کد خبر: ۲۱۳۷۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
استقبال ولیعهد سعودی از یکی از رقبای خاندان حاکم قطر و موافقت با میانجیگری او برای ورود حجاج قطری به عربستان، گامی خطرناک از سوی عربستان در ارتباط با بحران با قطر به شمار می‌آید.

به گزارش جنوب نیوز به نقل از روزنامه رای الیوم، استقبال محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی از شیخ عبدالله بن علی بن جاسم آل ثانی به عنوان یکی از چهره های رقیب در خاندان حاکم قطری آن هم  در قصر السلام در جده گام بسیار خطرناکی  در ارتباط با اختلاف ریاض با دولت قطر به شمار می آید.

عبدالله بن علی بن جاسم فرزند شیخ علی بن جاسم آل ثانی چهارمین حاکم قطر و اولین امیر آن پس از استقلال است، در نتیجه استقبال محمد بن سلمان از او به این معنی است که رهبری سعودی روند سرمایه گذاری بر نسل دوم خاندان آل ثانی را که در سال 1974 قدرت از آنان گرفته شد، آغاز کرده است.

در آن سال در یک کودتای سفید به رهبری شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی جد تمیم بن حمد امیر کنونی قطر، این خاندان از قدرت کنار گذاشته شدند.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی بنابر میانجیگری شیخ عبدالله بن علی بن جاسم آل ثانی دستور اعزام هواپیماهای سعودی به دوحه را صادر کرده است تا تمام حجاج قطری را با هزینه پادشاه سعودی به عربستان اعزام شوند و علاه بر این به حجاج قطری اجازه داده است از طریق گذرگاه مرزی مشترک وارد خاک عربستان شوند.

تعامل عربستان با رقبای امیر قطر

در این میان کارشناسان مسائل خلیج فارس تاکید کردند، این اقدام عربستان به این معنی است که رهبری این کشور تصمیم گرفته است به تعامل با جریان دوم خاندان آل ثانی در رویارویی با شیخ تمیم اقدام کند و استقبال محمد بن سلمان از شیخ علی بن جاسم و انتشار خبر آن در روزنامه ها و رسانه های سعودی تاکید رسمی بر این رویکرد جدید عربستان است.

واکنش امیر قطر چه خواهد بود؟

هنوز مشخص نیست امیر تمیم به این گام عربستان چه واکنشی نشان خواهد داد؛ گامی که از نظر کارشناسان به معنی شدت بخشیدن به کشمکش با قطر از طرف عربستان است.

این در حالی است که مسئولان سعودی گذرگاه مرزی سلوی که تنها گذرگاه مشترک با قطر به شمار می آید، مسدود کرده بودند و از حجاج قطری خواستند از راهی به جز استفاده از خطوط مستقیم هواپیمایی قطر وارد عربستان شوند و به عبارت دیگر در یک خط ترانزیت سوم توقف داشته باشند.

افزایش محبوبیت رقبای امیر قطر برای اعمال فشار بر دوحه

به نظر می رسد هدف عربستان از موافقت با میانجیگری شیخ عبدالله بن علی بن جاسم آل ثانی برای ارائه این خدمات به حجاج قطری افزایش محبوبیت او در محافل قطری است و در نظر دارد با ارائه تسهیلات به حجاج قطری از آ به عنوان یک اهرم فشار بر مسئولان این کشور استفاده کند.

همچنین چه بسا قطر با پیشنهاد عربستان مبنی بر گشودن مرزها به منظور عبور حجاج و انتقال آنان با هواپیماهای رایگان سعودی مخالفت کند.

در همین ارتباط جابر بن ناصر المری از افراد نزدیک به امیر قطر در صفحه توئیتر خود نوشت: «حج قطری ها نه زیر بار منت می رود نه مزایده، ما نیازمند پادشاه نیستم، خداوند به امیر شیخ تمیم بن حمد عمر طولانی ببخشد».

المری در یک توئیت دیگر نیز نوشت: « صحبت کردن از میانجی گری ها (منظور میانجی گری شیخ عبدالله بن علی) نشانه این است که عربستان حج را سیاسی کرده است حال آنکه این اقدم از نظر سیاسی و دینی قابل قبول نیست و حجاج قطر پناهنده نیستند که به سمت نامعلومی سوق داده شوند».

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: