کد خبر: ۲۱۳۰۸۱
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳:۱۳ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
سمیرا مردانی
2 ساعت کار در روز و مابقی هیچ!
جنوب نیوز- سمیرا مردانی: امام علی (ع) در عمر چهارساله حکومت همواره کارگزاران خود را بر رعایت عدالت و دقت در بیت‌المال سفارش می‌کردند و خود ایشان نیز بیش از همه بر گفته‌هایشان عامل بودند، ماجرای خاموش کردن شمع یکی از مواردی است که احتیاط ایشان در حفظ، نگهداری و مصرف بیت‌المال را برای همیشه تاریخ متذکر می‌شود.

باعث تأسف است که در جمهوری اسلامی ایران که ارگان‌های دولتی با بیت‌المال اداره می‌شوند، مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کند در خوش‌بینانه‌ترین حالت ساعات کار مفید در ادارات دولتی ایران در هر روز تا 2 ساعت است که میزان هفتگی آن به بیشتر از 11 ساعت نمی‌رسد!

2 ساعت کار و مابقی هیچ؛ این یعنی تلف کردن وقت و انرژی مردم در دور باطل بروکراسی اداری، عدم کارایی و تضییع بیت‌المال در جامعه که دامنه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را گسترده‌تر می‌کند.

کارشناسان علت‌های متعددی را برای بروز این مشکل برشمرده‌اند که سیستم فربه و فرسوده اداری، ضعف مدیریت و نظارت بر کارکنان، عدم تناسب تخصص با شغل، ضعف فرهنگی و آموزشی و کم‌توجهی در توانمندسازی کارکنان، پایین بودن دستمزدها و غیره از عوامل پایین بودن ساعت کار در ایران است.

هرچند افراد دلسوز و خدمت‌گذاری در سیستم اداری ما فعالیت می‌کنند اما تعدادشان انگشت‌شمار است، پایین بودن ساعت کار در ایران در حالی است که کشورهای غربی درجهت منافع شخصی و ملی خود چندین برابر بیشتر از ما کار می‌کنند.

کم‌کاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی باعث می‌شود که شانه سازمان‌های مردم‌نهاد سنگین‌تر شود. سازمان‌هایی که با کمترین بودجه، نیروی داوطلب و چابک خلأها و آسیب‌هایی که ریشه در ضعف‌های مدیریتی و کم‌کاری‌ها در حوزه‌های مختلف دارد را به‌ خوبی مورد توجه قرار می‌دهند.

از روز گذشته ادارات دولتی، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی طبق نامه مدیرعامل شرکت توانیر باید به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف برق ساعت کاری خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که 13:30 دقیقه خاتمه پیدا کند.

با توجه به گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق در ادارات و تشویق کارکنان به دلیل انجام 2 ساعت کار مفید، پیشنهاد می‌شود که به‌جای نیم ساعت کاهش ساعت کار ادارات دولتی، همه کارکنان به‌خصوص آن‌هایی که با بند «پ» بر صندلی‌ها تکیه زدند، به مرخصی طولانی‌مدت بروند!
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
0
0
این دو ساعت کار مفید مختص ارگان های دولتیه، وگرنه شرکت های خصوصی تا انجا که جا داره از کارمنداشون سواستفاده میکنن.
ما از ساعت 9 تا 6 عصر سر کاریم، عملا هیچ زمانی برای خودمون نداریم. چرا ما باید 44 ساعت در هفته کار کنیم ولی جاهای دولتی ساعت 2 برن خونه؟؟؟ تازه اون زمانی که سر کارن هم کار نمیکنن!!!!!
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: