کد خبر: ۲۱۶۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - ۱۲ آذر ۱۳۹۶
رییس جمهور گفت: اگر کسی فکر می کند دین و مذهبش بهتر است باید با عملش نشان دهد نه با زبان. همه ما به انس فرهنگی و محبت نیاز داریم. محبت چیزی است که همه کشورها نیازمند آن هستند.

به گزارش جنوب نیوز، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی طی سخنانی در مراسم بهره برداری از طرح توسعه بندر و اسکله شهید بهشتی چابهار، اظهار کرد: در این روز به یاد ماندنی که سفرای کشورهای مختلف، علما و مسئولین و مردم چابهار در استان سیستان و بلوچستان حضور دارند فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار در ایام فرخنده میلاد پیامبر و همچنین میلاد امام صادق افتتاح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرایط منطقه ای ما از گذشته یک قدم بهتر است. عده‌ای فکر می‌کردند منطقه ما منطقه جنگ است. منطقه نزاع است و منطقه برخورد شیعه و سنی است و نیز منطقه برخورد افراطیون و مردم خوب این سرزمین است و سرزمین حضور قدرت های خارجی و دخالت های آنها است اما از همه اینها یک قدم فاصله گرفته ایم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مردم این منطقه نشان دادند که بین مذاهب مختلف و اقوام مختلف در این سرزمین فاصله‌ای وجود ندارد. در این راستا علمای شیعه سنی، نخبگان، روشنفکران چه در ایران و چه در کشورهای منطقه گامهای بلندی برداشتند.

رئیس قوه مجریه همچنین بیان کرد: آنچه برای ما مهم است اینکه همه باید به فکر همبستگی، اتحاد و منافع بیشتر در این منطقه باشیم. راهی جز اعتدال وجود ندارد. افراطی گری و خشونت به هر نامی که باشد و در هر کشوری که باشد پایانش ویرانی، خسارت و نابودی است.

روحانی با بیان اینکه سرآغاز اعتدال باور همدیگر است گفت:باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم. باید مردم منطقه منافع کشورهای همسایه و مردم دیگر را به رسمیت بشناسند و اقوام، فرهنگ و قومیتها را زیر چتر فرهنگ ملی کشورهای منطقه به رسمیت بشناسند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مذاهب هم باید همدیگر را به رسمیت بشناسند، به زور، با عصبانیت و با شعار و خشونت هیچ کس را نمی توان از مسیری به مسیر دیگر هدایت کرد. اگر کسی فکر می کند دین و مذهبش بهتر است باید با عملش نشان دهد نه با زبان.

وی تصریح کرد: در عین حال باید اعتقادات دیگران را محترم شمرده و به رسمیت بشناسیم تعادل سرآغاز وحدت و همبستگی است واعتدال راهی است که مارا به تعامل سازنده وگسترده می رساند.

رئیس دستگاه اجرایی همچنین اظهار کرد: در این منطقه هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی شود که من قدرت برتر هستم و باید کشورهای دیگر تسلیم و تابع من باشد. ابر قدرتها هم نتوانستند این کار را انجام دهند. هیچ قدرت منطقه‌ای هم قادر نخواهد بود. باید قبول کنیم قدرت ما در قدرت منطقه است نه تک تک کشورها.

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت تعامل‌های فرهنگی و اجتماعی میان کشورهای منطقه خاطر نشان کرد: برای تعامل بین کشورها توجه به فرهنگ و سیاست نقش بالایی دارد. فرهنگ‌های ما در این منطقه به یکدیگر متصل است. از مدیترانه تا آفریقا، از ایران تا اقصی نقاط آسیا دارای فرهنگ ریشه‌داری هستیم.

وی ادامه داد: اقتصاد هم در این میان نقش بسیار مهمی بر عهده دارد. باید اقتصاد کشورها را به هم متصل کنیم. برای ایجاد وحدت باید راه‌های تجاری و پیوستگی دانشگاه ‌ها و نخبگان را حفظ کنیم. امروز هم از پیوستگی حمل و نقل صحبت می کنیم؛ چه حمل و نقل دریایی، چه ریلی، چه جاده‌ای و چه حمل و نقل هوایی. اگر کشورها به هم متصل شوند به هم احساس نیاز پیدا می کنند.

روحانی درادامه صحبتهایش خاطر نشان کرد: درست است که ما همواره از ضرورت بی نیازی صحبت می کنیم اما چنین نیازی که بین ما وحدت ایجاد کند، مقدس است، چراکه همه ما به انس فرهنگی و محبت نیاز داریم. محبت چیزی است که همه کشورها نیازمند آن هستند. در اقتصاد هم ما به هم نیاز داریم. اگر کشوری فکر کند از نظر علم وصنعت به سایرین بی نیاز است، حتما اشتباه کرده است.

وی همچنین گفت: اگر کشورهای مختلف بتوانند در جاده، ریل و بندر همدیگر را کنار هم یابند و منافع مشترکشان را دریابند، باعث ایجاد وحدت و امنیت می شود. امنیت تنها با قدرت نظامی به دست نخواهد آمد. اگر همه کشورهای اسلامی کنار هم بودیم، منافع مشترک را احساس می کردیم و این منافع مشترک ما را به یکدیگر متصل می کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بندر چابهار می‌تواند کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل کند، گفت: این بندر می تواند منافع مشترک مردم منطقه را تامین کند. ارزش چابهار در سایه وحدت و امنیتی است که مردم سیستان و بلوچستان ایجادش کردند. اگر سیستان و بلوچستان ناامن باشد، چابهار اهمیتش را از دست می دهد. بنابراین اولین تشکر من از تمام اقوام و مذاهبی است که در این منطقه زیست می کنند. احساس امنیت را مردم به وجود می آورند.

وی در بخش دیگری از این سخنرانی اظهار کرد: سالیان درازی است که ما با کشورهای شرقی‌مان همزیستی مسالمت آمیزی داریم. گاهی در منطقه غرب و شمال مشکلاتی داشته‌ایم اما با شرق کشور کمتر به مشکل خورده‌ایم. رابطه ایران با هندوستان، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان و سایر کشورهای همسایه ما در شرق و جنوب شرقی رابطه‌ای خوب و براساس تعامل ها است.

روحانی همچنین گفت: ما معتقدیم اگر در منطقه مشکلی وجود دارد با گفت‌وگو قابل حل و فصل است. نه نیاز به اسلحه و نه نیاز به دخالت‌های قدرت های بزرگ جهانی داریم. خودمان با وحدت و گفت‌وگو می توانیم مشکلاتمان را حل کنیم.

وی سپس یادآور شد: ترانزیت یکی از مواردی است که از طریق موقعیت ایجاد در چابهار می تواند کشورهای حاشیه‌ای آفریقایی و اسیایی را به آسیای مرکزی و اروپای شمالی متصل کند. اولین قدم این بود که در بندر چابهار ظرفیت لازم برای رفت و آمد بار مسافرها ایجاد شود. خوشحالیم که امروز فاز اول این بندر افتتاح می شود.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در فاز اول کشتی‌های صد هزار تنی می توانند در این بندر رفت و آمد کنند. از پنج اسکله دو تای ان برای حمل و نقل کانتینری است که برای ترانزیت منطقه اهمیت دارد.

روحانی در ادامه سخنان خود گفت: همانطور که وزیر راه هم اشاره کرد باید جاده‌ای که بین چابهار و زاهدان وجود دارد را اصلاح کنیم و این اولویت اول ما است و ثانیا باید این جاده به بزرگراه تبدیل شده و باند دوم آن هم اصلاح شود.

وی افزود: مساله دیگر وجود خطوط ریلی است که از طریق راه‌آهن چابهار را به ریل سراسری کشور متصل کنیم. از اینکه امروز می‌شنویم 27 درصد این پروژه راه‌آهن بین چابهار و زاهدان انجام شده خبر خوشی است اما در عین حال باید تسریع کرده و در انتظار آن روز باشیم زیرا این راه‌آهن جایگاه بندر چابهار را ارتقا داده و ظرفیت را بالا می‌برد.

رییس‌جمهور همچنین بیان کرد: از اینکه محموله‌ها از طریق این بندر بین پاکستان و افغانستان انتقال می‌یابند به معنی اتصال کشورهای منطقه با هم است. ما از طریق چابهار می‌توانیم به آسیای مرکزی متصل شویم و حتی از طریق اتصال به گرجستان می‌توانیم با اروپای شرقی و شمالی هم ارتباط پیدا کنیم.

روحانی با بیان اینکه ترانزیت می‌تواند تحول مثبتی برای اقتصاد باشد، گفت: مزیت هر بندر تجاری به این است که کسی که از طریق آن بندر حمل و نقل را انجام می‌دهد، راحت‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر کالای خود را جابجا کند. اینکه بنادر دیگری هم در منطقه باشند ما استقبال می‌کنیم.

رییس قوه مجریه با بیان اینکه هیچ وقت با انحصار مشکلات ما حل نخواهد شد، بیان کرد: با رقابت‌های منفی مسائل حل نمی‌شود، رقابت باید مثبت و سازنده باشد تا بتوانیم به اهداف‌مان دست پیدا کنیم. اینکه در مورد مسائل محیط زیستی هم مطالعاتی انجام شده بسیار مهم است. به طور طبیعی هر چه دخالت انسان‌ها در طبیعت کمتر باشد به نفع همه انسان‌ها خواهد بود و به عنوان مثال کلونی مرجان‌ها که از این منطقه به منطقه دیگر منتقل شده از جمله مسائل محیط زیستی بسیار مهم است زیرا بزرگ‌ترین تصفیه‌کننده آب اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها مرجان‌ها هستند که این موضوع خبر بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: اینکه تصمیماتی اتخاذ شده تا به لحاظ قیمت برای پهلوگیری کشتی‌ها و انبارداری تخفیف قائل شوند کار بسیار درستی است. این بندر باید جاذبه بیشتری پیدا کند و کشورهای منطقه تشویق شوند تا برای حمل و نقل از بندر چابهار استفاده کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز فرح و خوشحالی ما به خاطر پیشرفت اقتصادی در یک بندر نیست، تنها برای توسعه یک استان در ایران هم نیست از همه اینها مهم‌تر تعامل بیشتر و وحدت بیشتر بین کشورهای منطقه است که اتفاق می‌افتد تا کشورهای منطقه از طریق این راه‌ها بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

رییس‌جمهور در ادامه بیان کرد: تنها راه اصلی امنیت ما این است که در منطقه اتصالات اقتصادی، علمی و فرهنگی بین کشورهای منطقه بیشتر شود و این روز بسیار خوب در آذر سال 96 و دسامبر 2017 را به مردم ایران و مردم سیستان و بلوچستان و کشورهای منطقه تبریک می‌گویم.

وی افزود: از نیروی دریایی هم سپاسگزارم نه به خاطر کمک به چابهار، بلکه به خاطر ایجاد امنیت دریایی در این منطقه که نیروی دریایی توانسته در خلیج‌فارس، دریای عمان، باب‌المندب و اقیانوس هند و به کمک سایر کشورها نقش ارزنده‌ای را برای امنیت دریایی منطقه ایفا کند و این امنیت چابهار است که چابهار در کنار خود نیروی دریایی را دارد که این نیرو حافظ امنیت آب‌ها و سواحل منطقه و کشتی‌ها و ناوچه‌های نیروی دریایی و همچنین کشتی‌های تجاری کشورهای منطقه در برابر دزدان دریایی است و این یکی از مزیت‌های ایران می‌باشد.

روحانی در پایان گفت: البته نیروهای دریایی در همه کشورهای منطقه باید در کنار هم باشند و برای امنیت بیشتر منطقه کمک کنند. لازم است از همه دست‌اندرکاران این طرح برای بندر چابهار و تامین مالی آن، مساعدت‌های کشور هند، صندوق توسعه ملی و قرارگاه سازندگی که برای اجرای پروژه تلاش کردند تشکر کنم و توفیق بیشتر را از خدا خواستارم و از خدا هم باید بخواهیم که این مساله برای ما و ملت‌های منطقه تکرار شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: