کد خبر: ۲۱۳۱۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
الجبیر گفت: درخواست قطر برای بین‌المللی کردن اداره حج دشمنی و اعلام جنگ علیه عربستان سعودی است.
عربستان سعودی هرگونه درخواست برای بین‌المللی کردن اداره حج را اعلام جنگ علیه این کشور دانست.

به گزارش جنوب نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، "عادل الجبیر" وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که درخواست قطر برای بین‌المللی کردن اداره حج را اعلام جنگ علیه کشورش دانست.

برخی رسانه‌ها به نقل از مقامات قطری این درخواست را مطرح کرده بود. وزیر خارجه قطر مطرح شدن این درخواست از سوی قطر را تکذیب کرد.

الجبیر دگفت: درخواست قطر برای بین‌المللی کردن اداره مراسم حج دشمنی و اعلام جنگ علیه عربستان سعودی است.

وی افزد: حق پاسخ به هر طرفی که در راستای بین‌المللی کردن اداره حج فعالیت می‌کند را برای خود محفوظ می‌دانیم.

"محمد بن عبدالرحمن آل ثانی" وزیر خارجه قطر در واکنش به اظهارات وزیر خارجه عربستان سعودی مطرح شدن هرگونه درخواست برای بین‌المللی کردن اداره حج از سوی مقامات دوحه را نفی کرد.

وی در گفتگو با شبکه الجزیره گفت: از پاسخ به اخبار جعلی که از سوی رسانه‌ها منتشر می‌شود و داستان گویی‌ها خسته شده‌ایم.

پیش از این قطر از سیاسی کردن حج از سوی عربستان سعودی انتقاد کرده بود و نگرانی خود را نسبت به مانع سازی برای حجاج قطری به اطلاع گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور مربوط به آزادی ادیان و مذاهب رسانده بود.

روابط قطر با عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر بر سر برخی مسائل منطقه‌ای از جمله ارتباط قطر با ایران و حمایت آن از جنبش اخوان المسلمین دچار تنش شده است.

عربستان و 3 کشور همپیمان آن کلیه مرزهای زمینی، هوایی و آبی خود با قطر را بستند و این کشور را تحریم کردند. آنها برای عادی سازی روابط با قطر 13 شرط قرار داده‌اند. قطر این شروط را در تضاد با اصل حاکمیت خود می‌داند.

درخواست بین‌المللی کردن اداره حج پیش از این از سوی ایران مطرح شده بود. ایران سال گذشته پس از کشته شدن تعداد زیادی از حجاج در حادثه ازدحام وفشار جمعیت در صحرای منا خواستار بین‌المللی کردن مدیریت حج و نظارت بین‌المللی بر اداره این مراسم دینی شده بود که با مخالفت و واکنش منفی ریاض روبه رو شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: