کد خبر: ۲۰۸۴۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
به سوی جنوب/
حالا هوا کم‌کم دارد گرم‌تر می‌شود و بهار با تعطیلاتش در راه است، اولین کاری که ذهنمان می‌رسد استفاده از تعطیلات آخر سال و عید نوروز برای مسافرت است. سفری که که با توجه به هوای آخر زمستان و اوایل بهار، در شهرهای جنوبی بسیار مطبوع تر خواهد بود.
جنوب نیوز- حالا هوا کم‌کم دارد گرم‌تر می‌شود و بهار با تعطیلاتش در راه است، اولین کاری که ذهنمان می‌رسد استفاده از تعطیلات آخر سال و عید نوروز برای مسافرت است. سفری که که با توجه به هوای آخر زمستان و اوایل بهار، در شهرهای جنوبی بسیار مطبوع تر خواهد بود و می‌شود تعطیلات خیلی خوبی را در این شهرها سپری کرد. ما هم در این کوله پشتی گردی می‌خواهیم به جنوب ایران برویم. سفر ما به بندرعباس و سپس جزیره زیبای قشم است.
 
گشت و گذار در بندر پیش از سفر به قشم 
 
پیشنهاد ما برای این سفر قطعا هواپیما نیست. شاید خیلی‌ها ترجیح بدهند بروند فرودگاه و بعد از یکی دو ساعت به مقصدشان رسیده باشند. اما ما وقتی قرار است کوله پشتی گردی کنیم، می‌خواهیم از تمام زیبایی‌های مسیر هم استفاده کنیم. پس پیشنهاد ما برای سفر شما به قشم، این است که ابتدا به بندر عباس سفر کنید و از آن جا  با لنج راه بزرگترین جزیره ایران را در پیش بگیرید. ما در این کوله‌پشتی‌گردی بیشتر به مقدمات و ابتدای سفر و رسیدن قشم می‌پردازیم و در شماره بعدی می‌رسیم به زیبایی‌های پرشمار و فوق العاده این جزیره.
 
چطور به بندر برویم؟
 
شما برای سفر به بندرعباس چندین روش پیش رو دارید. اولین و ساده‌ترین راه همان پرواز است که توضیح چندانی نیاز ندارد. راهی که ما خودمان انتخاب کردیم، راه ریلی و سفر با قطار به بندرعباس بود. سفری که البته قدری طولانی است و شما هجده ساعت در راهید. با این حال در گران ترین حالت نیمی از هزینه پرواز و حتی یک سوم آن را پرداخت می‌کنید.
 
راه دیگر هم با راه جاده‌ای است، یعنی اتوبوس و اتومبیل شخصی است که البته قطار بر هردوی این‌ها ترجیح دارد، حتی اگر اتومبیل شخصی دارید!
 
گشت و گذار در بندر پیش از سفر به قشم
 
 
اتومبیلتان را با خودتان به سفر ببرید!
 
اگر قصد دیدن شهر دیگری را در مسیرتان به بندرعباس ندارید، اتومبیلتان را هم سوار قطار کرده تا با خود به بندرعباس ببرید! این کار هزینه خیلی زیادی ندارد و حدود دویست هزار تومان برایتان آب می‌خورد. شاید این مبلغ به علاوه هزینه‌ای که برای بلیط می‌پردازید، کمی برایتان گران تمام شود اما فایده‌اش را در بندر و از آن مهمتر در قشم خواهید دید. گشتن جزیره پهناور قشم، آن هم با شرایط کرایه در این جزیره رقم خیلی بیشتری از هزینه حمل خودرو با قطار و سپس با لنج به جیب‌هایتان خواهد آورد.
 
گشت و گذار در بندر پیش از سفر به قشم
 
 
در بندرعباس چه کنیم؟
 
سعی کنید بلیط قطارتان را طوری بگیرید که صبح یا نهایت اوایل ظهر به بندر برسید. پس از رسیدن خیلی زود به اسکله بروید. اگر نظر ما را می‌خواهید برای اینکه خیالتان راحت باشد، آخرین بلیط قشم به بندر عباس را بخرید تا زمان داشته باشید در ساعات باقی مانده چرخی در بندرعباس بزنید. در همان اطراف اسکله شهید رجایی بازار قدیم بندر یا همان بازار عیوضی‌ها قرار دارد. گشتن در راسته‌های تو در تو و مسقف این بازار را به هیچ وجه از دست ندهید. بازاری پر از بوی میوه‌ها و صد البته ماهی و میگوی تازه صید. برگ‌های بلند تنباکوی جنوبی‌ها هم روی میز همه مغازه‌های کوچک بازار چیده شده.
 
اگر به چیزی احتیاج دارید می‌توانید در این بازار میوه و ماهی و سایر اقلام مورد نیازتان برای سفر را تهیه کنید.
 
 گشت و گذار در بندر پیش از سفر به قشم
 
در بندر عباس کجا برویم؟
 
گشتن بازار و صرف یک ناهار دریایی و کمی ساحل و اسکله گردی برای یک برنامه کوتاه دربندر کافی است، با این حال اگر زمان بیشتری داشتید یا خواستید بیشتر  بندر عباس را ببینید، پیشنهاد اول ما به شما منطقه حفاظت شده گنو است. منطقه‌ای که با فاصله تقریبا کمی از مرکز این شهرستان قرار دارد و جایی است که در آن می‌توانید در کنار هوای گرم و شرجی بندر، هوای خنک و کوهستانی را تجربه کنید.
 
در گنو که یکی از زیستگاه‌های مهم جانوری در ایران است، صدها و بلکه هزاران گونه گیاهی و جانوری یافت می‌شود و زیستگاه بسیاری از حیوانات ایران به حساب می‌آید. اگر زمان مناسب داشته باشید، گنو یک کوه هم دارد که می‌تواند یک کوه نوردی سبک و فوق العاده را به شما هدیه دهد. جایی که در این زمان‌ها گاها مه زیبایی را هم در فاصله اندکی از بندرعباس گرم برای شما مهیا می‌کند. کوه گنو دو قله به نام‌های نصیری و بازارگرد دارد که از انواع درختان جنگی و بوته‌های دارویی پوشیده شده‌اند.
 
گشت و گذار در بندر پیش از سفر به قشم
 
 
در کنار کوه چشمه گنو هم وجود دارد که از دیگر مناظر دیدنی این منطقه به حساب می‌آید. گنو البته سال‌هاست که دیگر به عنوان منطقه حفاظت شده به حساب نمی‌آید و از آن با عنوان پارک جنگلی یاد می‌کنند. چشمه‌های دیگری هم در این منطقه وجود دارد که از آن‌ها با نام‌های انارو، باغ زیر، سرا، دزک و الیاسی نام یاد می‌شود که البته برخی از آن‌ها همیشه آب ندارند و در برخی فصول خشک می‌شوند.
 
گنو با ۴۹۰۰ هزار هکتار بهترین انتخاب برای گردش در بندرعباس پیشنهاد می‌شود. اگر هم به مکان‌های تاریخی علاقه دارید، مسجد سلطانی در بلوار امام خمینی(ره)، معبد هندوها در همین بلوار روبروی بازار روز بندر و عمارت کلاه فرنگی در بلوار طالقانی مقاصد نزدیکی است که می‌توان در برنامه شما قرار داشته باشد. محله باستانی سورور و قلعه فین در بخش فین هم دیگر بناهای تاریخی بندر عباس به شمار می‌رود.
 
گشت و گذار در بندر پیش از سفر به قشم 
 
در شهرهای و روستاهای اطراف بندر عباس به اندازه چندین روز نقاط دیدنی و جذاب وجود دارد که اگر زمان محدودی برای سفر نداشتید، می‌توانید چندین روز شهرهای اطرف بندر و استان هرمزگان را ببینید.
 
این کوله پشتی گردی قسمت اول سفر ما به جنوب بود. در کوله پشتی گردی بعدی به با لنج به قشم می‌رویم و خودروی‌مان را هم با خودمان سوار می‌کنیم تا در قشم بگردیم./ فردا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: