولت ایران نام برده‌است.

هیلی افزوده «ما می‌گوییم اگر می‌خواهید آمریکا توافق [اتمی را] را جدی بگیرد»، اتحادیه اروپا، جامعه جهانی و ایران نیز باید به افزایش اقدامات برای توقف این موارد دست بزنند.

نیکی هیلی می‌گوید این‌ها بخشی از توافق اتمی نیست؛ اما به‌روشنی در نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است. او با اشاره به «[گزارش] سازمان ملل» در مورد فروش جنگ‌افزار، آزمایش موشک‌های بالیستیک یا «حمایت از تروریسم» از سوی ایران، افزوده «ما تنها کشوری نیستیم که این‌ها را می‌گوییم. ما اکنون به جامعه جهانی نشان می‌دهیم که هنوز مسائل خطرناکی وجود دارد… و باید در مورد آن‌ها دست به اقدام زد».

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: