کد خبر: ۲۱۵۸۵۳
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - ۰۸ آبان ۱۳۹۶
آزاد شدن ورود زنان به استادویم های ورزشی در راستای سلسله اصلاحات بنیادینی است که در ماه های گذشته چهره عربستان سعودی را به عنوان یک کشور به شدت محافظه کار مذهبی، تغییر داده است.

زنان سعودی از ابتدای سال آینده میلادی می توانند برای دیدن رویدادهای ورزشی به استادیوم های ورزشی بروند.

به گزارش جنوب نیوز، به نقل از سی ان ان، در ادامه اصلاحات اجتماعی بنیادی از سوی دولت و ولیعهد جوان عربستان سعودی، حاکمان سعودی ورود زنان را به استادیوم های ورزشی آزاد کردند.

بر اساس بخشنامه جدیدی که دیروز از سوی وزارت ورزش عربستان سعودی صادر شده، زنان از این پس می توانند به 3 استادیوم ورزشی بزرگ در 3 شهر عربستان بروند.

استادیوم های "ملک فهد" در شهر ریاض، "ملک عبدالله " در جده و استادیوم شاهزاده " محمد بن فهد "در شهر دمام عربستان سعودی از سال آینده میلادی پذیرای خانواده های سعودی اعم از زن و مرد برای تماشای رویدادهای ورزشی خواهد بود.

 حضور زنان برای نخستین بار در استادیوم ورزشی برای مراسم گرامیداشت تاسیس پادشاهی سعودی - استادیوم ملک فهد در ریاض - سپتامبر 2017

ورود زنان سعودی به استادیوم های ورزشی آزاد شد

به این استادیوم ها دستور داده شده تا شرایط خود را برای میزبانی از خانواده های سعودی تغییر دهند.

بر اساس قوانین عربستان، پیشتر ورود زنان به استادیوم های ورزشی ممنوع بوده است.

با این جال هنوز نحوه و ترتیب نشستن زنان و مردان در این 3 استادیوم مشخص نشده است؛ بر اساس عرف جاری در سعودی در اماکنی که زنان و مکان اجازه ورود به آن دارند، طرح تفکیک جنسیتی اعمال می شود.

صدور اجازه ورود زنان به استادیوم های ورزشی در راستای اصلاحات بنیادینی است که در ماه های گذشته چهره عربستان سعودی را به عنوان یک کشور به شدت محافظه کار مذهبی تغییر داده است.

در ماه سپتامبر گذشته نیز پس از دهه ها بری نخستین بار زنان سعودی اجازه یافتند با دریافت گواهینامه، رانندگی کنند.

همچنین در هفته های گذشته برای نخستین بار تصویر آوازخوانی زنان از تلویزیون دولتی عربستان پخش شده و برای نخستین بار در هفته گذشته به یک روبات انسان نمای زن به نام "سوفیا" تابعیت سعودی اعطا شده است.

با وجود اعمال اصلاحات جدید در زمینه حقوق زنان از سوی دولت سعودی، اما این کشور همچنان یکی از محافظه کارترین کشورهای اسلامی در زمینه حقوق اجتماعی و سیاسی زنان محسوب می شود. زنان سعودی هنوز محدودیت های گسترده ای در زمینه حقوق خانواده، کار و نیز مسافرت دارند.

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ario
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
0
جالبه یک کشور عربی که خودش منبع اسلام هست زنانش شرایطشون از کشور ما که ادعای تمدن 10 هزار ساله داریم بهتره...ما به اونها میگیم سوسمار خور...اونها باید چی به ما بگن؟
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: