آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۳۴۱۶
تاریخ انتشار: ۰۲:۲۲ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
مهرداد پاکار
در اولین کتاب از مجموعه کتب پرسمان ولایت، ابعاد مختلف تجمل گرایی از نگاه قرآن، روایات،حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بررسی شده است.
جنوب نیوز- مهرداد پاکار، نویسنده مجموعه کتب پرسمان ولایت: در سال 91 مقام معظم رهبری در جمع جوانان استان خراسان شمالی سخنان مهمی را  در خصوص سبک زندگی ایراد فرمودند که در آن سخنرانی حدود 20 سوال را مطرح کردند و از صاحب نظران درخواست کردند که به این سوالات پاسخ دهند و ایشان در همان سخنرانی فرمودند که اگر می‌خواهیم به تمدن نوین اسلامی برسیم باید سبک زندگی اسلامی را در جامعه تحقق بخشیم.

ایشان در آن سخنرانی می فرمایند برای تحقق تمدن نوین اسلامی ابتدا باید سبک زندگی اسلامی را در جامعه تبیین کرده و آن را تدوین کنیم، از سال 91 تاکنون در خصوص بیانات حضرت آقا در این خصوص چندین مقاله منتشر شده و صاحب نظران صحبت های خوبی را ارائه کردند اما باید بیشتر از این کار انجام می گرفت که ما بر همین اساس تصمیم گرفتیم این فرمایش و سوال مقام معظم رهبری را با عنوان «پرسمان ولایت» به صورت یک مجموعه متوالی در خصوص بیانات و سوالات معظم له تدوین کنیم که در اولین موضوع این مجموعه، ابعاد مختلف تجمل گرایی مورد بررسی قرار گرفت.

نمی‌توانیم بگوییم تجملات مطلقاً بد یا خوب است به همین دلیل ما در این کتاب به این نتیجه می رسیم تا آن جایی که در شأن ما باشد و به آن وابسته نشویم و چند موضوع دیگر که در کتاب کاملا به آن پرداخته شده، خوب است اما با بخش دوم آن که گرایش و هدف زندگی به سمت تجمل است مخالفت می‌شود، همچنان که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید آن چیزهایی که در دنیا آفریدیم برای استفاده بندگان است البته نباید به آن وابسته شوند.

شاید یک نفر عادی مشکلی نداشته باشد که از این زینت ها استفاده کند اما  کسی که پیشوای مردم و سردمدار یک عده در هر رده و سطحی هست و امور مردم در دست اوست، باید خود را هم سطح مردم محروم بداند البته در این کتاب خاطرات افرادی که به مقام معظم رهبری نزدیک بودند را نقل کرده ایم لذا وقتی زندگی رهبر انقلاب را مورد بررسی قرار می‌دهیم می بینیم که ایشان خودشان را با مردم سطح پایین جامعه تطبیق می‌دهند اما در مقابل بعضی از مسئولین به جای آنکه خود را با سطح پایین جامعه تطبیق دهند، از سفره انقلاب سهم خواهی می کنند در صورتی که باید در خدمت به مردم از هم سبقت بگیرندة نه اینکه از خود و مردم دوری کنند.

در آخرین بخش این کتاب به توصیه های رهبر معظم انقلاب در خصوص ازدواج جوانان که امروز به عنوان یک چالش به آن نگاه می‌شود و جوانان درگیر مسابقه روز افزون عده ای تجمل گرا شده اند، پرداخته شده است.

کار تدوین و چاپ این کتاب یک سال به طول انجامیده است، علاوه بر توزیع این کتاب در کتابفروشی ها، برای سهولت دسترسی مخاطبان و بهره مندی جامعه از این موضوع، نسخه الکترونیکی آن نیز منتشر خواهد شد در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

در جامعه درباره مسائل مختلف کتاب های زیادی چاپ شده اما در خصوص موضوعاتی که متن جامعه است متاسفانه کمتر کار شده لذا بنا داریم کتاب های بعدی را به دلیل اینکه دشمن سبک زندگی ما را هدف قرار داده در خصوص سبک زندگی اسلامی تدوین و چاپ کنیم زیرا اگر سبک زندگی ما اصلاح شود موضوعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که لازم و ملزوم سبک زندگی اسلامی هست نیز حل می شود چون در هر جامعه ای که فرهنگ آن مستحکم بوده دشمن نتوانسته از دریچه سیاست نیز نفوذ کند.

اگر  اسلام و به تبع آن رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند نباید به سوی فرهنگ غرب و سبک زندگی غربی برویم، ایشان نمی‌خواهد زندگی ما را محدود کند، بلکه می‌خواهد مردم آزادانه و بدون در قید و بند بودن فرهنگ مخرب غرب باشند و آزادانه فکر کنند که این آزادی علیرغم تبلیغات سوء آنان در جوامع غربی وجود ندارد. ما اگر می‌خواهیم حداقل فرزندانی شایسته داشته باشیم و در زندگیمان آرامش حاکم باشد، باید سبک زندگی اسلامی را تحقق بخشیم  که اگر این موضوع در جامعه نهادیه شد بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی نیز حل خواهد شد و  تمدن نوین اسلامی تحقق می یابد.
برچسب ها: مهرداد پاکار
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: