کد خبر: ۲۰۹۵۰۴
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۵ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۶
وقتي همت دولت در استان بوشهر جز گراني چيزي نداشت؛
از زمانی که اعلام شد بوشهر بندر آزاد می شود قیمت ها به طور ناگهانی بالا رفت و 2 برابر شد و کسانی که قصد فروش داشتند منصرف شدند و این افزایش قیمت به قوت خود باقی ماند.

به گزارش جنوب نیوز، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سال 93 در سفر به استان بوشهر گفت تصمیم گرفته شده که دولت منطقه آزاد تجاری بوشهر را به تصویب برساند که لایحه این امر تقدیم مجلس خواهد شد چرا که منطقه آزاد تجاری بوشهر موجب توسعه کل استان خواهد شد.

اولین اولویت برای ایجاد منطقه آزاد فراهم کردن زیرساخت های آن شهر است چرا که باید از نظر عمرانی، اقتصادی و تجاری آماده باشد تا قابلیت منطقه آزاد شدن را داشته باشد.

هدف از ایجاد مناطق آزاد در کشور ایجاد اشتغال و تولید و همچنین کمک به صادرات و توسعه کشور است که اگر برنامه ریزی درستی در این خصوصی نشود و زیر ساخت ها به خوبی فراهم نشود پروژه تبدیل بنادر همچون بوشهر با شکست روبرو می شود چرا که هنگام منطقه آزاد سرمایه داران برای سرمایه گذاری و غیر بومی ها برای زندگی و کسب و کار به بوشهر می آیند که در این صورت در صورت نبود ظرفیت کافی امکان به خطر افتادن زندگی و موقعیت شغلی بومیان بوشهر می شود.

یکی از قسمت هایی که منطقه آزاد روی آن تاثیر می گذارد مسکن است، همانطور که در سال 93 رئیس جمهور در سفر استانی خود به بوشهر یکی از مصوبات سفر خود را تبدیل بوشهر به منطقه آزاد بود که بلافاصله بعد از شنیده شدن این خبر قیمت مسکن به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرد و متقاضی خرید ملک زیاد شد اما فروشندگان عقب نشینی کرده و از فروش منصرف شدند چرا که می دانستند که با ایجاد منطقه آزاد املاک آن ها ارزش زیادی پیدا می کند و قیمت آن به طبع بالاتر می رود.

منطقه آزاد محاسن زیادی دارد اما به شرطی که به زندگی مردم لطمه ای وارد نکند و باعث آرامش و رفاه بیشتر مردم شود.

در خصوص تاثیر منطقه آزاد روی قیمت مسکن به سراغ مشاور املاکی های بوشهر رفتیم و با آن ها گفتگو کردیم که در ادامه می خوانیم.

بازار ملک بعد از اعلام تبدیل بوشهر به منطقه آزاد متشنج شد

جماله یکی از مشاور املاکی های بوشهر اظهار کرد: بوشهر تا زمانی که زیر ساخت نداشته باشد قابلیت تبدیل شدن به بندر آزاد را ندارد، در حال حاضر بوشهر زیر ساخت هایی همچون هتل، جاده و زمین را ندارد چرا که وقتی بندر آزاد شود سرمایه گذاران برای ساخت و ساز به بوشهر می آیند.

وی افزود: بازار امروز مسکن راکد است و این وضعیت از سال 92 تا به حال ادامه دارد، در سال 93 که رئیس جمهور به بوشهر سفر کرد و یکی از مصوبات خود را بندر آزاد شدن بوشهر قرار دادند، بازار ملک تا مدتی متشنج شد و قیمت ها افزایش پیدا کرد به طوری که تقاضا برای خرید زیاد شد و فروشندگان از فروش املاک خود منصرف شدند و یا کسانی که قصد فروش داشتند قیمت ها را افزایش داده بودند، به طور قطع به دلیل ورود متقاضیان و غیر بومی ها به بوشهر علاوه بر اشتغال زایی قیمت ها افزایش پیدا می کند.

زیرساخت ها برای ایجاد منطقه آزاد در بوشهر فراهم نیست

مشایخی یکی دیگر از بنگاه های املاک گفت: حدود 2/5 سال است که بازار مسکن راکد است و بیشتر مشتریان به جای خرید مسکن برای فروش به بنگاه مراجعه می کنند.

وی افزود: از زمانی که اعلام شد بوشهر بندر آزاد می شود قیمت ها به طور ناگهانی بالا رفت به طور که می توان گفت 2 برابر شد و کسانی که قصد فروش داشتند منصرف شدند و این افزایش قیمت به قوت خود باقی ماند.

مشاخی اظهار کرد: اگر بوشهر بندر آزاد شود به دلیل تقاضای زیاد روی قیمت ها تاثیر مستقیم می گذارد و افزایش قیمت خواهیم داشت اما بوشهر آن طور که باید آمادگی بندر آزاد شدن را به دلیل نداشتن زیر ساخت ها ندارد.

بازار مسکن در سال 90 نسبت به سال 92 تا به الان خیلی بهتر بود

جهانگیری از مشاور املاکی های قدیمی اذعان کرد: بازار مسکن در حال حاظر راکد است و 2 سال است که بازار خوبی نداریم در واقع بازار سال 90 نسبت به سال 92 تا به الان خیلی بهتر بود.

وی بازار را یک قطب دانست و گفت: بازار مسکن رو همه چیز تاثیر می گذارد و این افزایش قیمت در تمام کشور تاثیر گذاشته است.

جهانگیری گفت: در سال 93 که رئیس جمهور اعلام کرد بوشهر بندر آزاد می شود قیمت ها بالا رفت، اما به هر دلیلی که هنوز تبدیل به بند آزاد نشده این افزایش قیمت ثابت ماند و فروشندگان به لحاظ نیازی که داشتند به ناچار قیمت را پایین می آورند اما اگر بندر آزاد شود و با توجه به راه اندازی فاز جدید نیروگاه تاثیری روی بازار می گذارد و هجوم سرمایه گذاران و فعالیت های شهرداری، بوشهر جای پیشرفت زیادی دارد اما اگر بندر آزاد شود و پول در دست مردم باشد ارزش دارد.

وی افزود: اما این نباشد که ورود سرمایه گذاران به بوشهر و راه اندازی دفتر و مغازه منجر به این شود که بومیان بوشهر مستاجر سرمایه گذاران شوند چرا که بندر آزاد باید برای بومیان و کسانی که در بوشهر زحمت میکشند باید مفید باشد.

بر اساس این گزارش، منطقه آزاد تجاری در صورتی امکان پذیر است که زیر ساخت ها فراهم شود چرا که وجود منطقه آزاد باب ورود سرمایه داران را برای تجارت و زندگی برای غیر بومیان باز می کند، اگر چه منطقه آزاد باعث رونق اقتصادی بوشهر می شود اما نباید به قیمت به خطر افتادن معیشت مردم بوشهر تمام شود.

در منطقه آزاد به دلیل وجود متقاضی و واردات و صادرات کالا، افزایش قیمت ها را در پیش خواهد داشت که اگر برنامه ریزی درستی برای آن در نظر گرفته نشود به جای آنکه از وجود منطقه آزاد در کشور سودی ببریم زیانش بیشتر می شود و بیشتر از همه گریبان گیر مردم بوشهر می شود./ مرجع: سپاس

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
وکیل مجرب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
0
0
منظور از،رونق اگر سفته بازی و دست بدست کردن املاک بین بنگاه ها و پولدارهاست صد سال سیاه چنین رونقی نباشد. رکود بهتره. سال 89و 90اوج ناپایداری قیمتها و گرانفروشی بود یک ملک ظرف یک هفته از 60ملیون به 100ملیون معامله شد در شیرآباد و سایر. سال 93امتیاز زمین نیایش 50ملیون تومان بود الان 40تومان کسی نمیخره . بیخود چرا و پرت کنید. هرچه می کشیم از دوران تحریم که برنج 5هزارتومانی هندی یک شبه شد 50هزارتومن . پراید 6میلیونی شد 20ملیون .
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: