کد خبر: ۲۱۳۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۰ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۶
این منطقه پس از تاسیس به روی گردشگران اکثر کشورها باز خواهد بود و ورود به آن نیازمند صدور ویزا نیست.
عربستان سعودی در راستای افزایش منابع درآمد و رهایی از اقتصاد نفتی طرح جدید اقتصادی برای ساخت منطقه ویژه گردشگری اعلام کرد.

به گزارش جنوب نیوز به نقل از رسانه‌های سعودی، عربستان سعودی اعلام کرد که طرح ساخت منطقه ویژه گردشگری را در سال 2019 میلادی آغاز و در سال 2022 به پایان خواهد برد.

ماکت طرح گردشگری دریای سرخ
آغاز رهایی عربستان سعودی از اقتصاد نفتی / طرح ساخت بزرگ‌ترین منطقه ویژه گردشگری


این پروژه تحت عنوان طرح "دریای سرخ" در سواحل غربی عربستان سعودی اجرا و 50 جزیره ساحلی را شامل می‌شود. بر اساس این طرح 50 جزیره ساحلی به استراحتگاه و منطقه گردشگری تبدیل خواهد شد.

منطقه گردشگری دریای سرخ علاوه بر این جزایر شامل چندین منطقه طبیعی حفاظت شده، آتشفشان‌های خاموش، طبیعت کوهستانی و اماکن تاریخی می‌شود.
این منطقه 34 هزار کیلومتر مربع مساحت خواهد داشت و طول آن 200 کیلومتر است. از نظر آب و هوا نیز این منطقه دارای آب و هوای معتدل است. امنیت آن نیز از سوی شرکت‌های بین‌المللی تامین خواهد شد.


محل منطقه گردشگری در ساحل عربستان سعودی در دریای سرخ

رونمایی از بزرگترین طرح گردشگری سعودی در ساحل دریای سرخ / 200 کیلومتر خط ساحلی و 50 جزیره (+عکس و فیلم)

این طرح با سرمایه‌ بخش خصوصی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی اجرایی خواهد شد اما در ابتدا صندوق سرمایه‌گذاری دولتی عربستان سعودی اجرای آن را آغاز خواهد کرد.
شرکت‌های بزرگ گردشگری بعد از سرمایه‌گذاری در ساخت این منطقه امتیاز ورود گردشگر به این منطقه را خواهند داشت.

سرمایه‌گذاران قرار است در این منطقه گردشگری امکانات و تاسیسات رفاهی - خدماتی گسترده ای را ایجاد کنند که از جمله به توسعه فرودگاه، ساخت هتل و ویلاهای لوکس اشاره شده که قرار است طی 3 سال ساخته و تکمیل شوند.

این منطقه پس از تاسیس به روی گردشگران اکثر کشورها باز خواهد بود و با صدور ویزای فرودگاهی یا لغو ویزا همراه خواهد شد.
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مسئولیت اجرای چشم‌انداز 2030 سعودی را برعهده دارد.

این طرح در راستای اجرای "چشم انداز 2030" اعلام شده است.


محل منطقه گردشگری در ساحل عربستان سعودی در دریای سرخ

رونمایی از بزرگترین طرح گردشگری سعودی در ساحل دریای سرخ / 200 کیلومتر خط ساحلی و 50 جزیره (+عکس و فیلم)

 بر اساس این چشم انداز، اقتصاد عربستان سعودی تا سال 2030 میلادی از وابستگی به نفت رهایی یافته و درآمدهای دولت از محل غیرنفت و فعالیت های اقتصادی دولتی و بخش خصوصی جهش خواهد یافت. و بزرگ‌ترین شرکت نفت این کشور نیز در قابل سهام از طریق بورس به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. فعال سازی بخش های گردشگری و افزایش چند برابر درآمدها در این بخش یکی از اهداف برنامه اقتصادی 2030 سعودی است.

سالانه شمار زیادی از شهروندان سعودی برای گردش و تفریح علاوه بر سفر به کشورهای اروپایی به بحرین، دبی و شرم الشیخ مصر می روند. دولت ریاض قصد دارد مقاصد داخلی گردشگری را جایگزین آنها کند.

عربستان سعودی کشور ساحلی غربی دریای سرخ است و بیشترین ساحل را در این دریا دارد.
جده مهمترین بندر سعودی در ساحل دریای سرخ است.

عربستان سعودی کشور محافظه کار مذهبی است و به دلیل مخالف روحانیون تندرو و قدرت آنها، ایجاد امکانات تفریحی و گردشگری با سختی ها و موانع زیادی روبه رو است اما شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی وعده داده برنامه های طرح چشم انداز 2030 را به پیش ببرد و هر مانعی از جمله مخالفت روحانیون تندرو را از میان بردارد.

آغاز رهایی عربستان سعودی از اقتصاد نفتی / طرح ساخت بزرگ‌ترین منطقه ویژه گردشگری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: