کد خبر: ۲۱۶۰۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰:۵۰ - ۱۶ آبان ۱۳۹۶
یک بام و دو هوا در اجرای قانون ته لنجی؛
گفته می شود قانون ته لنجی هنوز به استان بوشهر ابلاغ نشده و کسانی که از مسئولین خواستار ابلاغیه دولت هستند با پاسخ های مبهم مواجه می شوند.
علی رغم این که استاندار سابق بوشهر درخصوص قانون جدید ته لنجی وعده های رنگارنگی به مردم استان داده بود و اعلام کرد که با اجرایی شدن قانون جدید، بسیاری از مشکلات ملوانان رفع خواهد شد اما نه تنها این مشکل برطرف نشد بلکه مشکلات جدیدتری هم گریبان بازار بوشهر را گرفت.

به گزارش جنوب نیوز، گفته می شود در قانون جدید به ازای هر ملوان می توان 10 میلیون تومان یعنی به اندازه یک خودروی سایپا کالا به عنوان ته لنجی وارد کرد و به همین دلیل لنج داران بوشهری با اشاره به هزینه های هنگفت سوخت و دیگر مسایل و با توجه به این که هر شناور بین پنج تا شش ملوان را در سفرهای خود به همراه دارد، اعتقاد دارند با این قانون باید شغل دیگری برای خود دست و پا کنند.

از طرفی سخت گیری های ماه های اخیر موجب شده تا شناورهایی که در گذشته حدود شش بار در سال به سفر می رفتند اکنون که وارد هشتمین ماه سال 96 شده ایم تنها دو یا نهایتا سه بار به سفر بروند و این موضوع زندگی ملوانان را دچار مشکل کرده است.

از طرفی کاهش شدید کالاهای مصرفی در بازار به ویژه کالاهای ضروری مانند شکر و برنج و دیگر کالاها موجب گرانی آن ها در بازار شده و در صورت تداوم روند کنونی با خالی شدن انبارها قیمت ها افزایش خواهند یافت.

همچنین کاهش سفرهای دریایی و سخت گیری های اخیر موجب شده تا زندگی بیش از نیمی از مردم استان بوشهر که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با ته لنجی ها ارتزاق می کنند دچار مشکل شود.

این در حالیست که مصطفی سالاری، استاندار سابق بوشهر به مردم استان قول داده بود با اجرای قوانین جدید وضعیت معیشتی ملوانان بهتر شود.

از طرفی گفته می شود قانون ته لنجی هنوز به استان ابلاغ نشده و کسانی که از مسئولین خواستار ابلاغیه دولت هستند با پاسخ های مبهم مواجه می شوند.

به هر حال؛ اجرای قانون جدید ته لنجی بدون درنظر گرفتن دغدغه ها و وضعیت معیشتی مردم استان بوشهر زندگی نیمی از آنان را در معرض خطر قرار داده و با تداوم چنین روندی ممکن است شغل و حرفه ساحل نشینانی که از دیرباز از طریق دریا و سفرهای دریایی ارتزاق می کردند برای همیشه از بین برود و شاهد پیوستن آن به تاریخ باشیم.
برچسب ها: ته لنجی ، کشتی ، دریا ، بوشهر ، ملوان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: