کد خبر: ۲۰۵۸۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۳ - ۱۸ دی ۱۳۹۵
جنوب نیوز- علیرضا آماره عضو شورای شهر بوشهر در مقاله ای به ارائه طرح هایی مبنی بر برخورد اصولی با پدیده ی دست فروشان در سطح شهر بوشهر پرداخته که در صورت اجرای این طرح ها می توان از حقوق این قشر زحمتکش و شریف دفاع کرد.

دستفروشی ریشه تاریخی دارد و می‌توان ریشه‌های آن را در دوران پیش‌سرمایه‌داری جست‌وجو کرد. همانند روستا که در آن پیله‌وران اجناس مورد نیاز روستاییان را برایشان می‌بردند و در فصل درو از محصولات روستاییان استفاده می‌کردند، در شهر هم دستفروشی برای کالاها و خدماتی صورت می‌گرفت که به لحاظ اقتصادی صرفه نداشت که برای آن محل ثابتی اختصاص یابد.

در واقع  دستفروشان حاصل یک شکاف طبقاتی هستند؛ شکافی بین فروشنده‌های سرمایه‌دار و ناتوان، و همچنین خریداران با جیب پرپول و خریداران با توان ناچیز! این شکافی است که دستفروشی را پدید آورده است.

حالا اما با شكل‌‌گيري بنگاه‌هاي تجاري دستفروشي به عنوان يك شغل كاذب به حساب مي‌آيد و در شرايط كنوني كه وضعيت اقتصادي و اشتغال مناسب نيست دستفروشي به اشكال مختلف بيشتر ديده مي‌شود و برای اکثر شهر ها به معضلی حل نشدنی تبدیل گشته است.

در برخورد با  این معضل دو دیدگاه مختلف و مخالف هم وجود دارد.دیدگاهی که می گوید: دستفروشان باید از خیابان‌ها بروند چرا که سد معبر می کنند و وجودشان برای آن دسته از کاسبانی که پول مغازه، عوارض وماليات‌هاي مختلف را به شهرداري و ساير دستگاه‌ها  می پردازند باعث ضرر و زیان می بینند.

دسته ی دوم اما  معتقدند کار دستفروشان در خیابان‌های شهر  گذران زندگی آنها از این راه است و مشکلی ندارد. آنها معتقدند که اگر آنها که تعدادشان نیز کم نیست این کار را نکنند چطور شكم زن و بچه های خود را سير كنند؟ دست به كارهاي خلاف بزنند؟دولت برای ادامه ی زندگی آنها و امرار معاششان چه جایگزینی دارد؟

هر چند اکنون کفه ی ترازو به نفع گروه اول و معتقدان به جمع آوری دست فروشان می چربد اما بنده به عنوان عضو شورای شهر و کسی که رابطه ی مستقیم و تنگاتنگی با این گروه داشته و از نزدیک معضلات و مشکلات آنها را رصد کرده اعتقادی به جمع آوری آنها نداشته و در این سالها از تمام توانم جهت حمایت و سامان دهی آنها استفاده کرده ام.در واقع  دستفروشی شغلی کاذب نیست، معضل هم نیست بلکه دستفروشی نیاز جامعه است.

 بر اساس مطالعاتی که انجام داده ام معتقد هستم که مدیریت شهری به جای جمع آوری و حذف دست فروشان باید آنها را به شکلی اصولی ساماندهی کند.برای این کار می توان از طرح های زیر استفاده کرد.

یک- ایجاد روزبازارهای پیوسته:این بازارها درون بافت شهر و به صورت پیوسته در جوار یا در امتداد سایر مراکز دادو‌ستد (اعم از مغازه و مجتمع‌های خرید)، مراکز خدمات عمومی (بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی دولت و شهرداری‌ها) یا ادارات دولتی تشکیل می‌شوند.  روزبازارهای متمرکز از دیگر انواع بازارهاست که می‌تواند هم پاسخگوی نیازهای شهروندان و هم درآمدزایی کافی را برای دستفروشان داشته باشد. این بازارها در محل‌های مشخصی که برای آنها تعبیه شده است، برپا می‌شوند.تجربه نشان داده است که این نوع روزبازارها حتی اگر درپیوستگی کامل با مراکز رفت‌وآمد نباشند، می‌توانند به محل‌هایی برای مراجعه تعداد مکفی خریدار و فروشنده تبدیل شوند به شرط آن‌که در نوع کالا و خدماتی که ارایه می‌دهند دقت کافی به‌کار برده شود.

دو- پارک بازارها:این مکان‌‌ها می‌توانند در صورت طراحی‎های مناسب (هم چادرهای بزرگ یکدست و هم چادرهای انفرادی) به مکان‌های مناسبی برای سامان‌دهی برای دستفروشان، حداقل برای روزهای تعطیل تبدیل شوند.

سه-  شب بازارها:با توجه به این‌که در بسیاری از مناطق شهری به علت تمرکز مراکز اداری و خدماتی، شب‌ها به کلی متروک می‌مانند شب بازارها گزینه بسیار مناسبی هستند. به نظر می‌رسد که با طراحی‌های مناسب می‌توان از این مناطق برای برقراری بازارهایی پس از پایان ساعات اداری استفاده کرد و همزمان این محلات را از شب‌مردگی خارج کرد.

گرچه برای تحقق این طرح ها شاید زمان زیادی لازم باشد و این میان هر روز شاهد برخوردی نامناسب با این قشر آسیب پذیر هستیم که کوچکترین امنیتی برای ادامه ی کسب و کار خود نداشته و مدام از طرف دستگاه های مختلف تهدید به جمع آوری و حذف می شوند اما می توان با کدگذاری آنها و تعیین ساعت و مکان مشخص برای آنها ،حداقل امنیت لازم ر ا جهت ادامه ی زندگی و امرار معاششان برقرار کرد.

در شورای چهارم شهر بوشهر تمام تلاشم را جهت حمایت از  حقوق این زحمت کشان بی ادعا انجام دادم.هیچ چیز برای من دردآور تر از دیدن چهره ی  زنی تنها که از بد روزگار سرپرست خانواده ای پرجمعیت شده و حالا باید به تنهایی بار تمامی مشکلات خانواده را به دوش بکشد و از روی نیاز و البته با سربلندی اقدام به فروش حاصل دسترنجش در گوشه ای از خیابان های همین شهر می کند نیست، یا دیدن مردی که سختی های روزگار او را مجبور می کند تمام سرمایه ی زندگی اش را روی چرخ دستی اش ریخته و در کوچه پس کوچه های شهر با فروش آنها خرج تحصیل فرزندانش را تامین کند.آیا حذف و جمع آوری آنان عدالت است؟

در همین راستا با  ارائه ی طرحی به شهرداری بوشهر مبنی بر ایجاد بازارهای محلات که مورد پذیرش قرار گرفت و اکنون در حال اجراست توانستم گام های مثبتی را برای این دسته از شهروندان شریفمان بردارم.  
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: