کد خبر: ۱۸۸۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - ۱۹ تير ۱۳۹۵
جنوب نیوز: منابع آگاه در وزارت خارجه ترکیه در گفتوگو با روزنامه فرامنطقهای «الشرق الاوسط» اعلام کردند: تدابیری که میتوان درخصوص سوریه اتخاذ کرد، کاملا با تدابیر اتخاذ شده درباره اسرائیل و روسیه متفاوت خواهد بود یا ممکن است با تدابیری، که به زودی تدابیری جهت بهبود روابط با دولت مصر اتخاذ شود، همسانی نداشته باشد.

این منابع تصریح کردند، آنکارا موضع خود درقبال «بشار اسد» رئیسجمهوری سوریه را تغییر نخواهد داد و همچنان خواستار کنارهگیری وی میباشد. ولی این دولت ممکن است از طریق هماهنگی با قدرتهای بینالمللی بهویژه روسیه و آمریکا، با بقای کوتاه مدت اسد، که بیشتر از 6 ماه نخواهد بود، موافقت نماید.

اظهارات این منابع یادآور طرح سابقی است که دولت ترکیه قبل از بحران سقوط هواپیمای روسی در مرزهای مشترکش با سوریه در نوامبر 2015 با آن موافقت کرده بود. این طرحی، که از سوی 9 کشور به روسیه پیشنهاد داده شد، مبتنی بر وجود مرحلهای انتقالی در دولت سوریه است که به موجب آن، بشار اسد به مدت 6 ماه رئیسجهمور نمادین این کشور خواهد شد. این طرح در صورت اجرا شدن اختیارات قدرت نظامی– سیاسی و اداری را از بشار اسد سلب میکرد که در نهایت و پس از اجرای انتخابات در پایان سال، وی بایستی قدرت را واگذار میکرد.

منابع مذکور خاطرنشان کردند: «بازگشت دوباره ترکیه برای بررسی سیاست و عملکردهای سابق خود در قبال دولت سوریه، عمدتا به دلیل خطر وجود تهدید نیروهای کُرد و متضرر شدن منافع ترکیه در طی 5 سال گذشته است که به دلیل موضع سختگیرانه آنکارا درقبال سرنوشت بشار اسد حاصل شده است.»

منابع مذکور خاطرنشان کردند، روسیه هرگز متعهد نشده است که اسد باید برای همیشه در مسند قدرت باقی بماند ولی به دنبال تضمین منافع خود در سوریه است که ممکن است بر سر این منافع خود در سوریه با نیروهای بینالمللی توافق نظر کند.
منبع/تسنیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: