کد خبر: ۱۸۸۴۱۹
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۹ - ۲۴ تير ۱۳۹۵
 رئیس جمهوری سوریه با انتقاد از بی تجربگی سیاسی روسای جمهور آمریکا تاکید کرد که وی از کشورش در برابر تروریستها محافظت میکند.

به گزارش  تسنیم، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه آمریکایی انبیسی به مسائل مختلف پرداخته است.

رئیس جمهور سوریه که در دفترش با شبکه "ان بی سی" آمریکا مصاحبه می کرد، اتهام دیکتاتور بودن یا آغشته بودن دستانش به خون را به شدت رد کرد و گفت امیدوار است تاریخ شهادت دهد که وی مردی است که از کشورش دربرابر تروریسم و دخالت خارجی محافظت کرد و حاکمیت آن را حفظ نمود.

از کشورم در مقابل تروریستها دفاع میکنم

وی افزود: وقتی شما از کشورتان در برابر تروریست ها محافظت می کنید و عناصر تروریستی را می کشید و شکست می دهید، شما فردی وحشیانه نیستید بلکه یک شخصیت ملی به شمار می آیید.

بشار اسد تاکید کرد: ما سوری ها در صورتی که بتوانیم از تروریست خلاص شویم و ثبات را به سوریه بازگردانیم، پیروز خواهیم شد.

وی افزود: ما نه تنها در مبارزه با داعش بلکه مبارزه با جبهه النصره و گروههای تروریستی مرتبط با القاعده در سوریه صادق هستیم.

جنگ در سوریه برای بقای من در پستم نیست

رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد که مسئله تروریسم بسیار پیچیده و گره خورده با ایدئولوژی است.

وی تاکید کرد: جنگ در سوریه برای بقای من در پستم نیست بلکه به منظور بازگرداندن آن (سوریه) است. من جنگ خاص خودم را ندارم. جنگ من برای محافظت از سوریه است.

فقط ملت سوریه است که تعیین میکند چه کسی رئیس جمهور باشد

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: این فقط ملت سوریه است که تعیین می کند چه کسی رئیس جمهور باشد و کی رئیس جمهور می شود و کی می رود.

بشار اسد اشاره کرد که گروه تروریستی داعش در سال 2006 میلادی در عراق در زمان حضور آمریکایی ها در این کشور پا گرفت.

وی به اختلاف بنیادین سیاست روسیه و آمریکا اشاره کرد و گفت برخلاف سیاست روسیه که متکی به ارزش ها است، سیاست آمریکا برپایه معامله کردن و قرارداد بستن –صرف نظر از ارزشها استوار است.

وی با اشاره به دستاوردها و پیشرویهای بزرگ اخیر ارتش سوریه تاکید کرد: اگر داعش را شکست بدهیم با این کار به همه جهان کمک کرده ایم زیرا این تروریست ها که از بیش از یکصد کشور جهان به سوریه می آیند، اگر شکست نخوردند، بازخواهند گشت و به این کشورها حمله خواهند کرد.

اگر حمایت ترکیه، قطر و عربستان از تروریستها پایان یابد بحران سوریه چندماه بیشتر طول نمیکشد

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه کسب پیروزی سوریه در جنگ چقدر زمان خواهد برد، گفت: شما از چیزی صبحت می کنید که به چند فاکتور بستگی دارد. مهمترین فاکتور این است که حامیان این تروریست ها –با تایید برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا- تا کی به حمایت خود از آنها ادامه خواهند داد؛ خصوصا ترکیه و قطر و عربستان. اگر این حمایت پایان یابد..مسئله (پیروزی بر تروریستها)چند ماه بیشتر طول نمی کشد.

وی افزود: این امر (پیروز شدن بر تروریستها) بستگی به میزان حمایتی دارد که تروریست ها دریافت می کنند و حجم جذب (عناصر تروریستی) که ترکیه با پول های سعودی برای وارد کردن تروریست های بیشتر به سوریه انجام می دهد. هدف آنها طولانی کردن جنگ است.

وامدار ایرانیها و روسها هستیم که در کنار ما ایستادند

وی حضور نظامی روسیه در سوریه را "عامل تعیین کننده" دانست که "کفه ترازو در جنگ علیه تروریستها را به نفع ارتش سوریه تغییر داد؛ باوجود اینکه همزمان با حضور نظامی روسیه در سوریه، ترکیه و سعودیها جنگجویان بیشتری به سوریه اعزام کردند".

بشار اسد خاطرنشان کرد: ما وام دار همه کسانی هستیم که در کنار ما ایستادند.. روسها... ایرانی ها... و حتی چینی ها در کنار ما ایستادند.. زیرا مسئله فقط به یک فاکتور واحد محدود نمی شود.. نمی توانید فقط از قدرت آتش یا منابع انسانی صحبت کنید...این مسئلهای چند فاکتوری است..همه این کشورها از سوریه حمایت کردند...علاوه بر کشورهای دیگری که حمایت کمتری کردند.

عملیات روسیه در سوریه باعث پس رفت تروریسم شد

رئیس جمهور سوریه همچنین روابط خود با پوتین را رابطهای شفاف و سالم براساس احترام دوجانبه توصیف کرد و گفت که عملیات روسیه در سوریه باعث پس رفت تروریسم شد.

بشار اسد گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به هیچ وجه با او درخصوص ترک قدرت صحبت نکرده است.

روسیه حتی یک کلمه هم درخصوص ترک قدرت با من صحبت نکرده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا پوتین یا سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با وی درباره گذاری سیاسی در سوریه صحبت کرده است، گفت: آنها اصلا یک کلمه در این باره نگفتهاند.

به گفته بشار اسد، وی از اینکه پوتین و جان کری وزیر خارجه آمریکا در سفر امروز پنجشنبه به مسکو توافقی برای کنار گذاشتن او از قدرت بکنند، نگران نیست "زیرا سیاست های آنها – منظورم سیاست های روسیه هست- براساس قرارداد و معامله نیست بلکه متکی به ارزش ها است".

آمریکا میخواست گروههای تروریستی را برای سرنگون کردن دولت سوریه مدیریت کند

وی درباره مقاصد مسئولان آمریکایی در قبال سوریه گفت: مسئولان آمریکایی مقاصد خوبی درقبال سوریه ندارد. آنها تاکتیک ها یا مانورهایی می دهند اما معتقدم که مقاصد و نیات خود را تغییر ندادهاند.

بشار اسد گفت: آمریکا می خواست که گروههای تروریستی را برای سرنگون کردن دولت سوریه مدیریت کند.

وی خاطرنشان کرد: دخالت روسیه در سوریه نقاب را از چهره مقاصد آمریکا درخصوص داعش و سایر گروههای تروریستی برداشت.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: دولت های آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم در تشدید درگیری ها در سراسر جهان دست داشته اند.

آمریکا از طریق مزدوران خود جنگ علیه سوریه را به راه انداخت

وی تصریح کرد: آمریکا از طریق مزدوران خود جنگی را علیه سوریه به راه انداخته است و با داعش مبارزه نکرده و به ترکیه و عربستان برای متوقف کردن حمایت و پشتیبانی لجستیکی از تروریست ها فشار نیاورده است.

رئیس جمهور سوریه گفت: ندیده ام که هیچ یک از دولت های آمریکا از اعتبار واقعی در هر مسئلهای که با آن تعامل کرده ایم، برخوردار باشد. این به خاطر سیاست های آنها به طور کلی است.

وی تصریح کرد: همواره امیدواریم که رئیس جمهور جدید آمریکا درایت بیشتری از قبلی و هوا و هوس کمتری برای شعله ور کردن آتش ها و ماجراجویی کمتری در نظامی گری داشته باشد.

بشار اسد در عین حال تاکید کرد: ما به هیچ یک از رئیس جمهورهای آمریکا که می آیند و می روند، دل نمی بندیم زیرا آنچه در مبارزات انتخاباتی خودشان می گویند با آنچه که بعد از انتخاب شدن انجام می دهند، متفاوت است.

وی گفت: اهمیتی نمی دهم که روسای دیگر چه می خواهند بلکه به آنچه سوریها می خواهند اهمیت و توجه می کنم.

بیتجربگی روسای جمهور آمریکا خطری برای این کشور است

رئیس جمهور سوریه از بی تجربگی سیاسی روسای جمهور آمریکا انتقاد و آن را خطری برای این کشور توصیف کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از بی تجربگی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در زمینه سیاست خارجی نگران نیست، گفت که کدام یک از روسای جمهور آمریکا قبلا تجربه داشتهاند؟ اوباما؟ جورج بوش؟ یا بیل کلینتون؟ هیچ کدام از اینها تجربهای نداشتهاند.

بشار اسد افزود: این یک مشکل با آمریکا است. سپری کردن چند سال در کنگره یا در عرصه سیاست خارجی به چشم نمی آید و موثر نیست. نبود فردی با تجربه در کاخ سفید طبیعتا خطری برای کشور در سطح کلی به شمار می رود.

بشار اسد با تاکید بر جدی نبودن آمریکایی ها در مبارزه با تروریسم گفت: قبل از آن (حضور روسیه در سوریه) و در طول دخالت آمریکا و دخالت غیرقانونی همپیمانان آنها، داعش گسترش می یافت و تروریسم توسعه می یافت و برمناطق جدید مسلط می شد. آنها (آمریکایی ها و هم پیمانانش) جدی نبودند و درنتیجه، نمی توانم بگویم که از جدی نبودن و حضور غیرقانونی آنها در سوریه استقبال می کنم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: