کد خبر: ۲۱۷۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱:۲۳ - ۱۷ دی ۱۳۹۶
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری:
ما به مصوبات قانونی احترام می‌گذاریم اما واقعیت این است که این استان‌ها نیاز به آب شرب ندارند و آب برای اهداف دیگری منتقل می‌شود.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مصوبه شورای عالی آب مبنی بر انتقال آب شرب از استان خوزستان گفت: ما به مصوبات قانونی احترام می‌گذاریم اما واقعیت این است که این استان‌ها نیاز به آب شرب ندارند و آب برای اهداف دیگری منتقل می‌شود.

به گزارش جنوب نیوز، آیت‌الله محسن حیدری در مراسم افتتاح ساختمان جدید اتاق بازرگانی اهواز بابیان اینکه برخی آقایان مرکز نشین به آب خوزستان که نعمت خدادادی است طمع دارند، عنوان کرد: این آقایان درصدد هستند آب خوزستان را به بهانه آب شرب به دیگر استان‌ها منتقل کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مصوبه شورای عالی آب مبنی بر انتقال آب شرب از استان خوزستان گفت: ما به مصوبات قانونی احترام می‌گذاریم اما واقعیت این است که این استان‌ها نیاز به آب شرب ندارند و آب برای اهداف دیگری منتقل می‌شود.

وی بیان کرد: تاکنون به میزان 1 میلیارد و 284 میلیون مترمکعب در سال یعنی 4 تا 5 برابر میزان آب شرب موردنیاز آب منتقل کرده‌اند و اکنون نیز در نظر دارند 2 میلیارد و 809 میلیون مترمکعب دیگر یعنی بیش از مقدار فعلی منتقل کنند.

برنامه‌های خطرناک وزارت نیرو برای خوزستان

به نوشته فارس، آیت‌الله حیدری بابیان اینکه وزارت نیرو برنامه خطرناکی را برای خوزستان دیده است گفت: وزارت نیرو سالانه باید 18 میلیارد مترمکعب آب از کارون و دز را برای مصارف آب شرب، محیط‌زیست، تالاب‌ها و به استان اختصاص دهد این در حالی است که امسال 8 میلیارد مترمکعب آب را مصوب کرده‌اند و مابقی را می‌خواهند حذف کنند.

وی افزود: با این تصمیم‌گیری وزارت نیرو یعنی به میزان 45 درصد آب برای خوزستان و 55 درصد دیگر را به‌جاهای دیگر منتقل می‌کنند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه به میزان 3 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب از رودخانه کرخه داریم اما در نظر دارند تنها 2 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب را به استان اختصاص دهند، گفت: این در حالی است که فقط هورالعظیم به 1 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

آیت‌الله حیدری با انتقاد از تصویب تنها 3 درصد آب از حوزه مارون گفت: این تصمیمات به بهانه خشک‌سالی صورت می‌گیرد همان‌طوری که آب شرب را بهانه کردند.

وی با اشاره به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر وجود آب مازاد در خوزستان عنوان کرد: این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مجوز کاشت پسته برای جاهای دیگر صادر می‌شود.

آیت‌الله حیدری با ابراز تأسف از عملکرد وزارت نیرو و ادعاهای سازمان محیط‌زیست عنوان کرد: اگر آب مازاد در استان وجود دارد پس دلیل خشکی تالاب‌ها، کمبود آب، وجود ریز گردها، خشک شدن نخیلات شادگان، خرمشهر و آبادان همچنین ممنوعیت کشت شلتوک در استان توسط وزارت نیرو برای چیست؟

وی با تأکید بر نگاه ملی کردن به خوزستان به‌عنوان گلوگاه اقتصادی کشور گفت: چنانچه سیاست‌های غلط در مورد خوزستان ادامه پیدا کند نتیجه آن جز ایجاد نارضایتی در استان و سربازگیری مسئولان برای دشمن، آل سعود و اسرائیل نخواهد بود.

 نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری خطاب به روئسای اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران حاضر در مراسم بیان کرد: از مسئولان کشوری بخواهید رویه غلط خود را در مورد خوزستان تغییر دهند.

وی گفت: کدام مدیر و مسئول عاقل به خود اجازه می‌دهد جایی را که آباد است را به قیمت آباد کردن جای دیگر ویران کندو خوزستان را تبدیل به شوره‌زار کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: