کد خبر: ۲۰۲۸۵۸
تعداد کل نظرات: ۲۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۱۳ آبان ۱۳۹۵
روایت زندگی بانوی نخبه بوشهری/
دختری روستایی که روزی قرار بود بعد از پایان دبستانش در خانه بماند و منتظر شوهر، حالا کتابش را دانشگاه های آمریکا چاپ می کنند و در معتبرترین همایش های علمی سخنرانی می کند. برای زنان ایزدی و افغانی...
جنوب نیوز- مرضیه جهاندیده: در "فاریاب" روستای کوچکی از توابع بخش بوشکان شهرستان دشتستان استان بوشهر متولد می شود. دبستانش را در همین روستا می گذراند. مدرسه کوچک است و از داشتن کوچکترین امکانات ابتدایی محروم. دبستانش که تمام می شود از تحصیل می ماند. روستا مدرسه راهنمایی دخترانه ندارد و مرصع باید مثل سایر دختران آبادی تحصیل را رها کند و تمرین خانه داری کند تا وقت ازدواجش برسد. رفتن به شهر برای ادامه تحصیل آن هم برای دختری به این سن و سال فقط رویایی دست نیافتنی بیش نیست. تقلا بی فایده است! یک سال را به همین نحو می گذراند.اما دنیای او با سایر دختران ده فرق می کند.آرام و قرار ندارد.نمی تواند تحمل کند.به هر دری می زند تا دوباره کتاب و دفتر و قلمش را لمس کند و یاد بگیرد این دنیای ناشناخته را!این جهان رمزآلود را. حتما دنیا بزرگتر از حد تصورات دختران آبادی است.پشت این کوههایی که سراسر روستا را چون حصاری تسخیر ناپذیر فرا گرفته اند باید خیلی چیزها برای یاد گرفتن وجود داشته و حالا مرصع ده ساله می خواهد به پشت این کوهها برود و تمام اسرارش را کشف کند. تعدادی از مردم روستا شروع به رایزنی جهت آوردن مدرسه راهنمایی دخترانه به ده کرده اند ولی معلوم نیست با این تعداد کم دانش آموز و نبود ساختمان مدرسه و درگیری های اداری و سایر شرایط کی این اقدام عملی شود و مرصع نمی تواند منتظر این اما و اگرها بماند.

به گزارش جنوب نیوز، آموزش از راه دور تنها شانس او برای ادامه تحصیل است و مرصع این شانس را از دست نمی دهد. کلاس اول و دوم راهنمایی را به صورت متفرقه و آموزش از راه دور می خواند و به سال سوم که می رسد تلاش های مردم روستا ثمر می دهد و مدرسه راهنمایی دخترانه روستا راه اندازی می شود.

از ترک تحصیل در روستایی در دشتستان تا زندگی در هندوستان و همکاری با دانشگاه های معتبر دنیا +عکس

مدرسه ساختمان ندارد و یکی از اهالی روستا خانه ای کاهگلی در اختیارشان می گذارد تا آماده شدن ساختمان مدرسه در همین خانه میز و نیمکت هایشان را بچینند و درس بخوانند و مرصع سوم راهنمایی را به همین شکل می خواند.

حالا دختری 15 ساله است و با اراده ای که دارد ثابت کرده که از پس کارهایش برمی آید و کم نمی آورد. اعتماد به نفسش بحدی است که می تواند خانواده اش را قانع کند که برای ادامه تحصیل به شهر بیاید.

دبیرستان دخترانه حجاب بوشهر سکوی بعدی اوست. در همین دبیرستان است که تمامی درس ها را با نمره عالی پاس می کند و در تمامی مسابقات علمی رتبه می آورد.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه رشته زبان و ادبیات انگلیسی را انتخاب می کند و با اشتیاق به دنیای کلمات و واژه ها پا می گذارد. از همین جاست که کلمات و واژه ها برایش جان می گیرند و او با شگفتی خاصی سعی می کند تاریخ هر واژه تازه ای را کشف کند.

علاقه به زبان های مختلف و پیشینه کلمات که برای خودشان دنیایی دارند سبب می شود تا برای کارشناسی ارشد خود گرایش فرهنگ و زبان های باستانی را انتخاب کند و این انتخاب او را وارد دنیای شگفت انگیز باستان می کند. دنیایی اسرار آمیز و باشکوه که حالا ساکت و خاموش شکوه گذشته اش را می نگرد و منتظر دستانی است که این شکوه هزاران ساله را بیدار کنند و نشانه هایش را دریابند.

عشق او به زبان مادری سبب می شود موضوع پایان نامه دوره کارشناسی ارشد خود را بررسی گویش مردم بخش بوشکان انتخاب کند گویشی که به اعتقاد او نشانه های فراوانی از دوره ساسانیان را در آن می توان یافت. بعدها همین رساله را به کتابی ارزشمند تبدیل می کند.

از ترک تحصیل در روستایی در دشتستان تا زندگی در هندوستان و همکاری با دانشگاه های معتبر دنیا+عکس

اما دنیای پر رمز و راز واژه ها آرام و قرار را از مرصع ربوده است. زبان سانسکریت زبان باستانی و ابتدایی مردم هندوستان و زبان دینی علمای دینی هندوییسم، بودیسم و جینیسم که از لحاظ زبان‌شناسی با پارسی باستان(اوستایی) هم‌ریشه‌است بیش از هر چیزی ذهن او را مشغول کرده است.چرا سانسکریت هنوز زنده است و زبان اوستا خاموش شده و تنها رگه هایی از آن در میان بعضی از گویش ها وجود دارد؟دلیل هم ریشه بودن سانسکریت و اوستا چیست؟هندوستان باید جای شگفت انگیزی باشد.باید در دل خودش جواب خیلی از سوالات او را بدهد و حالا مرصع همت کرده به هندوستان برود و جواب سوالاتش را بگیرد.

میداند همه مخالفت خواهند کرد بخصوص مادرش که تحمل دوری یک هفته اش را در فاصله 80 کیلومتری اش تا بوشهر ندارد حالا چطور می تواند تصور کند فرسنگ ها فرسنگ دور از دخترش باشد آن هم در کشوری عجیب و غریب.نه امکان ندارد.این دیگر شدنی نیست....

مرصع اما اینبار هم تصمیمش را جدی گرفته و باید اراده اش را هر چه قوی تر کند.باید احساسات مادرش را قانع کند،بر دلتنگی های خودش غلبه کند،استرس های زندگی در یک محیط بیگانه را به جان بخرد تا بتواند رویایش را به واقعیت تبدیل کند و این رویا خیلی زود واقعیت می یابد و تا به خودش بیاید می بیند چمدان به دست در فرودگاه شهر  تریوندرام ایالت کرلای هند پیاده شده است.

هماهنگی هایش را با استاد راهنما قبلا و از طریق رد و بدل کردن ایمیل انجام داده بود و حالا خیالش راحت است که به مشکلی برنمیخورد.

رییس دانشکده که خانم  هندوی متعصبی هم اتفاقا است طبقه پایین خانه اش را به مرصع اجازه می دهد و این آغاز دوستی آنان می شود.مرصع داستان های شاهنامه را برایش تعریف می کند و او از رامایانا برایش می گوید و همین مراودات کمک زیادی جهت فهمیدن عمیق فرهنگ هندی به او می کند.

تشابهات فرهنگی این شهر(شهری در جنوب هند) با بوشهر برای مرصع خیلی جالب و البته دلنشین است و گویا خودش را فرسنگ ها دورتر اما درون کوچه پس کوچه های چهارمحل بوشهر می بیند.

از ترک تحصیل در روستایی در دشتستان تا زندگی در هندوستان و همکاری با دانشگاه های معتبر دنیا+عکس

تمام توانش را صرف رساله دکتری اش می کند:"واژه شناسی زبان سنسکریت" و موفق می شود ظرف مدت تنها سه و سال و نیم از رساله اش دفاع کند و این برای خودش رکوردی است در دانشگاه.

رساله دکتری خانم مرصع صیادی اما موفقیت دیگری هم برای وی به همراه دارد. این کتاب توسط دانشگاه HUA  فلوریدا در آمریکا انتشار یافته و  از سوی موسسه انتشاراتی آمازون به فروش گذاشته می شود.

بعد از این موفقیت مرصع به ایران بر میگردد و پژوهش های خود را ادامه می دهد. از وی آثار پژوهشی فراوانی چاپ شده که «بررسی واژه شناسی و آواشناسی گویش بردستان»، «صرف و نحو واژگان گویش بردستان» و «بررسی گویش دشتستان» از جمله آنهاست.

از وی همچنین کتاب های  «ترجمه دایره المعارف بزرگ پورانا»، «ترجمه اسناد کنسولگری بریتانیا در خلیح فارس»، «بررسی واژگان مشترک فارسی و هندی»، «بررسی گویش کولی های بوشهر» و «ریشه شناسی منتخبی از واژگان سنسکریت در گویش های جنوب غربی»، نیز منتشر شده است.

حالا خانم دکتر مرصع صیادی برای ادامه تحصیل در مقطع پسا دکتری روانه خارج کشور است تا مرحله جدیدی از زندگی علمی خود را آغاز کند و نشان دهد علم متوقف شدنی نیست و اگر اراده باشد و به دنبال آن تلاش می توان تمام موانع را کنار زد و آینده را تسخیر کرد.

دختری روستایی که روزی قرار بود بعد از پایان دبستانش در خانه بماند و منتظر شوهر، حالا کتابش را دانشگاه های آمریکا چاپ می کنند و در معتبرترین همایش های علمی سخنرانی می کند.برای زنان ایزدی و افغانی قلم می زند و از خشونت های علیه زنان پرده بر میدارد...

از ترک تحصیل در روستایی در دشتستان تا زندگی در هندوستان و همکاری با دانشگاه های معتبر دنیا+عکس

از ترک تحصیل در روستایی در دشتستان تا زندگی در هندوستان و همکاری با دانشگاه های معتبر دنیا +عکس

از ترک تحصیل در روستایی در دشتستان تا زندگی در هندوستان و همکاری با دانشگاه های معتبر دنیا +عکس
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲۳
ملاکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
0
3
هم ولاتی بهت افتخار می کنیم
همسایه قدیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
0
1
مرصع خانم سلام یه دختر داریم 27 سالشه لیسانس گرفته تو خونه بیکاره روانی شده دیگه جون خوت اگه میتونی یه جا ببرش سر کار تا اخر عمر دعات می کنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
بهتره برین پیش مهندس یوسفی حتما دستشو یه جا گیر میکنه یوسفی هزارتا بومی تا حالا سرکار برده حتما دختر شما هم میبره خواهر
حزب الله
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
ههههه.. حتما. در جواب ناشناس
بوشهری
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
ناشناس درست میگه
اعتماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
0
1
مهندس یوسفی و خانم دکتر صیادی هر دو از افتخارات کشور هستند لطفا بین این دو بزرگوار کدورت به وجود نیاورید
پاسخ ها
جواب
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
برو بابا دلت خوشه حتما
صدف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
0
1
به به چه خانم دكتر زيبايي، باعث افتخار بوشهريها هستن ايشون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
0
2
به عنوان یک زن ایرانی به وجودتون افتخار میکنم.درود بر شما و همتتون
هم بلوکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
0
1
احسنت به خانم د کتر، آفرین- ادامه بده
رزمنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
1
ببین من به عنوان یک رزمنده هشت سال دفاع مقدس این موفقییت را به خانواده ات تبریک می گویم ضما همین سنگر را به سنگر محکمتر تبدیل کن و ادامه دهنده را شهیدان باش درود بر ایرانی بودنت
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
1
میگم می رفتی یه رشته دیگه بهتر نبود ؟؟؟ یه کار یپیش میگرفتی چهارنفر هم ببری سرکار این الا به چه درد می خوره نون توش نیست
زیپوچی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
1
0
عامو می رفتی دکترای زنان وزایمان میخوندی تا بلکه بیشتر به مردم شهر خدمت کنی
نادرjhnv
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
0
2
میگم تا دیر نشده برو یه رشته ای بخون بدرد مردم شهرت یا استان محروم بوشهر بخوره الان یه متخصص زایمان در شهر تون داره ماهیانه 170 میلیون میگیره تازه وزرات بهداشت هم ازش حمایت میکنه میگه حق اش هست حالا سانسکریت تو کدوم درد مردم محروم منطقه را بر طرف میکنه یا برو داند پزشکی بخون والا بخدا اینم شد رشته که رفتی
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
1
0
کاش آقا نادر(اسم مستعار) به جای اظهار نظر های متعدد و نگرانی در مورد رشته خانم دکتر یه ذره به این فکر بودند که میشود در بدترین شرایط بهترین بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
1
در جواب خانم جهاندیده عرض کنم اولا فاریاب روستای کوچکی نیست واز تمام روستاهاو حتی شهرهای بخش بوشکان هم بزرگتره واین بی عدالتی در دولت اصلاحات باعث شد کوچکترین روستای منطقه تبدیل به شهر بشه وحامیان اصلاحات که دل خوشی از فاریاب نداشتند باعث این کار شدند در بعد فاریاب از قدیم به دیار فرهنگ وادب معروف بوده وخواهد بود واولین مدرسه ها نیز دزهمین فاریاب بوده است چنانچه جنابعالی نیزدر دوران دبیرستان درهمین فاریاب درس خوانده اید پس اینقدر نگویید روستای بسیار کوچک همین الان هم از زادگاه خودت بزرگتر است وبافرهنگ تر میباشد پس هیچ وقت این الفاظ غیر حقیقی را برای بالا بردن مخاطبان خودت بکار نبر
پاسخ ها
رضایی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
نه کلمه نه فاریاب فقط بوشکان بزرگ
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
1
در جواب اقا ایمان بگم ایشون که رفتن ودارن به کارشون ادامه میدن منظورم خانم دکتر هست گفتم واسه دیگر افراد با استعداد این استان زرخیز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
1
دوست عزیز ناشناس ، این مصاحبه یک مرور به گذشته بود نه الان و دوره اصلاحات یا هر چیز دیگر... موقعی که خانم دکتر صیادی و دیگران عزیزان روستا در دبستان و راهنمایی بودند به حق روستا کوچک و فاقد امکانات بود . حال من هم به عنوان مخاطبی دیگر از شما می پرسم این مصاحبه چه ربطی به دولت اصلاحات داشت؟و دیگر اینکه آیا در زمان تحصیل خانم دکتر صیادی مدرسه راهنمایی و دبیرستان در روستا ویا منطقه بود؟ آیا هم ولایتی های عزیز تمکن مالی بالا داشتند که فرزندانشان آن هم دختران را به شهر جهت ادامه تحصیل بفرستند؟ این بی حقی است در حق روستا و نخبگان روستای فارابی.ولی این بخش از صحبت حضرتعالی که در حق روستای فاریاب اجحاف شده را همگی می پذیریم
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
1
راست ميگه بريد پيش يوسفي نخبه جهان اسلام حتما ميبردش سر كار هزار بومي سر كار برده سراه پتروشيمي رو افتتاح كرده و...
اسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
0
ماشاالله به خانم دکتر خداقوت...
بوشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
0
0
خانم صیادی شما افتخار استان بوشهر هستین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
0
0
فامیل ماههههه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: