کد خبر: ۲۰۴۲۸۲
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۸ - ۱۵ آذر ۱۳۹۵
در میان نام‌های اصلی، رامنی از منتقدان سرسخت ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی بود و جولیانی از جمله نخستین هواداران او، از همان روزهای آغاز رقابت‌ها.
کلیان کانوی، از مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، می‌گوید شمار نامزدهایی که در فهرست دونالد ترامپ برای در درست گرفتن پست مهم وزارت خارجه هستند، افزایش یافته و او دیدارها و گفت‌وگوهای بیشتری در این رابطه انجام خواهد داد.

کانوی ۱۴ آذر ماه به خبرنگاران گفته است ترامپ «همچنان در حال گفت‌وگو با آدم‌های مختلف است. فکر می‌کنم همگی فهرستی که تا کنون وجود داشت را دیده‌اید. فکر می‌کنم مصاحبه‌های بیشتری با شماری بیشتری از نامزدها در راه است».

اشاره مشاور ترامپ به «فهرست» موجود، نام‌هایی‌ست که طی دو سه هفته گذشته بیش از بقیه توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده و احتمال معرفی یکی از آن‌ها برای هدایت سیاست خارجی آمریکا، بیشتر برآورد می‌شود. در این فهرست میت رامنی، سیاستمدار ارشد حزب جمهوری‌خواه- رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک- باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا- و ژنرال بازنشسته دیوید پترائوس، رئیس پیشین سازمات سی‌آی‌ای قرار دارند.

البته نام‌های دیگری نیز مطرح شده است مانند جان بولتون، نماینده پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد.

در میان نام‌های اصلی، رامنی از منتقدان سرسخت ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی بود و جولیانی از جمله نخستین هواداران او، از همان روزهای آغاز رقابت‌ها.

شبکه خبری فاکس، نزدیک به جمهوری‌خواهان آمریکا، می‌گوید در فهرست بلندتر شده‌، احتمالا نام‌هایی مانند رکس تیلرسون، مدیرعامل پیشین شرکت اکسون، و جان هانتسمن، سفیر پیشین آمریکا در چین، قرار گرفته‌اند.

اماکانوی هیچ جزئیاتی در مورد این فهرست بیان نکرده و از تائید یا رد نام‌های مطرح‌شده نیز خودداری کرده‌است. او تنها تاکید کرده که شمار نامزدها از «چهار نفر فراتر رفته است».

مشاور ترامپ گفته است «فهرست نهایی فینالیست‌ها وجود ندارد…. بیشتر از چهار [نفر هستند]، اما چه‌کسی می‌داند چند تا فینالیست در آن قرار دارند؟ این تصمیم مهمی‌ست و نباید برای گرفتن آن عجله کرد».

کانوی، خود پیش از این در گفت‌وگوهایی اظهار داشته بود انتخاب احتمالی میت رامنی برای وزارت خارجه ممکن است با «واکنش شدید» هواداران ترامپ روبه‌رو شود.

از سوی دیگر اما این سیاستمدار کهنه‌کار حزب جمهوری‌خواه، هواداران زیادی نیز در خود حزب دارد؛ حزبی که صاحب اکثریت در کنگره است و در تائید نامزدهای نهایی برای پست‌های دولتی، نقش مهمی بازی خواهد کرد.

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، به تازگی در گفت‌وگویی با شبکه ان‌بی‌سی از ژنرال پترائوس حمایت کرده، اما در عین حال مستقیما نگفته او برای وزارت خارجه در نظر گرفته خواهد شد یا ممکن است پست دیگری در دولت ترامپ داشته باشد.

۴۵مین رئیس‌جمهوری آمریکا از ۲۰ ژانویه سال آینده هدایت دولت را در دست خواهد گرفت.

اولین حاشیه سازی دیپلماتیک ترامپ
پس از تماس‌های تلفنی اخیر میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور تازه منتخب آمریکا و تعدادی از رهبران خارجی که جدیدترین آن تماس تلفنی 10 دقیقه با تسای اینگ ون، رهبر تایوان بود، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اگر ترامپ پیش از چنین تماس‌هایی با مقامات وزارت امور خارجه مشورت کند برایش بسیار ارزشمند و مفید خواهد بود.

کری در جریان سخنرانی در موسسه بروکینگز در واشنگتن افزود: ما پیش از چنین مشورت‌هایی هرگز تماسی برقرار نکرده‌ایم. من معتقدم که این توصیه‌ها بسیار ارزشمند و مفید خواهند بود. اینکه شما این توصیه‌ها را قبول کنید یا خیر مساله دیگری است اما به نظر من مشورت گرفتن از افراد آگاه و گرفتن اطلاعات از آنها درباره دولت کنونی و یا اینکه چه مساله ویژه‌ای در حال حاضر وجود دارد بسیار ارزشمند و مفید است. اما متاسفانه تاکنون چنین رویدادی رخ نداده است.

کلیان کان وی، معاون ارشد ترامپ و مدیر کمپین انتخاباتی وی گفت: ترامپ از زمان انتخابش در ماه گذشته میلادی تماس‌های تبریک از سوی رهبران بیش از 50 کشور سراسر جهان از جمله ژاپن و دولت تل آویو را پذیرفته است.

این در حالی است که مایک پنس، معاون ترامپ تماس تلفنی اخیر رئیس جمهور منتخب با رهبر تایوان را کم اهمیت جلوه داد و گفت: ترامپ تنها یک تماس تلفنی متوازعانه از سوی رئیس جمهور منتخب تایوان را دریافت کرد. آنها به یکدیگر تبریک گفتند و ترامپ تنها شنونده تبریک و آرزوهای خوب رئیس جمهور تایوان بود.

استفاده مکرر پنس از عنوان رئیس جمهور برای تسای اینگ ون توهینی به پکن محسوب می‌شود چرا که چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و منتظر اتحاد مجدد است.

وی افزود: ما پس از 20 ژانویه به مسائل سیاسی رسیدگی خواهیم کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: