کد خبر: ۲۰۵۸۱۴
تاریخ انتشار: ۰۲:۴۰ - ۱۸ دی ۱۳۹۵
اولین یادوراه 271 شهید اطلاعات قرارگاه مدینه منوره نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان های فارس، بوشهر و هرمزگان 16 دی ماه در شیراز برگزار شد.

به گزارش جنوب نیوز، به همین بهانه سردار مجتبی مینایی فرد رئیس سابق کنگره سرداران و 14600 شهید استان فارس در یادداشتی نوشت:

هوالبصير

اولین بار این واژه پررمزوراز را در سال‌های نوجوانی که مقارن با بهار انقلاب اسلامی در پیروزی قیام مردم ایران بود، شنیدم. چند صباحی از به ثمر نشستن مبارزات و مجاهدت‌ها نگذشته بود که هجمه‌ها و توطئه‌ها یکی پس از دیگری مانند پرده‌های نمایش به اجرا درمی‌آمد تا آنجا که با استفاده از افرادی فریب‌خورده رویارویی مسلحانه در کردستان گنبد گرفته تا سیستان و خوزستان و درگیری همه‌جانبه در شهرها و روستاها، وقتی ترورهای ناجوانمردانه در دستور کار قرار گرفت.

متنی که آن روز همه را شوکه کرد این بود كه مهدی فیروزی، مسئول اطلاعات سپاه شیراز در جلو منزلش مقابل دیدگان خانواده‌اش به رگبار بسته شد و به شهادت رسید.

این واژه همیشه پس از سال‌ها نیز برایم حالتی خاص دارد. هیچ فکر نمی‌کردم که بخش اعظمی از مهم‌ترین سال‌های زندگی‌ام را با آن عجین و آشنا شده و کار در وادی اطلاعات را عاشقانه بپذیرم و هنوز نیز باوجود ضعف جسمی و سنی حاضرم در خط مقدم باشم.

شکل‌گیری اطلاعات در تشکیلات مقدس سپاه جدای از عملیات نبود کما اینکه در سال‌های اول هر دو باهم به‌پیش می‌رفتند و بچه‌های اطلاعات طراحان اصلی عملیات‌ها در مقابله با ضدانقلاب و مسائل شهری و به دنبال آن در جنگ تحمیلی بودند و مصداق واقعی آن ظهور اعجوبه اطلاعاتی شهید والامقام حسن باقری است که شناخت ابعاد وجودی این مرد بزرگ به‌خودی‌خود معرف اطلاعات و نحوه شکل‌گیری و تأثیرگذاری اطلاعات در تحولات سپاه پاسداران و در سطح کشوری باشد.

جنوب کشور به‌ویژه در مرکزیت فارس و شیراز نیز از این قاعده تأثیرگذار بازنمانده و همیشه مثل سایر رشته‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی در این زمینه نیز ید طولایی دارد و همانگونه که در بیان مقام عظمای ولایت آمده است: «شیراز حقاً و انصافاً یک قله است و عدد 14600 شهید بیانگر آن است که فارس یکپارچه درگیر جنگ بوده است».

استان فارس افتخار دارد که حتی قبل از 31 شهریور در مناطق مختلف حضورداشته و در شلمچه و خسروآباد شهدایی را تقدیم كند، بنابراین بدون شک حضور فعال و مؤثر باعث شده تا عناصر و رزمندگان و در بعد بالاتر که یگان‌ها تشکیل شدند یا شناختی عمیق و درکی صحیح از زمین و دشمن در طراحی و پاسخ به شبهات فرماندهان جهت عملیات‌ها بسیار دقیق ظاهر شدند.

وجود یگان‌های گوناگون با رسته‌های پیاده، زرهی، هوایی، مقاومت و مهندسی که هرکدام به‌تناسب خود در مقوله اطلاعات نیاز مبرم به تشکیل واحدهای اطلاعاتی قوی بوده و شاید از حیث تربیت کادرهای این رسته در سطح کشور بی‌نظیر باشد.

توجه ویژه به آموزش و به‌کارگیری در حدود 80 عملیات از دهلاویه و سوسنگرد گرفته تا ثامن‌الائمه و بدر و والفجر 8 و کربلای 4 و 5 و غیره تقدیم بالاترین آمار شهدای اطلاعات را به استان فارس اختصاص می‌دهد.

انجام شناسایی‌های دقیق و کم خطا که اوج آن در کربلای 4 صورت گرفت در چیزی کمتر از 20 روز عملیات کربلای پنج در منطقه کوت سواری و عبور تمام توان سپاه از معبرهای کربلای 4 بارزترین توانمندی بچه‌های فارس است که فرماندهان وقت سپاه اذعان داشتند لشکر 19 فجر پرچم‌دار کربلای 4 و 5 است.

حماسه‌های جاوید از اولین شناسایی در البکر و الامیه و دریا توسط شهید عبدالله رودکی و گذراندن شب‌های طاقت‌فرسای غواصان فارس در لشکر مقدس المهدی (عج) در دهانه فاو یعنی سخت‌ترین و بدترین شرایط در کل منطقه عملیاتی هنوز نقل گرم خاطرات راویان است.

اطلاعات فارس که کمتر زمینی است در کشور که جای پای آنان را نشناسد، از حضور در شرق و مبارزه با اشرار و عوامل مواد مخدر تا حضور در حدود 2000 کیلومتر مرز آبی جنوبی و جزایر خلیج همیشه فارس حماسه‌ها آفریده‌اند که به جرأت می‌توان گفت هیچ استانی چنین پرونده درخشانی نداشته و ندارند کما اینکه هم‌اکنون در قرارگاه مدینه منوره این مهم ادامه دارد.

خلبانان قهرمان شهید پایگاه شکاری شیراز همچون سرلشکر خلبان شهید اسدزاده و سرلشکر خلبان شهید حرّاف و سایرین از اساتید بی‌نظیر شناسایی هوایی هستند.

ستیغ کوه‌های پوشیده از برف از کلاشین گرفته تا سورن و سورکوه همه گواهی می‌دهند که چه شب‌های سرد و سختی را بچه‌های اطلاعات فارس در شناسایی حلبچه و دوجیله گذراندند. حماسه احد که توسط مرتضی جاویدی (اشلو) و گردان فجر قهرمان آفریدند مرهون شناسایی دقیق از دشمن در حاج عمران توسط شهید امین کیهان‌فرد و جانباز گرامی حاج کاظم حقیقت و بچه‌های گمنام اطلاعات لشکر مقدس المهدی (عج) بود که از آنان نامی جاودان به‌جای گذاشت و امام (ره) بر پیشانی مرتضی بوسه زدند.

توجه به سه عامل ایمان، انضباط و آموزش همواره رمز موفقیت اطلاعات فارس از بدو تشکیل بوده که هرچند در این مجال یاد کردن از همه مصادیق امکان‌پذیر نیست. لکن به دلیل حقی که شهدا دارند باید یادکرد از پیشکسوتان شهید اطلاعات فارس همچون مهدی فولادفر، جلال کوشا، عزیز بابایی، جلیل ملک‌پور، هاشم شیخی، سهراب جعفری و متخصص گمنام حسام حق‌نگهدار.

همچنین شهدای زنده عزیز که در انتظار شهادت کماکان در تصدی پست‌های کلیدی از معاونت اطلاعات گرفته تا فرماندهی مراکز اطلاعاتی و حضور پیشتاز در صف مدافعین حرم مانند شهید سرجدا سردار اسکندری، سردار حاج رسول استوار محمودآبادی، سردار حاج کریم شایق، سردار حاج قاسم سلطان‌آبادی، سردار خداداد ابراهیمی، حاج سیروس شریفی، دکتر مؤمن باقری و سردار محسن ریاضت و بسیاری از گمنامانی که شهدای واقعی عرصه گمنامی‌اند و هنوز هم بر سر عهد و پیمانی که با امام شهدا بسته‌اند، پادررکاب زعیم عالی‌قدر ولی امر مسلمین جهان امام خامنه‌ای عزیز آماده جان‌فشانی‌اند.

خادم الشهدا

سردار سرتيپ دوم پاسدار مجتبي‌ مينايي‌فرد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: