کد خبر: ۲۰۴۷۶۸
تاریخ انتشار: ۰۰:۳۶ - ۲۵ آذر ۱۳۹۵
هر روز نام خدا را بر زبان جارى كن و بگو: لا حول و لا قوة الا بالله بر خدا توكل كن، ما را ياد كن، نام ما ببر و بر ما درود فرست.
جنوب نیوز- در آموزه های اسلام و روایات ائمه اطهار علیهم السلام اذکار مختلفی برای نزدکی به خدا و رسیدن به حوائج مورد توصیه است که هر یک دنیایی از عظمت و معنا و اجر و ثواب را در خود جای داده اند؛ از جمله این اذکار که خواصی شگفت انگیز دارد ذکر «لا حول و لا قوّة الّا باللَّه العلىّ العظيم» است.

از رسول خدا (ص) روايت شده است كه فرمودند: «گفتن ذكر «لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظيم» دارويى است كه نود و نه بيمارى را بهبود مى‌بخشد كه آسان‌ترين آنها اندوه است و معناى اين كلمه چنين است هيچ حركت و نيرويى جز به سبب و خواست خدا پديد نيامد.»

هشام بن احمر مى‏ گويد: از امام صادق (ع) شنيدم كه مى ‏فرمودند: «[پدرم مى فرمود:] هر كس بگويد: «لا حول و لا قوّة الّا باللَّه العلىّ العظيم» خداوند هفتاد نوع بلا را از او دور مى ‏سازد كه كمترين آنها خفگى است.»

همچنین، عمر بن يزيد مى‏ گويد: امام صادق (ع) فرموده اند: «هر كس هر روز صد مرتبه بگويد: «لا حول و لا قوّة الّا باللَّه» خداوند هفتاد نوع بلا را كه آسان‏ترين آنها اندوه است از او برطرف مى‏ كند.»

و ابو سعيد خدرى مى‏گويد: پيامبر اکرم (ص) فرموده اند: «هر كس هنگام خروج از خانه بگويد: «بسم اللَّه» دو فرشته موكّل بر او مى‏ گويند: راه يافتى. و اگر بگويد: «لا حول و لا قوّة الّا باللَّه» مى‏ گويند: مصون داشته شدى. و اگر بگويد: «توكّلت على اللَّه» مى‏ گويند: كفايت شدى. پس شيطان مى ‏گويد: من چگونه بر بنده ‏اى كه راه يافته و مصون داشته شده و كفايت گرديده است دست يابم؟»

بكير مى‌گويد: از اميرالمومنين (ع) شنيدم كه مى‌فرمودند: «رسول خد صلي الله عليه و آله به من فرمودند: «اى على! آيا به تو كلماتى نياموزم؟ هر گاه كه در سختى و بلايى در افتى، بگو بسم الله الرحمن الرحيم، لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظيم؛ زيرا خداوند عزوجل به وسيله آن انواع بلا را از تو دور مي‌كند.»

امیرمومنان امام على (ع) خطاب به كميل بن زياد مى‌فرمايند: «اى كميل ! هر روز نام خدا را بر زبان جارى كن و بگو: « لا حول و لا قوة الا بالله» بر خدا توكل كن، ما را ياد كن ، نام ما ببر و بر ما درود فرست. اى كميل! به هنگام غذا نام خدايى را كه با اسمش هيچ دردى زيان نرساند و نامش براى هر بدى و دردى درمان است به زبان آور . اى كميل! به هنگام هر سختى بگو: « لا حول و لا قوة الا بالله » تا خدا آن را كفايت كند. و به هنگام نعمت بگو: الحمدلله تا زياد شود و چون روزى‌ات دير رسد، استغفار كن تا خدا گشايش دهد.»

و امام صادق (ع) است که فرمودند: «آن كس كه هزار بار بگويد «لا حول ولا قوة الا بالله» خداى تعالى زيارت كعبه را روزى‌اش خواهد نمود و اگر مرگش نزديك باشد، خدا آن را به تاخير خواهد انداخت تا حج را روزى‌اش سازد.»

امام رضا (ع) فرموده اند: «هر كس پس از نماز صبح صد بار بگويد: «بسم الله الرحمن الرحيم، لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم» به اسم اعظم خدا از سياهى چشم به سفيدى آن نزديك‌تر شده و به راستى كه در مدار اسم اعظم قرار گرفته است.»

منابع:

ثواب الاعمال

مستدرک الوسائل

اصول کافی

سفینه البحار

مرجع: قدس آنلاین
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: