آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۰۳۵۵
تعداد کل نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰:۲۰ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶
جمعی از اقتصاددان برجسته کشور در بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از حجت‌الاسلام حسن روحانی، اعلام کردند: حضور رقبای اصلی روحانی در دولت دوازدهم، معضلات اقتصادی کنونی کشور و نابرابری بین اغنیا و طبقات فرودست را تشدید خواهد کرد.

به گزارش جنوب نیوز، بیش از ۵۰ اقتصاددان برجسته که در میان آنان نام برخی از منتقدان دولت نیز به چشم می‌خورد با صدور بیانیه‌ای از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند که در میان آنان نام اقتصاددانانی چون محمد ستاری‌فر، فرشاد مومنی، محسن رنانی، حسین راغفر، عباس شاکری، حمید شرکا، بهروز زنوز، جعفر عبادی، زهرا کریمی، محمود ختایی و حسن طایی و محمدحسین شریف زادگان به چشم می‌خورد.

متن این بیانیه که در اختیار ایلنا گذاشته شده به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

ملت شریف و عزیز ایران

نظر به در پیش بودن دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ما اعضای هیات علمی و پژوهشگران اقتصادی بر خود لازم می‌دانیم نکاتی در خصوص فضای عمومی انتخابات بویژه در عرصه اقتصاد با شما مطرح کنیم.

مردم عزیز، شما به خوبی واقفید که به دلیل مدیریت نادرست و به کار گیری سیاست‌های مخرب در دولت‌های نهم و دهم، اقتصاد ایران مسیر تخریب و اضمحلال در پیش گرفت. بخشی از میراث آن دوره، بی‌ثباتی در فضای کسب‌وکار ، بحران بازارهای اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه دولت‌های غربی، فساد گسترده، تورم، رکود، بیکاری فراگیر و زمین‌گیر شدن بنگاه‌های اقتصادی بر همگان مشهود بود. بخشی از خسارت‌ها نیز به تدریج و برای نسل‌های آینده آشکار خواهد شد.

 شما در سال ۱۳۹۲ به صحنه آمدید و با انتخابی هوشمندانه، فضای امیدبخش، اطمینان‌ آفرین و باثباتی را برای کشور به ارمغان آوردید. دولت یازدهم، ویرانه ای اقتصادی با نهادهای سیاستگذاری و کارشناسی فروپاشیده، انبوه تعهدات و بدهی ها، خزانه‌ای خالی، تورمی بالا، تحریم‌هایی سنگین و رکودی کمرشکن را تحویل گرفت. گرچه طی چهار سال گذشته بهبود محسوسی در کیفیت زندگی بخش هایی از جامعه پدید نیامده اما ملت بزرگوار باید بدانند که متوقف ساختن روندهای تشدید کنند فقر و فلاکت که میراث دولت قبلی بود درجای خود کار آسانی نبود همانطور که مقاومت شدید ذینفعان ساختار نهادی مشوق بخش های غیر مولد مانع از ارتقای جایگاه بخش‌های مولد کشور امری نیست که بدون همراهی سایر قوا قابل تحقق باشد. باید توجه داشته باشیم تحقق بسیاری از مطالبات مردم از عهده اختیارات قوه مجریه بیرون است و نباید دستاوردهایی مانند:

•    کاهش سالانه ۳۰ میلیارد دلار هزینه مبادله  ناشی از سیاست‌های تنش آفرین دولت قبلی،

•    پیامدهای مثبت برآمده از مذاکرات برجام

•    کاهش نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار واردات قاچاق به کشور

•    کاستن نیمی از وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی

•    و کنترل تورم

  نادیده گرفت.

ما به دولت آینده برای جبران خطاهای راهبردی به ویژه در زمینه عدالت اجتماعی، طراحی یک برنامه نظامند برای تقویت بخش‌های مولد،  مهار آزمندی‌های غیر مولدها تاکید می‌کنیم. هرچند بر  سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم انتقادهای جدی داشته‌ایم اما در انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری به دلایل زیر به جناب آقای دکتر حسن روحانی رای می‌دهیم:

۱. در دوره دوازدهم ریاست جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی حق انتقاد از برنامه‌ها و سیاست های دولت محفوظ خواهد ماند.

۲. حضور دولتِ منصفِ منتقدِ اصولگرایِ در سایه، نعمت بزرگی است که با نقد عملکرد دولت مستقر می‌تواند به تصحیح سیاست‌های دولت دوازدهم کمک کند، در حالیکه با یکدست شدن فضای سیاسی حاکم بر کشور این نعمت از دولت مستقر دریغ خواهد شد.   

۳. فقدان فضای نقد آنگونه که تجربه دولت‌های نهم و دهم نشان دادند، زمینه‌های رشد فسادهای گسترده و بی‌سابقه اقتصادی را در مقیاس‌های خانمان برانداز فراهم می‌سازند که هزینه‌های آن به صورت رشد تورم، رکود گسترده و عمیق، فقر و نابرابری متجلی خواهد شد، در حالی که تداوم دولت جناب آقای دکتر حسن روحانی با نظارت موشکافانه رقبای سیاسی ایشان همراه خواهد بود و مانع از تحقق فساد در مقیاس های ذکر شده خواهد شد.

۴. در دوره نخست ریاست جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی ائتلاف جهانی برای امنیتی سازی کشورمان در عرصه بین‌المللی را با موانع جدی مواجه ساخت که حضور رقبای اصلی جناب آقای دکتر حسن روحانی بهانه کافی به دشمنان اصلی کشورمان- یعنی محافظه کاران در ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی- خواهد داد تا ائتلاف جدیدی را با امنیتی سازی مجدد کشورمان در سطح بین المللی تشکیل دهند که هزینه های بس سنگینی را متوجه رفاه عموم مردم و به ویژه گروه های کم درآمد و محروم جامعه خواهد کرد.  

۵. حضور رقبای اصلی جناب آقای دکتر حسن روحانی در دولت دوازدهم با توجه به مواضع مشابه دولت قبل معضلات اقتصادی کنونی کشور را تشدید خواهد کرد و نابرابری بین اغنیا و طبقات فرودست را تشدید خواهد شد که حاصل آن رشد آسیب‌های اجتماعی و اَشکال مختلف ناامنی در کشور خواهد بود.  

 

ردیف    نام و نام خانوادگی

۱    تقی ابراهیمی سالاری

۲    سید‌مرتضی افقه

۳    علی اصغر بانوئی

۴    لطفعلی بخشی

۵    حمیدرضا برادران شرکا

۶    فاطمه بزازان

۷    صادق بختیاری

۸    جهان میر پیش‌بین

۹    مهدی تکیه

۱۰    محمد مهدی جهرمی

۱۱    مرتضی چینی‌چیان

۱۲    محمود ختائی

۱۳    جعفر خیرخواهان

۱۴    محمد دانشور کاخکی

۱۵    علی دینی ترکمانی

۱۶    حمید دیهیم

۱۷    محسن رنانی

۱۸    حسین راغفر

۱۹    سهراب دل‌انگیزان

۲۰    عبدالحسین ساسان

۲۱    محمد ستاری‌فر

۲۲    بهرام سحابی

۲۳    فرشاد مومنی

۲۴    عباس شاکری

۲۵    هوشنگ شجری

۲۶    مصطفی شریف

۲۷    محمدحسین شریف زادگان

۲۸    حسین صادقی

    علی صادقی تهرانی

۲۹    حسن طائی

۳۰    کمیل طیبی

۳۱    جعفر عبادی

۳۲    حسین عباسی نژاد

۳۳    اسفندیار جهانگرد

۳۴    زهرا کریمی

۳۵    بهروز‌هادی زنوز

۳۶    پویا جبل عاملی

۳۷    محمدرضا یوسفی

۳۸    محمدقلی یوسفی

۳۹    کاظم یاوری

۴۰    عباس عصاری

۴۱    عبدالرضا رکن الدین افتخاری

۴۲    سید حسن مصطفوی

۴۳    لطفعلی عاقلی

۴۴    نعمت اکبری

۴۵    علیرضا ناصری

۴۶    کریم آذربایجانی

۴۷    مصطفی عمادزاده

۴۸    محمد حسین ادیب

۴۹    کمیل طیبی

۵۰    یداله دادگر
برچسب ها: اقتصاد ، روحانی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
11
9
اصلا اینها واقعا اسمشونم اقتصاد دانه و کارشناسان هستن،متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
8
7
هيچ حرف حساب كه ناشي از اقتصاددان بودن آنها باشد در بيانيه شان نديدم اين حرفها را سياست بازان ميزنند ربطي به اقتصاددان بودن ندارد
علی بشیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
12
5
تمام این اقتصاد دانها اگر خدا را می شناختن اینگونه فتوا نمی دادن مردم از گرسنگی میمرن اونوقت آنها دارن از روحانی حمایت می کنن به ولله قسم من تا آخر عمر دارم بخورم ولی دولت روحانی باعث شد 200نفر حداقل در کارگاه من بیکار شون ه
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
9
8
این حرفا بیشتر سیاسی کاری بود تا دوکلمه حرف اقتصادی!! دولت در این 4 سال چه کرد؟؟؟ کجا رو درست کرد؟؟ اختلاس ها رو چرا نگفتین آقایون اقتصاد دان؟؟؟ جیب خالی مردم رو چرا نگفتید؟؟ فقیرتر شدن رو چرا نگفتین؟؟؟ قاچاق کم شد یا اون مقداری که بقول شما کم شد رو الان دولت و وزیران و نورچشمی هاش به صورت قانونی کردنش انجام میدن؟؟؟ وگرنه بیشتر هم شده؛ منتها قاچاق قانونی! اوضاع اقتصادی اگه خوبه، پس چرا وزیر و دخترش ذو به قاچاق آوردن؟؟؟ حقوق چند ده میلیونی کمشونه؟؟؟ خرج زندگیشون رو نمیده؟؟؟

داداش روحانی الان کجاست؟؟ چرا چند ماهه دور و برش نیست؟؟ چرا نمیذاره آقای روحانی که ازش تحقیق بشه؟؟؟ چرا وام ازدواج بعضیها بعد 6 ماه ثبت نام همچنان بلاتکلیفه؟؟؟ مسکن مهر رو چندبار تمدید کردید و آخرش هم ندادید؟؟؟

اوضاع اقتصادی خوبه؟؟؟؟ چرا راه آهن تهران همدان رو بدون ایستگاه افتتحاح کردید؟؟؟ این رفتارهای پوپولیستی چه معنی ای میده؟؟؟ دولت بعدی چه ربطی به دولت‌های قبل داره؟؟؟ اگه اینطوره که همه میتونن مشکلات رو گردن قبلیها بندازن و خلاص...!

لطفا توضیح دهید که دولت یازدهم به عنوان دولت قبل از دولت دوازدهم، در این 4 سال چه مشکلی رو حل کرد؟؟؟ هر کی بیاد میتونه مشکلات رو حل کنه؛ شماها اگه جیبتون با این دولت پر شده، لطفا فکر مردم هم باشید؛ البته بعیده که شماها این متن رو نوشته باشید و از اسم شما سوء استفاده نشده باشه؛ ماشاالله کم دروغ نگفته این دولت به مردم تو این 4 سال و کم وعده دروغی نداده...
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
2
5
به نظرمن مردم اگاهند که هرکسی رییس جمهوربشه تویک چارچوب ازپیش تعریف شده باید حرکت کنه پس فرقی نمیکنه کی رای بیاره اینها همش یه بازیه
گل پسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
5
9
درود بر روحانی.
خدایش کی باور میکنه الانم که داریم بدبختی میکشیم زیر سر دکتررر محموده.خدایش محمود ....انقدر ظلم در حق ملت ایران نکرد.
ی ساختمان برا ساختنش چند ماه تا چند سال زمان میخاد ولی برا ویران کردنش چند روز شایدم ی روز.
ما که از دست دولت قبل ناراضی هستیم.اگه آخرتی هست باید جواب بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
2
3
فقط میترسونن ملت رو ....
سیاست زده شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
4
3
پس این چهار سال کجا بودید. چهار سال نه پس چرا دوسال پیش جلوی فساد این دولت رو نگرفتید حالا برای ما نامه فدایت شوم نوشتید. شما اگه بیل زن بودید باغچه این دولت یا دولتهای قبل رو درست بیل می زدید که کار به اینجا نکشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
4
2
التماس نکنید مردم دیگر شما را قبول ندارند یکی به اینها بگوید از چه چیزی دفاع می کنید از بی تدبیری دولت در اعلام خزانه کشور خالی است که بهانه به دست دشمن داد تا ما را بیشتر تحریم کند و بعد از این که ظاهرا 2 میلیارد دلار از دارایی ایران آزاد شد که معلوم نیست درست باشد به مردم سبد کالا دادند که آبروی کشور را بردند واقعا به اینها می گویند اقتصاد دان در کجا درس خوانده اند که نمی فهمند بین فقر و غنا چیست نکند اینها هم در غرب مدرک گرفتند که فقط از کتابهای آنها استفاده کرده اند اما هنوز یاد نگرفته اند که تحقیقات میدانی کنند که اینگونه بیانیه ندهند خداوند به اینها بصیرت دهد
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
4
5
درود بر روحانی بزرگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
4
5
درود بر روحانی
جعفر قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
5
1
با سلام
ضمن احترام به اساتید محترم دانشگاه
اگر این اقایان واقعا این قدر درک صحیحی از اقتصاد دارند طی این چند سال که مدرک دکتری گرفته اند جمعا یکه نظریه اقتصادی که حاصل تلاش و پزوهش باشد چرا به اسم خودشون به ثبت نرساندن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
7
3
راستش بگین روحانی به شما وعده چی رو داده .ای دنیا طلبان اقتصاد دان وعده خانه های و حقوق نجومی وسوسه تون کرده
کارشناس مدیر یت وارشد فلسفه اخلاق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
2
2
ضرب المثلی است قدیمی که می گن : کچل اگه دوا داشت سر خودش می مالید
حالا این اقتصاد دانان محترم اگر از مشاوره دولت و وامهای رانتی دولتی بهره مند نشوند هشتشون گرو نهشون است - تا بحال جند تا تحلیل اقتصادی شما به نتیجه رسیده که دلتان برای رای مردم می سوزه - دلیلش هم این است که حرفهای شما قبلا در غرب زده شده و کارایی نداشته است - پس سعی کنید بدور از سیاسی کاری بروید و تئوریهای اقتصادی قابل اجرا را در کشور بررسی کنید تا مردم به شما اعتنا کنند و حرف شما را بشنوند -
ضمن احترام به جایگاه علمی اساتید محترم بطور کلی صحبتهای باصطلاح اقتصادی شما به هیچ وجه قابل بهره برداری نیست و بیشتر به تاریخچه و بررسی تاریخ اقتصادی می پردازدو حاضرم با شما در این موارد مناظره کنم .بنده این حرف را بعد از سی و چند سال کار صنعتی ؛ مالی و تجاری بیان می دارم و هر جا از تئوریهای دست و پا شکسته غربی استفاده کردم کارم به بیراهه رفت - اما انجا که اخلاق و عدالت را استفاد ه کردم بهره بسیار بردم و کارها اصولی تر پیش رفت .
سينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
1
2
واقعا اين نظر كارشناسي است يا بندگان خدا را علي رغم ميل باطني اسمشون را ذكر كرده ايد بعد از يكي دوهفته ديگه تازه مي فهمند روحشون هم خبر نداردو تكذيب مي كنند. وقتي اسمي ذكر مي كنيد حتما امضاي فرد لازم است آره عزيزم اينا ياد بگير براي بعدت خوبه ديگه تو اين چهارسال همه به اندازه شيخ حسن حقوقدان شدند وحقوق شهروندي !!!را ياد گرفتند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
1
1
ای مردان اقتصاد دادن نابلد همتون که تعداد شما 50نفر هستید به اندازاه اقای پژوهان و رزاقی بلد نیستید نان به نرخ روز خورها خود عوام هستید اسم خود را استاد گذاشتید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
0
0
درود بر غیرت و شجاعتتان
مرگ بر ر
دولت تزویر و دروغ
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
0
0
درود بر اقتصاددانان جناحی کسی اگر اقتصاد خرد وکلان را خوانده باشد می فهمد که اقتصادی ترین دولت همین دولت فعلی اگر باور ندارید گذشت زمان ثابت خواهد کرد آقتصاد را باید در عملیات نظاره بود نه در تئوری ما به روحانی رای خواهیم داد تا شکوفایی اقتصادرا این آقایان تماشا کنند تا ببینند که اقتصاددان چه کسی است
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: