کد خبر: ۲۱۵۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۶ - ۱۵ مهر ۱۳۹۶
توسلی عضو شورای شهر بوشهر:
رییس کمیسیون توسعه، عمران و خدمات شهری شورای شهر بوشهر در نامه ای مهم از رییس شورای این شهر خواستار نظارت بیشتر شورا بر معاملات شهرداری شد.
به گزارش جنوب نیوز، اکبر توسلی رییس کمیسیون توسعه، عمران و خدمات شهری شورای شهر بوشهر که به شدت به دنبال شفاف سازی و نظارت بیشتر بر معاملات شهرداری است در جلسه شورای شهر بوشهر از دهدار خواست هر چه سریع تر درخواست وی را در صحن مطرح کند تا در صورت تصویب و اجرای آن، شهروندان از طریق شورا نظارت بیشتری روی فعالیت های مالی شهرداری داشته باشند.

 وی با استناد به یکی از بندهای قانون شهرداری ها تصویب و اجرای این طرح را موجب انضباط مالی شهرداری دانست و گفت که با کاهش سقف معاملات شهرداری می توان نظارت بهتری بر جلوگیری از حیف و میل احتمالی سرمایه های مردم داشت.

 بر اساس نامه اکبر توسلی به دهدار، رییس شورای شهر بوشهر به دلیل این که اطمینان کافی از حسن انجام در بخش های مختلف شهرداری وجود ندارد و عملکرد شفاف نمی باشد بنابراین معاملات شهرداری باید به شورای شهر بیایند و در این باره هر نه عضو شورا نظر دهند. 

 رییس کمیسیون عمران شورای شهر بوشهر اعتقاد دارد بازنگری در اختیارات شهردار موجب نظارت قبل از خرج شده و به همین دلیل طرح یک فوریت کاهش سقف اختیارات شهردار و شهرداران مناطق را تقدیم شورا کرد.

 به گفته وی در صورت تصویب این طرح تمامی معاملات جزیی، متوسط و همچنین معاملات عمده شهرداری تحت نظارت شورا قرار خواهد گرفت.

 وی با بیان این که بر اساس بودجه مصوب سال 96 شهرداری بوشهر دارای 38 پروژه می باشد، گفت:  از ابتدای سال تاکنون نزدیک به پنج مناقصه برگزار گردیده است که نشان دهنده خاموش بودن موتور محرکه روند توسعه شهری می باشد.

 توسلی همچنین اعتقاد دارد که شهرداری در اقدامی غیرموجه و بر خلاف ضوابط بودجه و فرم های پیوست، بیشتر به برگزاری معاملات از طرق استعلام بهاء عمل کرده که عملا فضای رقابتی و حضور شرکت کنندگان مختلف را (مناقصات معاملات عمده) سلب کرده است.

 وی با گزینشی خواندن پیمانکاران گفت: این کار شهرداری باعث کاهش کیفیت و هدر رفتن منابع می شود.

 توسلی با بیان این که هم اکنون برخی پروژه های میلیاردی از طریق استعلام بهایی شکسته می شوند، ابراز داشت: هم اکنون پروژه های مثلا یک میلیاردی از طریق استعلام بها خرد شده و به چند 200 میلیون تومان تقسیم می شوند که صحیح نیست.

 به نظر می رسد رییس کمیسیون عمران شورای شهر بوشهر با عنایت و حساسیت ویژه پیگیر نظارت بیشتر بر خرج کردهای شهرداری بوده و تلاش دارد ضمن شفاف سازی از واگذاری کارها به صورت گزینشی به پیمانکاران جلوگیری کند تا با رقابتی سالم بین پیمانکاران پروژه ها به نحو مطلوب تر و با قیمت پایین تری به بهره برداری برسند.

باید دید واکنش دیگر اعضای شورا به این طرح چگونه بوده و آیا آنان نیز حساسیت موضوع را درک کرده اند یا خیر؟

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: