کد خبر: ۲۱۳۴۱۴
تاریخ انتشار: ۰۲:۰۷ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت امور خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان می‌گوید بحث موشکی مسئله‌ای داخلی، دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و هیچ ربطی به آمریکایی‌ها ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان می‌گوید بحث موشکی مسئله‌ای داخلی، دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و هیچ ربطی به آمریکایی‌ها ندارد.
 
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با خبرنگاران با تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار در خصوص مراسم تحلیف گفت: 105 کشور و 9 سازمان بین‌المللی در مراسم تحلیف حضور داشتند و حدود 140 ملاقات مختلف صورت گرفته و بر تعداد این ملاقات‌ها افزوده خواهد شد که در آن مسایل مختلف بحث شده و قطعاً تشریفاتی نبوده است.
 
آزمایش موشکی به آمریکا هیچ ربطی ندارد
قاسمی در خصوص اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره آزمایش ماهواره‌بر سیمرغ گفت: ادعاهای آنها با اعتنا، فاصله زیادی دارد، بحث بی‌اعتمادی ما موضوع جدید نیست. بحث موشکی مسئله‌ای داخلی، دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد و هیچ ربطی به آنها ندارد.
 
پیروی همیشگی جمهوری اسلامی از سیاست خارجی مسالمت‌آمیز
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بیانات مقام معظم رهبری درباره تعامل با دنیا اظهار داشت: صحبت‌های رهبر انقلاب در این حوزه بحث مهمی است، جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده است که از یک سیاست مسالمت‌آمیز پیروی کند، ولی تأکید ایشان بحث مهمی است که باید روی آن کار شود و در برنامه‌های کشور لحاظ خواهد شد.
 
حضور پرشمار هیئت‌های خارجی نشانگر ایران‌دوستی و شکست ایران‌هراسی است
قاسمی درباره تعداد هیئت‌های حاضر برای مراسم تحلیف ریاست جمهوری که بعد از انقلاب بی‌نظیر بود، گفت: این موضوع بیانگر ایران‌دوستی در مقابل ایران‌هراسی است و نشانگر شکست بدخواهان منطقه‌ای و بین‌المللی است که تلاش داشتند چهره ایران را مخدوش کنند و شکست ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی بود و ما در یک نقطه برتر قرار داریم که امیدواریم بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.
 
به‌گفته قاسمی، رئیس جمهوری کشورمان تاکنون 27 مذاکره، رئیس مجلس شورای اسلامی 30 دیدار و وزیر امور خارجه نیز تاکنون 27 دیدار داشته‌اند.
 
ایران در مسائل داخلی عراق دخالت نمی‌کند
قاسمی درباره سفر مقتدی صدر به عربستان گفت: روابط ایران و عراق حسنه است، ایران به‌دلایل تاریخی، فرهنگی و مذهبی ارتباطات گسترده‌ای با آنها داشته و دارد، ولی قرار نیست شخصیت‌های عراقی در سفرهای خود به خارج از عراق از ما اجازه بگیرند یا گزارش بدهند و ما در مسائل داخلی عراق دخالت نمی‌کنیم و این امور به خود آنها مربوط است.
 
نشست استانبول درباره فلسطین به‌جا و خوب بود
وی درباره سفر ظریف به استانبول که مرتبط با قضیه فلسطین بود، گفت: ظریف در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی شرکت کرد که جلسه‌ای به‌جا و خوب بود که فرصت تماس را با برخی مقامات فراهم کرد. نیاز بود که در این برهه سازمان همکاری اسلامی تشکیل جلسه دهد و مسئله فلسطین را مورد توجه قرار دهد و کشورهای اسلامی حمایت خود را از مقاومت و آرمان مردم فلسطین بیان کنند و این ظرفیت را داشت که به اهداف خود نایل آید.
 
خوابِ آمریکا برای نابودی برجام تعبیر نخواهد شد
سخنگو درباره تلاش آمریکا برای نابودی برجام گفت: این خوابی است که تعبیر نخواهد شد. تلاش دولت آمریکا این است که با هزینه ایران برجام را تخریب کند، اما ایران بارها اعلام کرده است که ما پیشقدم نقض برجام نخواهیم بود اما در مقابل بد‌عهدی‌ها با هوشیاری تمام اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و در هیئت عالی نظارت اقدامات (مدنظر) تصویب شده و در زمان خود و به‌شکل لازم انجام خواهد شد. ما برای حفظ برجام تلاش خواهیم کرد و در نقض آن پیشقدم نخواهیم شد و در تماس دائم با کشورهای ذی‌نفع و ذی‌نفوذ هستیم. موگرینی در ایران بود و فرصت خوبی بود تا در این خصوص مذاکراتی داشته باشیم.
 
قاسمی در خصوص اینکه نقض برجام از سوی هیئت عالی نظارت بر برجام مشخص نشده است، گفت: این یک بحث فنی است که هیئت نظارت در این خصوص باید اظهار نظر کند.
 
صحبتی درباره تبادل زندانیان وجود ندارد
وی در خصوص دیدار مقامات انگلیسی با خانواده نازنین زاغری گفت: با خانواده زاغری دیدار شد اما ما دوتابعیتی را قبول نداریم و وی ایرانی است که همسری انگلیسی دارد. صحبتی درباره تبادل زندانیان وجود ندارد.
 
سخنگو درخصوص اظهارات لاریجانی درباره هیئت نظارت بر برجام گفت: ابلاغ دستورالعمل لازم از سوی رئیس جمهوری صورت گرفته و روند اقدامات ایران در جریان است. درباره نشست وزرای خارجه نیز تاریخی تعیین نشده و هنوز این موضوع در سطح صحبت است.
 
ویزای هیئت عربستانی برای بازدید از اماکن دیپلماتیکش در تهران صادر شده است
قاسمی درباره اعلام وزارت خارجه عربستان برای بازدید هیئت سعودی از سفارتش در ایران گفت: براساس تفاهمی که از گذشته صورت گرفته بود قرار بود هیئتی از عربستان برای بازدید از اماکن دیپلماتیک خود به ایران سفر کند و متقابلاً هیئت ایرانی برود. چند هفته پیش ویزای آنها صادر شد و برای پرواز اختصاصی مجوز پرواز داده شده و هرگاه بخواهند می‌توانند سفر کنند و ما هم طی روزهای آینده ویزای خود را برای سفر به عربستان خواهیم گرفت. در برخی رسانه‌ها تلاش است تا اعلام شود ایران کارشکنی می‌کند که چنین نیست و آنها می‌توانند هرگاه خواستند به ایران سفر کنند.
 
موضوع تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران مراحل طبیعی خود را طی می‌کند
وی درباره سفر موگرینی به ایران و تأسیس دفتر اتحادیه اروپا گفت: این بحث در جریان است و مراحل خود را طی می‌کند و هرگاه به نتیجه برسد و مجوز صادر شود اطلاع‌رسانی خواهد شد و در دستور کار است و مراحل طبیعی خود را طی می‌کند.
 
تلاش وزارت امور خارجه برای کاهش مشکلات شرکت‌های ایرانی در عراق
وی در خصوص روابط اقتصادی ایران و عراق و اظهاراتی که در این خصوص مطرح می‌شود، گفت: با توجه به حجم روابط ایران و عراق و پیچیدگی‌های آن برای شرکت‌های ایرانی می‌تواند مشکلاتی وجود داشته باشد، به‌خصوص اینکه عراقِ نوپا با تروریسم هم درگیر است ولی ما به‌طور دائم با توجه به اهمیت کشور و بازار عراق این موضوعات را پیگیری می‌کنیم تا مشکلات را در این رایزنی‌ها کاهش دهیم.
 
نگرانی از اقدامات کشورهای خارجی در شعله‌ور کردن اختلافات ارمنستان و آذربایجان
سخنگو درباره اختلافات آذربایجان و ارمنستان و روابط ایران با این کشورها گفت: ما در شمال دو همسایه داریم که روابط خوبی با آنها داریم و برای ما مهم هستند. مشکل بزرگ، درگیری‌ها و اختلافات دو کشور است که دیرپا بوده و توصیه ما پیروی از روش‌های گفتگو و مفاهمه بوده تا از این طریق بر مسائل فایق آیند و به ثبات منطقه به‌خصوص قفقاز جنوبی کمک کنند. ما با دقت تحولات منطقه را رصد می‌کنیم و مرزها را به‌دقت زیر نظر داریم و اجازه نمی‌دهیم به‌علت این درگیری‌ها خدشه‌ای به مرزهای ما وارد شود ولی این نگرانی وجود دارد که با اختلاف‌افکنی کشورهای دیگر آتش این اختلافات بیشتر شود.
 
برگزاری نشست کارشناسی فرآیند آستانه در تهران طی دو روز آتی
قاسمی در خصوص توافقات خارج از مذاکرات آستانه درباره سوریه گفت: آرزوی ما درباره سوریه تثبیت آتش‌بس و امنیت و ثبات است و هر کشوری که بتواند به آن کمک کند می‌تواند کنار ما قرار گیرد و آستانه هم در همین راستا بوده و ما توانستیم از کمک دیگران در منطقه هم استفاده کنیم. فردا و پس‌فردا نشست کارشناسی را در تهران خواهیم داشت و هفته اول شهریور نیز نشست سطح بالاتر را خواهیم داشت.
 
نمی‌توانیم درباره عکس «سلفی» نمایندگان مجلس با موگرینی اظهار نظر کنیم
سخنگو درباره عکس «سلفی» نمایندگان با موگرینی در مراسم تحلیف و تذکر به قشقاوی گفت: متأسفم که درباره این موضوع نمی‌توانم اظهارنظر کنم. در صحن مجلس اتفاقاتی افتاده و با توجه به تفکیک قوا نمی‌توانم به مسایل داخل مجلس ورود کنم.
 
بدعهدی آمریکا از جمله دلایل مشکلات بانکی ایران است
وی درباره اظهارات ولی‌الله سیف،‌ رئیس بانک مرکزی درباره مشکلات در حوزه مبادلات بانکی گفت: مشکلات در حوزه بانکی وجود دارد که علل فنی و سیاسی دارد که دلایلی از جمله بدعهدی آمریکا و فشار برای عدم‌استفاده ایران از برجام و ایران‌هراسی از مسایل کلی آن است، اما تلاش ما ادامه دارد و حوزه بانکی ما در این جهت همراستا با دیپلماسی باید تلاش کند تا از برجام استفاده کنیم.
 
سخنگو در خصوص اظهارات عادل الجبیر درباره اسد و سوریه گفت: از تغییر موضع عربستان خبر ندارم اما الجبیر از یک حقیقت صحبت کرده است.
 
حضور 105 هیئت در مراسم تحلیف یک اقدام جهانی معنادار است
وی درباره کسانی که در مراسم تحلیف حضور داشتند و سطح مراسم تحلیف گفت: سطح شرکت‌کنندگان با توجه به اینکه تحلیف برای دور دوم بود سطح بسیار خوبی بود، معمولاً در دور دوم تحلیف تعداد شرکت‌کنندگان کمتر است، در صورتی که ما در دوره قبل حدود 47 کشور را داشتیم و امروز 105 کشور را داریم. مراسم تحلیف باید در ایامی می‌بود که مصادف بود با آگوست که بسیاری از کشورها در تعطیلات هستند و در حوزه آسیا اجلاس آسه‌آن را داشتیم. همیشه برای بهانه‌جویی و انتقاد موضوع وجود دارد اما در حوزه شمالی ما در سطح قابل قبولی نماینده حضور داشت. از ارمنستان رئیس جمهوری و از آذربایجان رئیس پارلمان حضور داشتند، و با توجه به اینکه افزایش تعداد هیئت‌ها را نسبت به دور قبل داشتیم، این حضور در ایران، یک اقدام جهانی معنا‌دار است، به‌خصوص (حضور)‌ کشورهای اروپایی. اگر جدول تطبیقی داشته باشیم بین دور گذشته و اکنون می‌توان از این حضور معناهای زیادی را تفسیر کرد.
 
بازدید از مراکز نظامی ایران یک طنز و آرزویی است که به ثمر نخواهد نشست
سخنگو در خصوص پیشنهاد آمریکا برای بازدید از مراکز نظامی ایران گفت: این یک طنز است و یک طنز‌پرداز مطلبی نوشته است. هرآنچه لازم بود در مذاکرات به‌دست آمده و این هم از آن خواب‌ها و آرزوهایی است که به ثمر نخواهد نشست.
 
ایران با کمترین بودجه نظامی در منطقه بیشترین توانمندی دفاعی را دارد
وی در خصوص همکاری نظامی ایران و روسیه بعد از تحریم دو کشور از سوی آمریکا گفت: همکاری با روس‌ها در ابعاد مختلف وجود داشته و با توجه به روند روابط، این همکاری‌ها وجود داشته و ادامه دارد مثل موضوع اس‌ــ300. ما کشوری هستیم با کمترین بودجه نظامی در منطقه و بیشتر به توانمندی‌های دفاعی خود متکی هستیم که از سوی جوانان‌مان دنبال می‌شود.
 
سیاست ما در حوزه ورزش عدم رویارویی با اسرائیلی‌ها است
سخنگو در خصوص حضور دو بازیکن ایران مقابل تیمی اسرائیلی گفت: مواضع ما مقابل رژیم صهیونیستی مشخص است که آن را به‌رسمیت نمی‌شناسیم و در حوزه ورزش هم سیاست ما عدم‌رویارویی بوده و در این خصوص وزارت ورزش باید پاسخگو باشد که البته آنها این اقدام را محکوم کردند.
 
باشگاههای ما و سازمان ورزش ما در تبادلات خارجی باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند و در قراردادهای خود عدم‌بازی با رژیم صهیونیستی را مشخص کنند و آنها توجیه شوند، اگرچه این بازیکنان هم بخشی از مردم ما هستند و مردم ما نسبت به این رژیم موضع روشنی دارند.
 
در عکس‌گرفتن و «سلفی»‌ تبحری ندارم
وی در خصوص عکسهای یادگاری مقامات ایرانی با طرفهای خارجی گفت: در عکس گرفتن تبحر ندارم و هر کدام می‌تواند معنای خود را داشته باشد ولی ما به مسائل داخلی ورود نخواهیم داشت.
 
تلاش برای حل مسائل همسایگی ایران و افغانستان در مذاکرات دوجانبه
سخنگو درباره ادعای رسانه‌های خارجی درباره حضور ایران در افغانستان گفت: روابط ما با افغانستان روشن است، ما روابط حسنه‌ای داریم و از زمان اشغال آن از سوی شوروی همواره با مردم افغانستان بوده‌ایم. ما همکاری‌های گسترده‌ای را با دولت داشته‌ایم؛ البته به‌دلیل همسایگی برخی مسائل وجود دارد و در مذاکرات سعی کرده‌ایم آنها را حل کنیم اما ثبات و امنیت افغانستان برای ما مهم است و دخالت دیگران در افغانستان را محکوم می‌کنیم و ما نیز هرگز در این کشور دخالت نخواهیم کرد و تلاش داریم روابط خود را در عرصه‌های مختلف توسعه دهیم.
 
تلاش برای حل مشکل بسته‌شدن حساب ایرانیان در چین
قاسمی درباره بسته شدن حساب برخی ایرانیان در چین گفت: در خصوص دانشجویانی که آنجا هستند اطلاعاتی دریافت کردیم و تلاش داریم آن را برطرف کنیم. بیشتر احساس می‌کنیم مسئله فنی است که در گذشته بود و حل‌وفصل شد و این بحث جدیدی است.
 
عربستان در صدور ویزای دیپلمات‌های ایران تأخیر بسیاری داشت
وی در خصوص صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایرانی از سوی ریاض، گفت: چند روز پیش شاهد صدور روادید برای این افراد بودیم که قراربود شوال انجام شود و با تأخیر بسیار انجام شد. مباحثی درباره مکانیسم کار آنها وجود داشت اما روند کارها با توجه به گزارش سازمان حج بدون مشکل خاصی در جریان است و امیدواریم این روند تا پایان مراسم ادامه یابد.
 
پرتاب ماهواره‌بر یک اقدام تحقیقاتی و جدید در حوزه دانش فضایی بود
سخنگو در خصوص پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران و اسراییل طی روزهای گذشته گفت: مباحث موشکی ما روشن است، در بخش‌های دفاعی سیاست خود را دنبال کرده و خواهیم کرد. این یک کار تحقیقاتی و جدید بود که ما را در حوزه دانش فضایی قرار می‌داد. این همان تناقض‌گویی و استاندارد دوگانه است که از سوی آمریکا دنبال می‌شود و قابل درک نیست. آنها سعی می‌کنند برخی فناوری‌ها و امکانات را در اختیار خود داشته باشند و این امری است محکوم و ناپسند که نباید اجازه دهیم آمریکا از این روش استفاده کند و مانع پیشرفت علمی سایر کشورها شود.
 
تلاش نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در حوزه اقتصادی
قاسمی در خصوص دیدار نمایندگان بخش خصوصی با دولت و تغییرات در وزارت امور خارجه گفت: لازم است که از نگاه اقتصادی وزارت خارجه دفاع کنم و با تمام تلاش و توان در نمایندگی‌های خارج از کشور، حوزه اقتصادی را دنبال می‌کنیم و این تا حدی جفاست که عنوان شود وزارت خارجه در این حوزه فعال نبوده است. حوزه اقتصادی و شرایط کشور ما به‌گونه‌ای است که هر قدر تلاش کنیم جا دارد، و این کار را حتماً در دولت دوازدهم ادامه خواهیم داد و این یکی از اهداف وزارت خارجه است که در دیپلماسی اقتصادی دنبال می‌کنیم، هیچ ارتباطی با چارت وزارت خارجه و اساسنامه نیست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: