کد خبر: ۲۱۲۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - ۱۹ تير ۱۳۹۶
بهرام قاسمی در نشست مطبوعاتی خود آزادسازی موصل را تبریک گفت.
به گزارش جنوب نیوز، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست گفت: موفقیت عراق در مبارزه با تروریسم  و آزادسازی موصل را تبریک می‌گویم.

بهرام قاسمی در پاسخ به این سوال که نظر شما در رابطه با صحبتهای آقای عراقچی مبنی بر اینکه  وزارت امور خارجه کشورمان نسبت به سیاست‌های آمریکا در قبال برجام نگران است، خاطر نشان کرد: از جلسه آقای عراقچی و صحبتهای ایشان گفتید که من بی اطلاع هستم. بعید می دانم  که ایشان نگرانی در مورد چیزی داشته باشند.

وی ادامه داد: ماخیلی نگران چیزی نیستیم و در رابطه با برجام قبلا صحبت کردیم. فکر میکنم خیلی جای توضیح نداشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: فکر می‌کنم ابعاد برجام و اینکه چه نوع توافقی است برهمه مشخص است. به نظر می‌رسید و امروز هم بیشتر به نظر میرسد که آقای ترامپ و هیئت حاکمه ایالات متحده آمریکا نمی توانند به تنهایی در نقض برجام و از بین بردن آن تلاش کنند.

وی ادامه داد: اقداماتی که در دوران هفته های اخیر اتفاق افتاده همین را نشان می دهد و به همین دلیل به جای برخورد با برجام آمریکا اقدامات سیاسی، روانی و اقتصادی خود را که اقدامات منفی و ضد ایرانی هستند را در لوایح دیگر متمرکز کرده است.

قاسمی ادامه داد: اقدامات دیگری هم در حال پیگیری است و علاقه مند هستند که از این طریق آثار مثبت برجام را خنثی کنند، چه از نظر مباحث تحریمی که مطرح می کنند و چه از نظر آثار روانی که می تواند بر موسسات مالی و بنگاه‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری جهان بگذارد. آنها می خواهند از این طریق آثار مثبت و ثمربخشی که می توانست برجام در حوزه اقتصادی برای ایران داشته باشد را کمرنگ یا بی اثر کنند.

برای برخورد با هرگونه اقدام ناپسند و نابه‌جای آمریکا آماده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکیدکرد: در حوادث هفته های گذشته و اتفاقاتی که رخ داده ‌است علائم جدی و مثبتی وجود دارد که باید با تامل بیشتری با آن برخورد کرد و در رابطه با قضاوت در مورد آینده با صبر برخورد کرد و دید که آمریکا از چه روشها و سیاست‌هایی پیروی خواهد کرد. ما منتظر خواهیم ماند و قطعا همانطور که قبلا هم گفته شده است برای هرگونه اقدامی آمادگی لازم را داریم. خوشبختانه کشور امروز بیش از گذشته و سالیان قبل در حوزه های مختلف آمادگی لازم را برای برخورد با هرگونه اقدام ناپسند و نابه‌جا خواهد داشت.

تیم‌های مقدماتی برای برگزاری حج به عربستان اعزام شده‌اند

سخنگوی وزارت خارجه در موزد اعزام تیم کنسولی ایران به عربستان در ایام حج گفت: در این ارتباط تیم‌های مقدماتی اعزام شده‌اند. 10 نفر از همنکاران ما برای ارائه خدمات به حجاج ایرانی در ایام حج در نقاط مختلف عربستان حضور خواهند داشت.

روابط ایران با عراق تنگاتنگ و همه جانبه است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه روابط ایران و عراق در دولت یازدهم به پایین‌ترین سطح خود رسیده است با رد اینگونه تحلیل‌ها تصریح کرد: روابط ایران با عراق تنگاتنگ و همه جانبه است.

وی با بیان اینکه چند روز پیش شاهد سفر آقای حیدر عبادی نخست وزیر عراق و همچنین عمار حکیم به تهران بودیم، افزود: هیأت‌های مختلفی بین دو کشور در زمینه‌های گوناگون در حال تبادل است و این روابط در جریان است.

وی همچنین به کمک‌های مستشاری ایران به عراق جهت مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: ایران در زمینه ارائه کمک‌های مستشاری به این کشور حرف نخست را می‌زند.

افزایش درگیری‌ها در منطقه به نفع هیچ کس نیست

قاسمی همچنین در پاسخ به پرسشی در ارتباط با افزایش درگیری‌ها در قره‌ باغ اظهار کرد: افزایش درگیری‌ها در منطقه به نفع هیچ کس نیست. این تنش‌ها به نفع مردم آذربایجان و ارمنستان و کل منطقه نیست و گاهی احساس می‌شود که عناصری خارج از منطقه تلاش می‌کنند که در این اختلافات بدمند.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: ما از افزایش این تنش‌ها متأثر هستیم و آن را غلط می‌دانیم و امیدواریم به سمت کاهش تنش‌ها حرکت کنیم و جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خود را در این چارچوب انجام می‌دهد.

قاسمی تأکید کرد: مواضع ما در ارتباط با موضوع قره باغ روشن است و ما با هرگونه تنشی مخالف هستیم.

پرونده‌های دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی در لبنان همچنان مفتوح است

بهرام قاسمی همچنین در ارتباط با آخرین پیگیری‌های وزارت امور خارجه در مورد چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان اظهار کرد: پرونده‌های دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی در لبنان همچنان مفتوح می‌باشد،‌ پیگیری آن همچنان در دستور کار وزارت امور خارجه است و این پرونده باز است و فراموش نشده است.

سیاست داشتن تماس‌های لازم برای رفع سوء تفاهم‌های احتمالی بین کشورهای منطقه را دنبال می‌کنیم

قاسمی همچنین در ارتباط با بحران ایجاد شده در مورد روابط قطر با تعدادی از کشورهای عربی و نگاه ایران به این موضوع تصریح کرد: از همان ابتدا که این بحران ایجاد شد جمهوری اسلامی ایران با رایزنی‌های مختلف تلاش کرد که این تنش ها کاهش پیدا کند. چرا که ما افزایش تنش در منطقه را به نفع منطقه نمی‌دانیم. در حال حاضر این منطقه با مشکلاتی روبروست و بحران‌های جدید به نفع منطقه نیست.

وی ادامه داد: سیاست ما یک سیاست تعاملی و دعوت به آرامش است و ما سیاست داشتن تماس‌های لازم برای رفع سوء تفاهم‌های احتمالی بین کشورهای منطقه را دنبال می‌کنیم و با نگاهی مثبت در این چارچوب تلاش می‌کنیم.

مشکلی برای پرداخت پاداش تیم ملی فوتبال وجود ندارد

خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید که سرمربی تیم ملی فوتبال به تازگی در مصاحبه‌ای با یک رسانه پرتغالی اعلام کرده که به دلیل تحریم‌ها ایران نتوانسته پاداش صعود به جام جهانی را از فیفا دریافت کند، آیا وزارت امور خارجه در این ارتباط اقدامی انجام داده است؟ که بهرام قاسمی در پاسخ گفت: وزارت امور خارجه همواره تمام تلاش‌های خود را برای دادن سرویس‌های لازم به فدراسیون‌های ورزشی داشت است و اگر مواردی بوده آنها را پیگیری کرده است و اکنون نیز اگر مورد مشخصی باشد توسط وزارت امور خارجه دنبال می‌شود.

وی گفت: ولی فکر می‌کنم چنین مشکلی وجود ندارد.

بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق تأکید داریم

خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که قرار است طی روزهای آتی نمایندگانی از اقلیم کردستان عراق جهت رایزنی در مورد برگزاری رفراندوم در این منطقه به تهران سفر کنند. آیا ممکن است بعد از انجام این سفرها نظر ایران در ارتباط با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تغییر کند؟ تصریح کرد: موضع ایران در ارتباط با این موضوع تغییرناپذیر است. موضع ما اساسی و اصولی است. ما بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق تأکید داریم و این موضوع از نظر ما قابل مذاکره نیست.

بهرام قاسمی تصریح کرد: ما با دولت مرکزی و همچنین همه اقوام و قبایل عراق و همچنین عشایر این کشور ارتباط داریم، روابط خوبی با اکراد داشته و داریم و این روابط می‌تواند ادامه پیدا کند. اکنون آقای طالبانی در تهران هستند ولی همانطور که گفتم اصول سیاست خارجی ما در ارتباط با موضوع مورد اشاره ثابت است و تغییری نمی‌کند چرا که معتقدیم یکپارچگی در عراق و حفظ حاکمیت ملی در این کشور به نفع همه مردم عراق و همسایگان این کشور است.

وی افزود: هر اقدامی در چارچوب مورد اشاره در مقطع کنونی می‌تواند عراق را با هرج و مرج مواجه کند و ما بر حفظ یکپارچگی در عراق تأکید داریم.

ادعای اقدام به جاسوسی ایران در ‌آلمان قابل اعتنا نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با ادعاهای اخیر سازمان امنیت داخلی آلمان مبنی بر اینکه ایران اقدام به جاسوسی در ‌آلمان می‌کند، تصریح کرد: هر گزارشی که منتشر می‌شود الزاماً گزارش درستی نیست. روابط ما با آلمان روابط خوبی است. به تازگی وزیر امور خارجه کشورمان به آلمان سفر کرد و با تعدادی از مقامات این کشور رایزنی و گفت‌وگو کرد.

وی تصریح کرد: نگاه و تعامل ما با همه کشورها در چارچوب عدم مداخله دیگری در امور داخلی کشورها است و این یک سیاست مشخص است.

قاسمی افزود: در مورد صحت این گزارش تردید دارم و به نظرم ادعای نابجایی مطرح شده و قابل اعتنا نیست.

تلاش ما برداشتن هرگونه موانع در راه گسترش روابط ایران و تاجیکستان است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد روابط ایران و تاجیکستان در طی هفته‌های اخیر دچار فراز و نشیب‌هایی شده به نحوی که دولت تاجیکستان اقدام به بستن یک مرکز فرهنگی ایران در شهر خجند تاجیکستان کرده است، تصریح کرد: ایران و تاجیکستان دارای اشتراکات زیادی هستند و همواره تلاش ایران در راستای گسترش روابط و برداشتن گام‌هایی رو به جلو برای بسط تعاملات بین دو کشور بوده است.

وی با بیان اینکه گسترش روابط و تعاملات بین تهران و دوشنبه خواست دو کشور است، تصریح کرد: گاهی احساس می‌شود که عناصر ثالث و یا کشورهای ثالث تلاش می‌کنند که این روابط را تحت تأثیر اقدامات منفی خود قرار دهند.

قاسمی ادامه داد: تلاش ما برداشتن هرگونه موانع در راه گسترش روابط دو کشور است و سعی می‌کنیم که برخی از مشکلات و سوء تفاهم‌های احتمالی که در دوشنبه ممکن است نسبت به تهران ایجاد شود حل و فصل شود. امیدواریم این تلاش‌ها موثر باشد و دولت تاجیکستان نیز از برخی شبهات و تصورات نادرستی که به آنها از سوی عناصر ثالث القا می‌شود دوری کند و ما به روابط مستحکمی بین دو کشور دست پیدا کنیم، موضوعی که خواست دو کشور است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: