کد خبر: ۲۱۶۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲:۳۵ - ۰۴ آذر ۱۳۹۶
گامی برای پایان کوری مطلق/
عمل جراحی «پیوند شبکیه مصنوعی» که به همت تیم چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد، ایران را در ردیف معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی در جهان قرارداد.
به گزارش جنوب نیوز، در آیینی با حضور مسؤولان استانی و فعالان عرصه پزشکی، از یک دستاورد پزشکی رونمایی شد که نویدبخش کسانی است که از نعمت دیدن محروم هستند.

شهر شیراز که به‌عنوان قطب پزشکی کشور شناخته‌شده است، در هفته‌ای که گذشت شاهد تجلی توانمندی پزشکان حاذق خود بود؛ پزشکان شیرازی با انجام نخستین عمل جراحی پیوند شبکیه مصنوعی در کشور، ایران را در ردیف معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی در جهان قراردادند.

عمل جراحی «پیوند شبکیه مصنوعی» که به همت تیم چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مدت 5 ساعت طول کشید با دستگاه و امکانات گران‌قیمت انجام شد که حدود ۷۰۰ میلیون تومان هزینه برای هر بیمار داشت.

یک خانم 40 ساله با نابینایی مطلق و خانم دیگری با ٣٣ سال سن نیز با شرایط مشابه مورد این عمل جراحی قرار گرفتند که برای نخستین بار در جهان دو عمل جراحی در این زمینه، توسط یک تیم در یک روز انجام شد.

در این عمل دوربین کنار چشم بیمار، تصاویر را به صفحه‌ای که روی مرکز شبکیه نصب‌شده است، منتقل می‌کند که طبق گفته سرپرست تیم چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پس از انجام جراحی تمرینات توان‌بخشی، فرد  ابتدا تا حدود یک متر را می‌بیند؛ این شیوه عمل در بیمارانی که به‌طور مطلق فاقد دید هستند، استفاده می‌شود، ونیز بیمارانی که دچار شب‌کوری بسیار پیشرفته باشند.

عمل جراحی پیوند شبکیه مصنوعی به سرپرستی دکتر محسن فروردین و با همکاری دکتر فیصل راحت، دکتر عادل عطار زاده، دکتر مرسل مهریار، دکتر حسین اشرف، دکتر مهرداد آفرید و دکتر محمدحسین نوروز زاده در بیمارستان خلیلی شیراز انجام شد، که دکتر فروردین این موفقیت را مدیون راهنمایی‌های رهبر اندیشمند انقلاب دانست که با ترسیم افق روشن علمی کشور، همواره دانشگاهیان را به دستیابی به قله‌های رفیع علم جهانی تشویق کرده‌اند.

وی در آیین رونمایی از پیوند کاشت شبکیه مصنوعی جهت افراد نابینا اظهار داشت: این عمل جراحی نخستین گام برای پایان  کوری مطلق در کشور است که امیدوارم با برداشتن این گام، افتخار دیگری بر افتخارات علمی کشور افزوده شود.

به گفته وی امروز شاهد پیشرفت‌های علمی زیادی در تمامی علوم پزشکی به‌ویژه چشم‌پزشکی در کشور هستیم و این عمل هم نتیجه تلاش‌های طولانی‌مدتی است که به لطف خدا به بار نشسته است.

به گزارش فارس، باوجود هزینه زیاد عمل جراحی پیوند شبکیه مصنوعی امیدواریم که گام‌هایی در جهت کاهش هزینه عمل برداشته شود تا 12 هزار ایرانی که به‌طور مستقیم می‌توانند از این عمل استفاده کنند، عدم توانایی مالی و عدم دسترسی به مراکز بیمارستانی و درمانی مانعی برای آن‌ها نباشد.
برچسب ها: پزشکان ، نابینا ، شیراز
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: