کد خبر: ۲۰۰۸۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲:۰۹ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۵
محسنی اژه ای در نشست خبری:
سخنگوی قوه قضاییه گفت که سعیدمرتضوی از همه اتهامات مربوط به سال ۸۸ تبرئه نشده است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت که سعیدمرتضوی از همه اتهامات مربوط به سال ۸۸ تبرئه نشده است.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری خود با خبرنگاران، با اشاره به میزان کشفیات در شهریور ماه گفت: در ماه جاری سه هزار و ۸۹۲ کیلوگرم مواد مخدر کشف شده که از این مقدار، هزار و ۴۲۵ کیلوگرم هروئین بوده است و میزان مواد مخدر موجود معمولا چند برابر آن چیزی است که کشف شده است.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1394/11/25/13941125000674_PhotoA.jpg

وی افزود: قوه قضاییه در طول سالیان مختلف تلاش کرده است تا آمار زندانیان کم شود. چند دسته در زندان هستند که از جمله آنها محکومین به حبس قطعی هستند در کنار اینها افرادی هستند که به دلیل عجز در پرداخت بدهی زندانی هستند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: کسانی هستند که احتمالا محکوم به حبس نیستند اما به دلیل رد مال در زندان هستند. همچنین دسته دیگر کسانی هستند که قرار بازداشت موقت برای آنها صادر شده است. دسته دیگر هم کسانی هستند که قراری به جز بازداشت موقت برایشان صادر شده است که تعداد این افراد بیشتر از کسانی است که محکومین قطعی حبس هستند.

لایحه قضازدایی هنوز به نتیجه نرسیده است
اژه ای با اشاره به ارسال لایحه قضازدایی به مجلس گفت: این لایحه هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. با این حال در این لایحه آمده است که برخی کارها جرم محسوب نشود.

وی افزود: در گذشته افراد حتما باید به زندان می رفتند تا درخواست اعسار بدهند که این مسئله تغییر کرده و نیازی به زندان رفتن نیست. آزادی مشروط هم در گذشته وجود داشت اما طبق قانون مجازات اسلامی جدید، تغییراتی در این خصوص به وجود آمد و کسانی که زیر ۱۰ سال حبس داشته باشند می توانند از آن استفاده کنند.

معاونان دادستان بر زمان بازداشت های موقت نظارت کنند
وی با اشاره به صدور بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه گفت: معاونین دادستان ها باید نظارت کنند تا اگر قرار بازداشت موقت تجویز شده به مقدار تعیین شده و نه بیشتر انجام شود. حضور در خارج از زندان با دستبندهای الکترونیک طبق تجویز قانون و آیین نامه وجود دارد که متاسفانه امکان استفاده گسترده از این تجهیزات نیست.

وثیقه زندانی در روز تعطیل هم پذیرفته می شود
اژه ای با اشاره به یکی دیگر از فرصت های بخش نامه اخیر رییس قوه قضاییه گفت: طبق قانون قبل و یا در حین بازداشت، فرد در صورت نیاز می تواند کفیل یا وثیقه خود را معرفی کند، حتی اگر در روز تعطیل و یا بعد از ساعت کاری، وثیقه یک زندانی معرفی شد، فرصت هایی پیش بینی شده است که کار فرد با سرعت بیشتری انجام شود و به روسای کل دادگستری در این خصوص توصیه های لازم داده شده است.

محسنی اژه ای افزود: حضور قاضی کشیک، امکان تماس گرفتن متهم و همچنین کارشناسی میزان وثیقه از جمله مواردی است که طبق آیین نامه سامان دهی زندانیان در نظر گرفته شده است.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که مرتضوی اخیرا نامه عذرخواهی در رابطه با حوادث کهریزک داده، آیا امکان صدور حکم دیگری به جز حکم تبرئه وجود دارد؟ گفت: کسانی برخلاف ضوابط مردم را تحریک کرده و عده ای به خیابان ها ریخته و کشته شدند و کشور را در معرض ناامنی قرار دادند و سیستم اطلاعاتی و کل کشور به این مسئله وارد شد.

ملزم به تفسیر نامه مرتضوی نیستیم
اژه‌ای در نشست خبری ظهر امروز خود در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات سعید مرتضوی و اینکه برخی حقوقدانان این نامه را به عنوان یک اعتراف تحلیل کرده‌اند، گفت: اولا آنچه در سال هشتاد و هشت اتفاق افتاد، کسانی که خلاف قانون مردم را تحریک کردند و اموال عمومی تضییع شد و کشور در تلاطم افتاد، و کشور در ناهنجاری افتاد که نیروهای مسئول و نیروهای نظامی و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و کل نظام وارد شدند و بخشی از مجرمان دستگیر شدند که البته بخشی از آنها فرار کردند. این مسائل را نباید فراموش کنیم و نباید فتنه‌گران را تطهیر کنیم. کسانی هم فراری هستند، هر روزی بشود و دستمان برسد، مجازات می‌شوند.

او ادامه داد: در آن حادثه، حوادث تلخی اتفاق افتاد که یکی از آنها کهریزک بود که نظام هیچ کوتاهی نکرد و به محض اطلاع از این ماجرا برخورد جدی نظام آغاز شد و همه کسانی که در آن محل بودند، سریعا منتقل شدند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: کسانی که به محوی از انحاء در هر ارگانی متهم بودند، همگی تحت تعقیب قرار گرفتند و مجازات تا اعدام و قصاص پیش رفت. برخی افراد حکم قصاص و اعدام در دادگاه بدوی داشتند که اگر رضایت نبود، این احکام اجرا می‌شود. اقدام دستگاه قضایی، اقدامی قاطع بود و هیچ اغماضی در موضوع نبود.

اژه‌ای تصریح کرد: دادستان سابق باید ملتزم به نیت باشد و منتظر بمانیم دادگاه چه حکمی می‌دهد. او در همه موارد تبرئه نشد و در برخی مواد محکوم شد. برداشت‌هایی ممکن است از این نامه بشود اما من نمی‌توانم این نامه را تفسیر کنم و تنها به این ملتزم هستم که دادگاه چه تصمیمی می‌گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه متذکر شد: شاید قاضی جایی اشتباه کرد؛ آنجا هم باید راه قانونی ادامه یابد و از راهکار و مجرای قانونی مسیر را پیش گرفت. بنابراین در مورد نیت مرتضوی نمی‌توانم نظر بدهم. آن نامه را در رسانه‌ها دیده‌ام و دادگاه باید نظر بدهد چه حکمی بدهد و ما هم منتظر دادگاه هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که در مورد کهریزک آیا از مرتضوی توسط دادگاه قضات شکایت شد، گفت: همان موقع دادگاه قضات درخواست تعلیق او را داد و هنوز هم پرونده در حال رسیدگی است.

حکم کرسنت هنوز قابلیت اجرایی ندارد
اژه ای در پاسخ به اینکه مدیرعامل شرکت نفت در رابطه با حکم پرونده کرسنت انفصال از خدمت شده است اما اعلام کرده است که اجرای آن طبق نظر شورای عالی امنیت ملی جلوگیری شده است آیا این مطلب صحیح است، گفت: در رابطه با پرونده کرسنت افرادی محکوم شدند اما چون به حکم اعتراض کرده و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ داده اند، حکم هنوز قابلیت اجرایی ندارد با این حال در مورد فرد مذکور اطلاعاتی ندارم.

در موضوع فیشهای نجومی دولت خود اعلام کرد پیگیری می کند
محسنی اژه ای در خصوص صحبت یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه به نظر می رسد که واکنش قوه قضاییه به ماجرای فیشهای نجومی و املاک شهرداری یکی نبود چرا که در دومی شاهد فیلتر شدن سایت منتشر کننده بودیم، نطر شما چیست؟ گفت: گاهی با گزارش سازمان های زیرمجموعه و احیانا مسئولین، برخی مسائل دنبال می شود. گاهی هم مجوزی وجود دارد اما باید میزان این مجوز بررسی شود. در رابطه با فیشهای نجومی حتما باید افراد به عنوان متهم تحت تعقیب قرار گرفته و برحسب تعیین دادگاه مجازات شوند با این حال دولت اعلام کرد که خودش پیگری می کند و به این دلیل قوه قضاییه خیلی ورود نکرد.

وی افزود: منتظر بودیم دولت بررسی کرده تا اگر جرمی بوده به قوه اعلام کند و اگر تخلفی بوده خودش رسیدگی کند. برخی از اقدامات مربوط به آینده است تا مجلس در قالب قانون اعلام کند.

در خصوص فیش های نجومی هنوز کسی به قوه قضاییه معرفی نشده است
وی با بیان اینکه دولت هنوز به این نتیجه نرسیده است که کسی در رابطه با فیشها مجرم است، گفت: هنوز فردی به قوه قضاییه معرفی نشده است و برخی را منفصل کرده و چندین نفر را جابه جا کردند و به جز سه میلیارد مربوط به صندوق توسعه اطلاع ندارم که پولی به بیت المال بازگشته باشد.

محسنی تصریح کرد: در هفته گذشته از سراج سوال کردم و ایشان گفت ۳۰ استان را بررسی کردیم و نتایج را بعد از بررسی های نهایی اعلام می کنیم.

وی گفت: پیگیری خواهیم کرد که جمع بندی هرچه زودتر صورت گیرد افرادی که بدون مجوز، حقوق هایی را گرفتند باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص ماجرای املاک شهرداری گفت: در اینجا دو حق مطرح است؛ آیا در شهرداری خلاف قانونی صورت گرفته یا نه؟ دادستان کل پیگیر دو امر شده است اگر تخلفی بوده، اغماضی صورت نخواهد گرفت. دادستان کل هیئتی را تعیین کرده است. اما اگر نشریه و یا سایتی بخواهد تخلف کند هم نباید در مورد آن اغماض کرد. به عنوان مثال دادستان سابق و مهدی هاشمی از برخی سایت ها و خبرگزاری ها شکایت کردند که پیگری شد بنابراین اگر کسی خلاف واقع مطلب بنویسد برخورد خواهد شد.

هیچ تفاوتی بین فیشها و املاک نجومی نیست
وی افزود: هیئت مذکور مشغول بررسی است و اگر به این نتیجه رسید که تخلف بوده اغماض نمی شود و در اینجا نیازی هم به شاکی خصوصی نیست و بنابراین هیچ تفاوتی بین فیشها و املاک نجومی نیست.

فیلتر شدن برخی سایت ها در این حین هیچ ربطی به شهرداری نداشت ولی چون همزمان شده بود تصورات دیگری مطرح شد.

یکی از خبرنگاران خطاب به اژه ای گفت «منظور شما از فیلتر شدن سایت معماری نیوز است»، که اژه ای گفت: فیلتر خبرگزاری موج همزمان با اتفاقات شهرداری بود در صورتی که شاکی خصوصی داشت و هیچ ربطی هم یه قضیه شهرداری نداشت.

پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد در مجلس هنوز نهایی نشده است
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گفت: این پرونده در خود مجلس هنوز نهایی و به قوه قضاییه ارسال نشده است و پرونده مربوط به بانک دی به تحقیق و تفحص از بنیاد ربطی نداشته است.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص اینکه شنیده شده است که وکلای پرونده نگین غرب به دادگاه راه داده نمی شوند، گفت: این پرونده بسیار طولانی است و پیشنهاد برخی از متهمان این بود که با شکات خود کنار بیایند و قرار شد زیر نظر دادگاه، این کار صورت گیرد و حدود 15 هزار و 185 نفر طرح شکایت کردند و حدود ۱۰ هزار نفر تعیین و تکلیف شدند اما برخی از متهمان این پرونده طبق گفته دادگاه همکاری نمی کنند.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص عدم صدور حکم پرونده سفارت عربستان و علت احضارهای احمد منتظری به دادگاه گفت: در این پرونده علاوه بر دادگاه عمومی، دادگاه روحانیت هم باید تشکیل جلسه می داد و در صورت شروع این جلسات هنوز پرونده به اتمام نرسیده است. در رابطه با جزئیات احضار منتظری هم اطلاعی ندارم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: