کد خبر: ۲۰۷۴۵۹
تاریخ انتشار: ۰۲:۵۶ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۵
حواشی تمام ‎ناشدنی مراسم پایتختی جهان اسلام در شیراز؛
مراسم پایتختی جوانان جهان اسلام در ۱۶ بهمن ماه در شیراز برگزار شد اما حواشی مربوط به این برنامه تا امروز ادامه داشته است.
به گزارش جنوب نیوز، مراسم پایتختی جوانان جهان اسلام در 16 بهمن ماه در شیراز برگزار شد اما حواشی مربوط به این برنامه تا امروز ادامه داشته است. در این برنامه آیت‎الله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و آیت‎الله دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) در اعتراض به موسیقی و همراهی زنان و مردان برای اجرای آن مراسم را ترک کردند.

آیت‎الله ایمانی فردای آن مراسم در پایان جلسه درس خارج، به بیان نکاتی درباره این مراسم پرداخته و آن را مناسب و در شان مردم شیراز و سومین حرم اهل بیت ندانست. به گفته وی «هنوز برخی مسئولین شیراز و فارس در حال و هوای جشن فرهنگ و هنر هستند و اینجا دارند آن فضا را دنبال می‌کنند».

نماینده ولی فقیه در استان فارس نسبت به برگزارکنندگان این برنامه، آرایش‌ها و لباس‌های زنان این مراسم اعتراض کرده و آن را بی‎شباهت به جشن هنر ندانست. وی در خطبه‎های نماز جمعه نیز این موضوع را مطرح کرد و خواستار عذرخواهی مسئولان برگزارکننده از مردم و ایل عشایر شد.

آیت‎الله ایمانی در خطبه‎های نماز جمعه گفت: باید مدیری که خلاف کرده بیخ گوشش را گرفت نباید با خوب و بد یکسان برخورد شود. باید از مردم مومن و انقلابی شیراز، جوانان مومن شیرازی، صاحبان مدال‎های علمی و ورزشی این شهر و به ویژه از ایل بزرگ قشقایی به دلیل توهینی که به زنان عشایر شد، عذرخواهی شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه در مراسم افتتاحیه پایتختی جوانان جهان اسلام عده‎ای با لباس زنان عشایر ایل قشقایی دف و تنبک زدند و به اجرای حرکات موزون پرداختند، افزود: تاریخ را بخوانید 32 زن عشایر ایل قشقایی در فاصله برازجان و کنار تخته یک گردان انگلیسی را به زانو در می‎آورند، این زن عشایر است نه زنی که دف به دست بگیرد.

به‌دنبال این موضوع و نامه‎ای که آیت‎الله ایمانی و آیت‎الله دستغیب خطاب به وزیر اطلاعات نوشتند و از وی به دلیل بی‎تفاوتی نسبت به آنچه در شیراز رخ داده، انتقاد کردند سپاه فجر استان فارس، شورای شهر شیراز، جامعه روحانیت مبارز و اقشار بسیج هر یک در بیانیه‎هایی جداگانه از مواضع آیت‎الله ایمانی و آیت‎الله دستغیب حمایت کرده و خواستار حفظ شان شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت شدند.

این جریان سبب شد که اداره کل ورزش و جوانان استان فارس بیانیه‎ای منتشر کند و درباره برخی از اتفاقات مراسم پایتختی جوانان جهان اسلام پاسخ دهد. در بیانیه ورزش و جوانان آمده است « در قسمتی از این همایش کودکان با پوشش لباس اقوام مختلف فارس به صورت نمادین با گروه موسیقی محلی و همچنین صدای ساز سرنای یکی از خادمین حضرت شاه چراغ (ع) همراهی می‎کردند».

اداره کل ورزش و جوانان در بیانیه خود ذکر کرده که  بر همه کس محرز است که قیاس پوشش اقوام پارسی و موسیقی محلی و صدای ساز سرنای نقاره خانه حرم مطهر با فرهنگ مبتذل غربی قیاسی مع الفارق بوده و چیزی جز جفا در حق و حقوق این مردم شریف و بهره‎ای جز رنجش خاطر این عزیزان را در بر نخواهد داشت».

به نوشته تسنیم، بیانیه اداره کل ورزش و جوانان و انتشار آن در برخی از رسانه‎ها واکنش معاونت فرهنگی حرم حضرت شاهچراغ (ع) را به دنبال داشت و امروز در بیانیه‎ای پاسخ اداره کل ورزش و جوانان را چنین داده است: « ظاهراً هدف از صدور بیانیه مزبور توجیه بخشی از برنامه آن افتتاحیه است که با عکس‎العمل و خروج معترضانه عالمان برجسته شهرمان آیت‎الله ایمانی و آیت‎الله دستغیب مواجه شد».

پاسخ آستان شاهچراغ به فرافکنی های اداره ورزش و جوانان استان فارس/ این خانم ها کودک هستند؟!

معاونت فرهنگی شاهچراغ (ع) با انتشار عکسی از لحظه خروج آیت‎الله دستغیب و حضور زنان بر روی صحنه گفته است: « اگر منظور این است که بانوانی که در صحنه و مراسم سالن حضور داشته‎اند کودک بوده‎اند، این خود خلاف واقع آشکار است».

همچنین درباره استفاده از ساز سرنا و ارتباطش با حرم مطهر در این بیانیه آمده است: « صدای ساز سُرنا ارتباطی با  نقّاره‎خانه حرم مطهر نداشته است. موسیقی محلی اجراء شده مربوط به گروه شناخته شده رستاک بوده است. تهیه‎کنندگان بیانیه پنداشته‎اند صرفاً با ذکر نام مبارک حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و سایر مقدّسات آنچه اتفاق افتاده، جبران خواهد شد».
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: