کد خبر: ۲۰۰۲۷۳
تعداد کل نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۵
جنوب نیوز- توکل دارائی:

1) بوعلی، نماد عقل و خرد در تمدن سرافراز ایرانی است. از زبان جرج سارتن، بزرگترین دانشمند مورخ علم جهان می‌گویم: «جامع‌العلوم، فیلسوف، طبیب، ریاضی‌دان، منجم، پرآوازه‌ترین دانشمند اسلام، و یکی از مشهورترین دانشمندان همه ملت‌ها، کشورها و اعصار».
در هزاره گذشته صدها و هزاران مطلب علمی در تمجید و تأیید مکتب سینوی نوشته شده و بسیاری از بزرگان علم و معرفت در ایران و جهان اسلام با واژه‌های ویژه خویش، شیخ‌رئیس را گرامی داشته‌اند.

امام خمینی (ره) او را در حدت ذهن و نادره بودن با "ولم یکن له کفوا احد" توصیف می‌کنند.
استاد شهید مطهری او را اعجوبه دهر نادره روزگار می‌داند که شناختش یک عمر و شناساندنش کتابی بسیار قطور می‌خواهد.

مقام معظم رهبری در وصفش چنین می‌گویند: زمانی که اروپا در تاریکی قرون وسطی فرو رفته بود، در ایران عزیز ما امثال ابن‌سیناها بشریت را از علم و فرهنگ سیراب می‌کردند.
جناب علامه جوادی‌آملی نیز بوعلی را "شناسنامه اسلام و ایران" می‌داند.
و حکیم دینانی در همین هفته در همایش حکیم هزاره‌ها گفته‌اند که "اگر اندیشه‌های بوعلی نبود، تمام جهان اسلام داعشی و طالبانی می‌شدند".
صدها و هزاران تأییدیه متقن و با مدرک از دانشمندان شرق و غرب در تکریم حضرت ابوعلی‌سینا می‌توان ردیف کرد که خود کتاب‌هایی قطور خواهد بود.

2) در روز بزرگداشت بوعلی‌سینا، یکی از هنرمندان سلبریتی در عملی غیر قابل قبول (احتمالاً درباره خطای پزشکی نسبت به جناب مرحوم کیارستمی)، در صفحه اینستاگرام خود تصویر مبارک شیخ را وارونه درج و به ساحت آن بزرگوار اهانت کرده است.
متأسفیم که چنین اشخاصی پیدا می‌شوند که با بی‌رحمی تمام و بدون علم و آگاهی به مفاخر ملی ایرانیان جفا می‌ورزند؛ در حالی‌که با تبختر و ریاکاری، خویش را مدافع هنر و جان آدمیان معرفی می‌کنند.
نمی‌خواهم قلم از دایره ادب و انصاف خارج شود اما نمی‌توان این قباحت و بی‌احترامی را محکوم نکرد.

آیا بی‌احترامی این هموطن که ظاهراً برای دفاع از یک مظلوم انجام گرفته؛ غیر از این است که بوی خودنمایی و خودخواهی می‌دهد؟!
آیا او نمی‌داند که بر سر شاخ نشسته و بن می‌برد و هر چند شنیده شده که در برخی جاها مدعی وطن‌دوستی است؛ آیا نتیجه این رفتار کودکانه و نابخردانه، تیشه زدن به ریشه ملیت و مفاخر بزرگ اسلام و ایران نخواهد بود؟

ابن‌سینای بزرگ از این بی‌احترامی‌‌ها و بی‌مهری‌ها زیاد دیده است؛ چه در حیات مبارکش و چه در یک هزاره پس از مرگش. تاریخ را بخوانید که چقدر سیل تهمت‌ها و نسبت‌های ناروا و ناجوانمردانه به سویش روانه کرده‌اند.

شمشیر ظلم سلطان محمود غزنوی شهر به شهر به دنبالش بود تا او را زینت دربارش کند و او در مهاجرتی همیشگی، غرب ایران، و همدان و اصفهان را برای آسایش و آرامش خویش برگزید.

این دردانه هستی و نابغه دوران، از عصر خویش تاکنون، همواره مورد هجوم تیرهای حسد و کینه جاهلان و مقدس مآبان بوده است؛ به گونه‌ای که برخی او را مرتد و کافر شمرده‌اند. شعر معروف بوعلی در دفاع از ایمان خویش، زبان حال این دانشمند مظلوم تاریخ اسلام و ایران است.

کفر چو منی گزاف و آسان نبود محکم‌تر از ایمان من ایمان نبود
در دهر چو من یکی و آن هم کافر پس در همه دهر یک مسلمان نبود

3) حال در عصر فرا اطلاعات که در کسری از ثانیه بذر حماقت‌ها و جهالت‌ها در شمارگانی بی‌حد و حصر تکثیر می‌شود، چگونه می‌شود که بوعلی را به کار نکرده‌ای تخریب کرد و چهره نورانی او را با بی‌شرمی هر چه تمام‌تر لکه‌دار نمود و انتظار هورا و تشویق داشت!
بوعلی مورد احترام و تکریم همه بشریت از شرق تا غرب جهان است. هزار سال است که بشر او را می‌ستاید و هیچ دانشنامه‌ای در مورد بزرگان جهان نوشته نمی‌شود مگر اینکه مدخل مهمی از آن به "اَویسینا، Avicenna" اختصاص یابد.

همین حالا با وجود پیشرفت نظریات فلسفی در غرب؛ اتحادیه اروپا برای تصحیح الهیات شفای بوعلی، بودجه‌ای 2/1 میلیون یورویی فراهم می‌کند.
همین حالا طب سینوی در گستره‌ای از چین تا کانادا مورد رجوع بنی آدم است.
همین حالا کلاه فارغ‌التحصیلی همه رشته‌ها و همه دانشگاه‌ها، نظری به کلاه و عمامه و تحت‌الحنک شیخ‌رئیس ما دارد.

4) و همین حالا در کشوری که بوعلی از او بالیده است، جهالت مدرن شمشیر از نیام بر می‌آورد و بر چهره تابناک مردی زخم می‌زند که اگر او و نمونه‌های کمیابی چون او نبودند؛ سرنوشت هویت ایرانی ما در کوچه پس‌کوچه‌‌های تاریخ رنگ می‌باخت و چون دیگر اقوام اطرافمان، تسلیم محض فاتحین می‌شدیم.

انتظار زیادی نیست تا فرصت از کف نرفته است، بر این غرور کاذب پا نهاده شود و از محضر ملت شریف ایران و روح بزرگ شیخ‌رئیس طلب عفو شود.

سخن شیخ‌رئیس حق مطلب را برای این هموطن مغرور ما بیشتر عیان می‌کند:
"آن کس که یک خطا از او سر می‌زند و هزار دلیل برای توجیهش می‌آورد، نه یک خطا، بلکه هزار و یک خطا از او سر زده است." همین.
 
* روزنامه‌نگار؛ رئیس روابط عمومی و اموربین‌الملل بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
قدیمیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
1
3
در جواب این هنرمند فقط کافیست گفته شود که ایشان را یک پزشک از رحم مادرش بیرون کشید . و وقتی جو زده شد و یک جایش زد بیرون باز هم یک پزشک او را به حال اولش بر می گرداند . از همه مهمتر اینکه وقتی مرد باز یک پزشک برایش گواهی فوت صادر می کند .
دوست دار بو علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
1
1
بنظر من بهترین کار این است کلمه هنرمند را به فرد نسبت ندهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
0
1
اون کسانی که اسمشون رو گذاشته اند هنرمند و دیگران را میان مایه خطاب می کنند اکثرا فرومایگانی بیش نیستند که اندازه عقلشان حرف می زنند نیازی به این قبیل واکنش ها نیست
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
3
0
نویسنده محترم ایکاش دست از بت پرستی و بت سازی دست برداشته و سر مبارک را از برف بیرون آورده و فساد و حرص و آزمندی این قشر مرفه و بی درد را منتشر کنید و طرف مردم را بگیرید نه طرف یک مشت صنف خطاکار ، فاسد ، بیکیفیت و بی مسئولیت رو ، امیدوارم کارتون به این صنف بیفته تا با تمام وجود متوجه بشید .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
3
0
شما هم جای این قلم فرساییها,در دفاع از یه مشت,دکتر که نه,یه مشت بیطار بیسواد,که پشت یک ابر انسان مثل بوعلی مخفی شدن و با بی شرفی هر چه تمامتر, زندگی و جان مردم رو به سخره گرفتن,که بعد از گذشت این همه روز, از مرگ مرد کم نظیر ساحت هنر این سرزمین,عباس کیارستمی فقید,نه خبری از سازمان نظام پزشکی بیرون میاد,نه آماری از تعداد بی حدو حصر خطا های پزشکی,خیلی خوب بود دنبال یکی از این یکی از این فجایعی که این جماعت,برای یه مشت پول کثیف مرتکب میشن رو میگرفتید.کسی قصد توهین به این دانشمند بی نظیر رو نداره,اینها عکس العملهاییست که مردم در قبال این جماعت لمپن میگیرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
2
0
آقای حامد بهداد بهتر بود عکس مرحوم کیارستمی را برعکس میگذاشت آن هم به خاطر این همه پیشنهاد بیشرمانه از طرف عوامل فیلمسازی به بازیگران زن می شود. چون در زمانی که مرحوم کیارستمی فیلمسازی را شروع کرده بود از این خبرها نبود چه بر سر هنر کشور مان آمده البته عکس آلفرد هیچکاک را هم بر عکس بگذارد باز هم کم است.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
2
0
ابن سینا هم یه سری اشتباهات داشته، مثلآ مرکز کهشان راه شیری رو مرکز کره زمین معرفی کرده که بعدها با پیشرفت علم مشخص شد که مرکز خورشید تقطه مرکزی کهکشان هست که سایر کرات دور این مرکز میچرخند.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
0
2
حامد بهداد اصلا ابن سینا را نمی شناسد , شاید هویت تاریخی خودش را نمی شناسد که این چنین چوب حراج بر این هویت می زند . افسوس از این بی خردی ......
سعید
|
United States
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
0
1
لطفا توهین به شیخ االرییس ابوعلی سینا را در تبلیغات سخیفی مانند تبلیغ شامپو پرژک!! نیز به مطالب فوق اضافه کنید.
باتشکر
گوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۴
2
0
رحمت خدا بر روان بوعلی سینا

از عظمت این ازبک افشنه ای با سخنان سخیف حسودان و جاعلان و نادانان چیزی کم نمیشه
پاسخ ها
بهرام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
ببینم سینا اسم ازبکیه؟ دانشنامه علایی به فارسی را کی نوشته؟ یه بیت یا نوشته ازبکی از بوعلی داریم؟ ازبک ها تاتارهای اردوی زرین بودند که 470 سال پس از وفات بوعلی پاشون به آسیای میانه(فرارود) بازشده اونم چون تیمور که حالا ازبک ها فخر ملی می نامندش از بس هیچ کسو ندارن، ازبک ها را در دشت های جنوب روسیه تار و مار کرد و با مرگ تیمور ازبک ها برای انتقام گیری سرازیر آمودریا و سیر دریا شدند. در ضمن به ترکان ازبکی ترکان برزخی میگن چون نیمه خون ایرانی دارند و حتی از آذری واژه فارسی بیشتر دارن. یه بار رادیو تاشکند را گوش بدهید و بشنوید: آب و هوا شرایط لر..... اون وقت می فهمید. در ضمن ازبک های ازبکستان تنها 40 درصد جمعیت هستند و تاجیک ها با 45 درصد بیشتر جمعیت دارند.
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
0
2
کسی که چنین توهینی به فخر عالم کنه سزاوار مرگ ارزان است. خودم اماده ام تا به سزایش برسانم. وجدانم هم کاملا اسوده است.
فرزاداز لرستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
0
0
دورود بر یگانه دوران،فخر عالم علم و دانش و هویت اصیل ایرانی شیخ الرییس بوعلی سینای کبیر
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
0
1
این هنرمند کیه که به بو علی اهانت می کنه هنر مندی که به خاطر دلخوشی عده ای فرهنگ خودش را زیر پا می زاره وبه یکی از بزرگترین دانشمندان کشور خودش توهین می کنه افسوس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
0
0
اين بچه قرتي ها بوعلي سينا را ميخوان چكار ،
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: