کد خبر: ۲۱۴۹۲۴
تاریخ انتشار: ۰۰:۳۶ - ۰۳ مهر ۱۳۹۶
ابلاغ حکم شهردار شیراز همچنان در محاق
در حالی که بیش از یک ماه از انتخاب عبدالحمید معافیان به عنوان شهردار جدید شیراز از سوی شورای پنجم می‌گذرد، اما وزیر کشور نشان داده است اراده‌ای برای صدور حکم وی ندارد.
جنوب نیوز- دکتر محمود محمدی کیان: بیش از یک ماه پیش بود که شورای شهر جدید شیراز در نخستین جلسه رسمی خود، با انتخاب عبدالحمید معافیان به عنوان شهردار شیراز، او را برای مدیریت این کلان‌شهر به وزارت کشور معرفی کرد.

مطابق قانون، حکم انتصاب شهرداران شهرهای بالای 200 هزار نفر، توسط وزیر کشور صادر می‌شود و طبق ماده ۷۱ قانون شوراها، انتخاب شورای شهر و تطبیق شرایط شهرداران بر فرد مورد‌ نظر شورا، نیازمند تایید وزارت کشور است.

بر همین اساس وزارت کشور 10 روز فرصت دارد تا بررسی‌های خود را انجام دهد که صدور این احکام برابر یک روند قانونی و اداری دنبال شده و پس از وصول مصوبه شورای شهر، بررسی‌ها و استعلام لازم از برخی مراجع انجام می‌شود. با وجود آنکه طبق قانون وزیر کشور 10 روز فرصت دارد تا حکم شهرداران را صادر کند، اما اکنون بیش از یک ماه از انتخاب عبدالحمید معافیان به‌عنوان گزینه شورای شهر برای تصدی کلان‌شهر شیراز می‌گذرد و عدم صدور حکم وی توسط مقام عالی وزارت کشور، نشان می‌دهد رحمانی فضلی اراده‌ای برای انجام این کار ندارد؛ بویژه آنکه پس از سفر وزیر کشور به شیراز برای تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید فارس و علی‌رغم رایزنی‌های فشرده صورت گرفته با وی در حاشیه این سفر، باز هم نه تنها خبری از صدور حکم معافیان نشد، بلکه وزیر کشور طی روزهای اخیر و چند روز پس از این سفر، حکم 12 شهردار دیگر که بسیاری از آن‌ها از جمعیت و اهمیت به مراتب کمتری نسبت به شیراز برخوردارند را صادر کرد تا شک و تردیدها در خصوص ابلاغ حکم معافیان رنگ و بوی جدی‌تری به خود گیرد.

حتی سخنگوی شورای شهر در اقدامی پیش‌دستانه و البته دروغ، خبر از ابلاغ حکم معافیان داد و این خبر کذب در کانال رسمی شهرداری شیراز در تلگرام نیز منتشر شد و توسط سامانه پیامکی شورای شهر هم به اصحاب رسانه ارسال گردید تا شاید بتوان با این فضاسازی‌ها، وزیر کشور را مجبور به ابلاغ حکم معافیان کرد. اما رحمانی فضلی احکام شهرداران تهران، قم، مشهد، اهواز و بسیاری از شهرهای دیگر را امضاء و ابلاغ کرد و در مورد شیراز نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری فارس، به تکذیب صحبت‌های سخنگوی شورای شهر شیراز بسنده کرد.  

ابلاغ حکم معافیان در حالی به درازا می‌کشد که اعضای شورای شهر همچنان بر عقد اخوت خود برای ماندن وی در این پست سماجت به خرج داده و حاضر نیستند که این مسؤولیت را به شخص دیگری بسپارند.

بلاتکلیفی کلان‌شهری مانند شیراز با حدود 2 میلیون نفر جمعیت و آن هم همزمان با ماه محرم، آغاز فصل مدارس و ... مسئله کوچکی نیست که بتوان به‌سادگی از کنار آن گذشت.

اکنون بیش از یک ماه است که کلان‌شهر شیراز توسط سرپرست اداره می‌شود و همگان می‌دانند که سرپرست اختیارات محدودی داشته و به همین دلیل اغلب پروژه‌های کلیدی شهر راکد مانده است. مدیران شهری نیز بدلیل آینده مبهم پیش روی خود، چندان انگیزه‌ای برای کار و تلاش ندارند و تمام این‌ها سبب شده است کلان‌شهر شیراز به محاق رود.

سخن ما با اعضای محترم شورای شهر شیراز این است که شواهد تاکنون همگی حاکی از عدم ابلاغ حکم شهردار شیراز است، بنابراین نمی‌توان شهری با جماعت 2 میلیون نفری و پروژه‌های بر زمین‌مانده را معطل گذاشت و باید به دنبال یک جایگزین بود.

بدیهی است در این شهر قحط‌الرجال نیست و اینگونه نیست که جز سیاسیون و فعالان سیاسی هیچ‌کس شایستگی بر مسند نشستن و مسؤولیت گرفتن را نداشته باشد؛ افراد زیادی با دیدگاه اصلاح‌طلبی و متخصص امور شهری وجود دارند که می‌توانند جایگزین معافیان شده و مطالبات شورا را تحقق بخشند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: