آخرین اخبار
کد خبر: ۲۰۹۴۷۴
تعداد کل نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۳ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۶
افتخاری بزرگ برای استان بوشهر:
اکنون و در آستانه سفر رئیس جمهور به عسلویه لازم است که از این طرح استثنایی در صنعت نفت کشور به صورت ویژه و برجسته ای رونمایی شود و از این تجربه و موفقیت بزرگ یک مدیر بومی در استان بوشهر برای دیگر پالایشگاه های منطقه و حتی سراسر کشور استفاده گردد.
در سال 1374 توسعه صنعت نفت در منطقه عسلویه منجر به شروع احداث پالایشگاه های گازی و مجتمع های پتروشیمی شد بطوری که این منطقه دور افتاده و سالم از نظر هوا را به آلوده ترین منطقه کشور تبدیل کرده است.

به گزارش جنوب نیوز، دلیل عمده آلودگی هوا در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس وجود تعداد زیادی مشعل در فازهای مختلف پارس جنوبی است.طراحی پالایشگاه ها در در پارس جنوبی به گونه ای است که هر فاز پالایشگاهی از دو مشعل برخوردار است که مصارف مختلفی دارد و از جمله گازهای سمی که قابل استحصال نیستند را می سوزاند و یا زمانی که به هر دلیل پالایشگاه از مدار خارج شود گاز ورودی به پالایشگاه بوسیله مشعل می سوزد.

خاموشی اولین فلر در پارس جنوبی توسط یک مدیر بومی

ارتفاع شعله مشعل ها در زمان های معمول حدود چهار الی پنج متر است اما زمانی که بصورت کامل می سوزد به بالای 50 متر نیز می رسد و سرعت خروج گاز در این شرایط باعث می شود که همه گازها نسوخته و بوی گاز تا شعاع ده ها کیلومتر پراکنده شود.

کارشناسان معتقدند نتیجه این وضعیت، علاوه بر بروز بیماری های تنفسی و ریوی، تشکیل باران های اسیدی حاصل واکنش های اکسید سولفور و نیتروژن با رطوبت موجود در هوا از دیگر عارضه‌های آلودگی هوای منطقه است که به هنگام نزولات جوی، این رحمت الهی را تبدیل به سمی زیانبار می کند و موجب فرسودگی تجهیزات، آسیب رسانی جدی به حیات گیاهان، تغییرات بیولوژیک و شیمیایی در خاک و آلودگی آبهای زیرزمینی می شود.

سالانه بالغ بر 150 میلیارد متر مکعب گاز در جهان تحت عنوان فلرینگ (یا سوزاندن گازها توسط مشعل) به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که طبق آمارهای بانک جهانی این رقم چیزی معادل یک سوم مصرف گاز کل اروپا است. این اتفاق در تضاد با توسعه پایدار است. از کل حجم گازهای آلاینده، 75 درصد آن متعلق به 10 کشور است که متأسفانه ایران با رتبه سوم جهانی (و رتبه اول خاور میانه) جزو این 10 کشور به حساب می‌آید.

شرایط فوق از دید مجامع بین‌المللی حامی محیط زیست مخفی نمانده و مطابق با پروتکل کیوتو (Kyoto) که یکی از اسناد الحاقی کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره‌ی تغییر آب و هوا به حساب می‌آید، کشورهایی که در جهت رفع آلایندگی‌های صنایع خود اقدام پیشگیرانه نداشته باشند، جریمه خواهند شد.

خاموشی اولین فلر در پارس جنوبی توسط یک مدیر بومی

شرایط بحرانی زیست محیطی در منطقه و پروتکلی که از طرف سازمان ملل متحد کشورمان را تهدید می کرد به دغدغه ای اساسی برای مجموعه صنعت نفت و گاز بدل کرده است.

در این میان اتفاقی بزرگ و میمون در مجتمع پارس جنوبی اتفاق افتاد. رخدادی منحصربه فرد که در سکوت و هیاهوهای تبلیغاتی و رسانه ای توسط یک مدیر بومی انجام گرفت و نشان داد که با امکانات و هزینه های کم و استفاده از نیروهای متخصص داخلی می توان کارهای بزرگی انجام داد.

خاموشی اولین فلر در پارس جنوبی توسط یک مدیر بومیمدیر پالایشگاه اول مجتمع گازی پارس جنوبی کسی است که از خاموشی اولین فلر صنعت گاز کشور در مجتمع گاز پارس جنوبی خبر می دهد.

سیدمحمد مهدی هاشمی در گفتگو با جنوب نیوز گفت: گام سبز متخصصان پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی در مسیر دستیابی به مشعل سبز که جزیی از اهداف استراتژیک شرکت ملی گاز ایران است به ثمر نشسته است و اکنون شاهد خاموشی کامل یکی از فلرهای این شرکت هستیم.

وی که از معدود مدیران بومی مجتمع گاز پارس جنوبی است تاکید کرد: پالایشگاه اول پارس جنوبی در حوزه صنعت سبز در میان دیگر پالایشگاه‌ها پیشرو است و کاهش فلرینگ و مشعل سوزی در منطقه عسلویه نه تنها یک برنامه استراتژیک برای ما بلکه از آرزوهای مردم منطقه، سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان زیست محیطی استان بوده است.

هاشمی می گوید: آنها توانسته اند با صرف هزینه ای اندک و با برنامه ریزی های دقیق فنی و  با تغییر فرایند یکی از دو مشعل پالایشگاه اول پارس جنوبی را به طور کامل از سرویس خارج کنند به نحوی که این خروج برگشت ناپذیر بوده و دیگر هرگز به سیستم برنخواهد گشت.

مدیر پالایشگاه اول مجتمع گازی پارس جنوبی با اشاره به وجود سختی کار و موانع متعدد محیطی افزود:این کار در حالی توسط نیروهای متخصص داخلی صورت گرفت که سال گذشته یکی از بحرانی ترین و نامتعادل ترین زمستان های منطقه ی عسلویه از نظر شرایط آب و هوایی و نزولات جوی در چند دهه ی گذشته بود.

هاشمی اضافه کرد: با وجود بارش منحصر به فرد برف و سرمای بی سابقه و همچنین جاری شدن سیلی بزرگ و 5 روزه در منطقه اما ما توانستیم این کار بزرگ را بدون کوچکترین ریسکی و با ایمنی بالا انجام دهیم که این کاری بزرگ و قابل ستایش برای مجموعه ی صنعت نفت به شمار می رود.

این مدیر بومی که یکی از آرزوهایش را خدمت به مردم استانش می داند امیدوار است که روزی کودکان عسلویه در هوایی پاک و آسمانی آبی نفس بکشند. او می گوید با تمام توان سعی در خاموش کردن دومین فلر پالایشگاه اول پارس جنوبی دارند تا این پالایشگاه اولین پالایشگاه سبز کشور باشد. اتفاقی که مزایای آنرا علاوه بر مردم بومی منطقه کارکنان و کارگران شرکت های مختلف مستقر در منطقه ی پارس جنوبی نیز از آن بهره خواهند برد.

اکنون و در آستانه ی سفر رئیس جمهور به عسلویه لازم است که از این طرح استثنایی در صنعت نفت کشور به صورت ویژه و برجسته ای رونمایی شود و از این تجربه و موفقیت بزرگ یک مدیر بومی در استان بوشهر برای دیگر پالایشگاه های منطقه و حتی سراسر کشور استفاده گردد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
0
1
آفرین .چه خوب
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
0
0
با ایشان مصاحبه اختصاصی انجام دهید
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
0
0
فقط نیروی بومی هست که درد و مشکلات را میداند
فقط مرد اجرائی هست که مرد عمل می باشد
درود بر تو ای بزرگ مرد....
we can do...
بومی نیستم ولی بهت افتخار میکنم نسبت به حس بومی بودنت.....
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: